Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-15, 00:00 Autor: PAP

USA uznały Nordycki Ruch Oporu za organizację terrorystyczną

Departament Stanu USA uznał neonazistowską organizację Nordycki Ruch Oporu (NMR) za grupę terrorystyczną - podał w piątek resort dyplomacji. Sankcjami objęto też trzech przywódców tego ruchu w Szwecji.

W wydanym oświadczeniu Departament Stanu podkreślił, że założona w Szwecji i posiadająca oddziały w pozostałych państwach nordyckich grupa dopuszczała się wielokrotnie przemocy opartej na swoim "otwarcie rasistowskim, antyimigracyjnym, antysemickim, anty-LGBTQI+ programie", atakując politycznych przeciwników, demonstrantów i dziennikarzy.


"Członkowie NMR podejmowali też kroki by zbierać i przygotować broń i materiały wybuchowe, w tym w imieniu grupy i by dążyć do swoich celów" – głosi oświadczednie.


Nordycki Ruch Oporu to istniejąca od 1997 r. (pierwotnie jako Szwedzki Ruch Oporu) największa szwedzka grupa neonazistowska, której statutowym celem jest obalenie demokracji i stworzenie "zjednoczonego nordyckiego państwa etnicznego". Od 2016 r. posiada swych zwolenników w Norwegii, Danii, Islandii i Finlandii, choć w tej ostatniej ruch został zdelegalizowany.


Poza uznaniem grupy za globalną organizację terrorystyczną, sankcjami objęto też trzech czołowych członków organizacji, w tym obecnego lidera Fredrika Vejdelanda, szefa oddziału parlamentarnego grupy Para Oberga i członka krajowej rady NMR Roberta Eklunda. Zarówno sama organizacja, jak i jej członkowie zostali odcięci od amerykańskiego systemu finansowego, a ich majątek pozostający pod amerykańską jurysdykcją został zablokowany.


NMR jest drugą europejską organizacją neonazistowską uznaną przez USA za ugrupowanie terrorystyczne. W 2019 r. administracja Donalda Trumpa uznała za taką organizację Rosyjski Ruch Imperialny, którego członkowie walczą w wojnie przeciwko Ukrainie.


(PAP)


osk/ jm/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 05:10 USA/ Biały Dom: prezydent Biden wraca we wtorek do Waszyngtonu Prezydent Joe Biden opuści we wtorek swój wakacyjny dom w stanie w Delaware, w którym przebywał w izolacji z powodu Covida, i wczesnym popołudniem czasu lokalnego… » więcej 2024-07-23, godz. 05:00 "Rz": Instytut Pamięci Narodowej usunął kolejny komunistyczny pomnik Instytut Pamięci Narodowej usunął kolejny komunistyczny pomnik. Z tego powodu Rosja ściga prezesa IPN. Ten w czasie wyjazdów zagranicznych ma ochronę, której… » więcej 2024-07-23, godz. 04:50 "Rz": Utrzymanie niższej izby parlamentu zbliża się do mld zł rocznie W 2025 r. utrzymanie Sejmu ma kosztować podatników 849,6 mln zł. Taką kwotę zapisano w projekcie budżetu Kancelarii Sejmu, do którego dotarła 'Rzeczpospolita'… » więcej 2024-07-23, godz. 04:10 USA/ Demokraci wyłonią swojego kandydata na prezydenta do 7 sierpnia Przewodniczący Krajowego Komitetu Demokratycznego (DCC), Jamie Harrison, zapowiedział w poniedziałek, że Demokraci wyłonią swojego kandydata na prezydenta… » więcej 2024-07-23, godz. 03:40 Hiszpania/ Dochodzenie ws. wycieku domniemanych nazwisk funkcjonariuszy wywiadu W Hiszpanii policja wszczęła śledztwo dotyczące listy 2 tysięcy domniemanych pracowników wywiadu tego kraju, która pojawiła się w interneci - poinformowały… » więcej 2024-07-23, godz. 03:10 USA/ Prezydent Biden apeluje do Demokratów, by poparli Kamalę Harris: "ona jest najlepsza" Prezydent USA Joe Biden, który w niedzielę ogłosił, że wycofuje się z wyścigu do Białego Domu, w poniedziałek wezwał Demokratów, aby teraz poparli kandydaturę… » więcej 2024-07-23, godz. 02:50 USA/ Harris rozpoczęła kampanię wyborczą; zapowiedziała m.in. walkę o prawo kobiet do aborcji (opis) Wiceprezydent USA Kamala Harris udała się w poniedziałek do Wilmington w stanie Delaware, aby spotkać się personelem kampanii wyborczej, dzień po wycofaniu… » więcej 2024-07-23, godz. 01:50 Słowacja/ Wylądowały dwa pierwsze z 14 zamówionych w USA samolotów F-16 Dwa pierwsze z czternastu zamówionych przed sześcioma laty w USA myśliwców F-16 wylądowały w poniedziałek wieczorem na lotnisku w bazie Kuchynia w zachodniej… » więcej 2024-07-23, godz. 01:30 USA/ Harris zapowiada, że walka o prawo do aborcji będzie w centrum jej prezydenckiej kampanii wyborczej (krótka) Wiceprezydent USA Kamala Harris obiecała w poniedziałek, że umieści prawa do aborcji w centrum swojej kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. » więcej 2024-07-23, godz. 00:20 Portugalia/ Trzy osoby zginęły w pożarach podczas fali upałów Trzy osoby zginęły w poniedziałek wskutek pożarów trawiących Portugalię podczas fali blisko 40-stopniowych upałów. Rannych w związku z pożarami jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »