Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-16, 01:20 Autor: PAP

Szwajcaria/ Projekt konkluzji po szczycie ws. pokoju na Ukrainie: konieczne jest zabezpieczenie elektrowni jądrowych, zapewnienie dostaw żywności oraz wymiana jeńców

Konieczne jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni, pod kontrolą Ukrainy. Kluczowe są także nieprzerwane dostawy żywności, a także uwolnienie jeńców i porwanych ukraińskich dzieci - czytamy w projekcie dokumentu końcowego szczytu pokojowego ws. Ukrainy w Szwajcarii, który publikuje Reuters.

Dwudniowa konferencja współorganizowana przez Szwajcarię i Ukrainę w ośrodku Buergenstock rozpoczęła się w sobotę po południu; przybyli na nią reprezentanci niemal setki państw i organizacji międzynarodowych, w tym ok. 60 głów państw i szefów rządów - m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także liderzy państw Ameryki Łacińskiej - jak prezydent Argentyny Javier Milei i Chile Gabriel Boric - czy Afryki i świata arabskiego.


Po wstępnych spotkaniach w sobotę zgormadzeni w Szwajcarii liderzy wezmą udział w niedzielę w trzech panelach poświęconych kwestiom humanitarnym na Ukrainie, bezpieczeństwu żywnościowemu i bezpieczeństwu jądrowemu. Już w nocy jednak Reuters opublikował projekt konkluzji szczytu, w którym zawarto m.in. stanowiska dotyczące tych trzech obszarów.


"Przeprowadziliśmy owocną, kompleksową i konstruktywną wymianę poglądów na temat dróg prowadzących do pełnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju, opartego na prawie międzynarodowym, w tym na Karcie Narodów Zjednoczonych. W szczególności potwierdzamy nasze zobowiązanie do powstrzymania się od groźby lub użycia siły przeciwko integralności terytorialnej lub niezależności politycznej jakiegokolwiek państwa, zasad suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy, w ich międzynarodowo uznanych granicach, w tym na wodach terytorialnych, oraz rozwiązywania sporów środkami pokojowymi jako zasadę prawa międzynarodowego" - czytamy w projekcie wspólnego oświadczenia przywódców.


Szczególny nacisk dokument kładzie na kwestię bezpieczeństwa jądrowego: "Każde wykorzystanie energii jądrowej i instalacji jądrowych musi być bezpieczne, strzeżone i przyjazne dla środowiska. Ukraińskie elektrownie i instalacje jądrowe, w tym Zaporoska Elektrownia Jądrowa, muszą działać bezpiecznie i pewnie pod pełną suwerenną kontrolą Ukrainy, zgodnie z zasadami MAEA i pod jej nadzorem" - czytamy.


W oświadczeniu podkreślono ponadto, że jakakolwiek groźba lub użycie broni jądrowej w kontekście trwającej wojny przeciwko Ukrainie jest "niedopuszczalne".


"Po drugie, globalne bezpieczeństwo żywnościowe zależy od nieprzerwanej produkcji i dostaw produktów żywnościowych" - zgodzili się w cytowanym przez Reutersa dokumencie zgromadzeni w Szwajcarii liderzy.


Jak czytamy, "w związku z tym swobodna, pełna i bezpieczna żegluga handlowa, a także dostęp do portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim, mają kluczowe znaczenie". "Ataki na statki handlowe w portach i na całej trasie, a także na cywilne porty i cywilną infrastrukturę portową, są niedopuszczalne. Bezpieczeństwo żywnościowe nie może być w żaden sposób zagrożone. Ukraińskie produkty rolne powinny być bezpiecznie i swobodnie dostarczane zainteresowanym krajom trzecim" - oświadczono w projekcie dokumentu końcowego.


Trzecia sprawa, której dotyka dokument, to kwestia jeńców wojennych i porwanych przez Rosjan ukraińskich dzieci. "Wszyscy jeńcy wojenni muszą zostać uwolnieni w drodze całkowitej wymiany. Wszystkie deportowane i bezprawnie przesiedlone ukraińskie dzieci oraz wszyscy inni ukraińscy cywile, którzy zostali bezprawnie zatrzymani, muszą być przekazani Ukrainie" - wezwano w projekcie oświadczenia.


"Wierzymy, że osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami. Dlatego też postanowiliśmy podjąć w przyszłości konkretne kroki w wyżej wymienionych obszarach, przy dalszym zaangażowaniu przedstawicieli wszystkich stron. Karta Narodów Zjednoczonych, w tym zasady poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, może i będzie służyć jako podstawa do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie" - zgodzili się zebrani na szczycie Buergenstock liderzy.(PAP)


mml/ san/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 05:10 USA/ Biały Dom: prezydent Biden wraca we wtorek do Waszyngtonu Prezydent Joe Biden opuści we wtorek swój wakacyjny dom w stanie w Delaware, w którym przebywał w izolacji z powodu Covida, i wczesnym popołudniem czasu lokalnego… » więcej 2024-07-23, godz. 05:00 "Rz": Instytut Pamięci Narodowej usunął kolejny komunistyczny pomnik Instytut Pamięci Narodowej usunął kolejny komunistyczny pomnik. Z tego powodu Rosja ściga prezesa IPN. Ten w czasie wyjazdów zagranicznych ma ochronę, której… » więcej 2024-07-23, godz. 04:50 "Rz": Utrzymanie niższej izby parlamentu zbliża się do mld zł rocznie W 2025 r. utrzymanie Sejmu ma kosztować podatników 849,6 mln zł. Taką kwotę zapisano w projekcie budżetu Kancelarii Sejmu, do którego dotarła 'Rzeczpospolita'… » więcej 2024-07-23, godz. 04:10 USA/ Demokraci wyłonią swojego kandydata na prezydenta do 7 sierpnia Przewodniczący Krajowego Komitetu Demokratycznego (DCC), Jamie Harrison, zapowiedział w poniedziałek, że Demokraci wyłonią swojego kandydata na prezydenta… » więcej 2024-07-23, godz. 03:40 Hiszpania/ Dochodzenie ws. wycieku domniemanych nazwisk funkcjonariuszy wywiadu W Hiszpanii policja wszczęła śledztwo dotyczące listy 2 tysięcy domniemanych pracowników wywiadu tego kraju, która pojawiła się w interneci - poinformowały… » więcej 2024-07-23, godz. 03:10 USA/ Prezydent Biden apeluje do Demokratów, by poparli Kamalę Harris: "ona jest najlepsza" Prezydent USA Joe Biden, który w niedzielę ogłosił, że wycofuje się z wyścigu do Białego Domu, w poniedziałek wezwał Demokratów, aby teraz poparli kandydaturę… » więcej 2024-07-23, godz. 02:50 USA/ Harris rozpoczęła kampanię wyborczą; zapowiedziała m.in. walkę o prawo kobiet do aborcji (opis) Wiceprezydent USA Kamala Harris udała się w poniedziałek do Wilmington w stanie Delaware, aby spotkać się personelem kampanii wyborczej, dzień po wycofaniu… » więcej 2024-07-23, godz. 01:50 Słowacja/ Wylądowały dwa pierwsze z 14 zamówionych w USA samolotów F-16 Dwa pierwsze z czternastu zamówionych przed sześcioma laty w USA myśliwców F-16 wylądowały w poniedziałek wieczorem na lotnisku w bazie Kuchynia w zachodniej… » więcej 2024-07-23, godz. 01:30 USA/ Harris zapowiada, że walka o prawo do aborcji będzie w centrum jej prezydenckiej kampanii wyborczej (krótka) Wiceprezydent USA Kamala Harris obiecała w poniedziałek, że umieści prawa do aborcji w centrum swojej kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. » więcej 2024-07-23, godz. 00:20 Portugalia/ Trzy osoby zginęły w pożarach podczas fali upałów Trzy osoby zginęły w poniedziałek wskutek pożarów trawiących Portugalię podczas fali blisko 40-stopniowych upałów. Rannych w związku z pożarami jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »