Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-13, 23:20 Autor: PAP

W. Brytania/ Partia Pracy zapowiada wzrost dobrobytu i powtarza stare obietnice

Wzrost gospodarczy kraju i zwiększanie dobrobytu jest motywem przewodnim zaprezentowanego w czwartek programu wyborczego opozycyjnej Partii Pracy, która wyraźnie prowadzi w sondażach przed wyznaczonymi na 4 lipca wyborami do brytyjskiej Izby Gmin.

W liczącym 133 strony programie, zatytułowanym po prostu "Zmiana", nie ma żadnej istotnej zapowiedzi, o której laburzyści nie mówiliby już wcześniej. Jego rdzeniem będzie pięć misji, o których lider partii Keir Starmer mówił już w zeszłym roku. Są to pobudzenie wzrostu gospodarczego; uczynienie z Wielkiej Brytanii potęgi na polu czystej energii; poprawa bezpieczeństwa na ulicach i walka z przestępczością; usunięcie barier w edukacji, aby dać wszystkim dzieciom równe szanse; uzdrowienie publicznej służby zdrowia.


Jeśli chodzi o bardziej konkretne propozycje, laburzyści powtórzyli obietnice powołania państwowej spółki Great British Energy, która będzie inwestowała w czystą energię; zrenacjonalizowania w ciągu pięciu lat kolei; wybudowania 1,5 mln nowych domów i uproszczenia wydawania pozwoleń na budowę; powołania nowego zintegrowanego dowództwa do walki z nielegalną imigracją przez kanał La Manche; zwiększenia liczby funkcjonariuszy policji i nauczycieli oraz przekazanie większych kompetencji władzom lokalnym. Nową propozycją, choć mającą mniejszy wpływ na życie codzienne, jest to, by członkowie Izby Lordów musieli obowiązkowo ustępować po ukończeniu 80 lat.


Podczas prezentacji w Manchesterze programu wyborczego partii Starmer wyjaśniał, że nie zamierza składać obietnic bez pokrycia. "Pięć lat temu zrezygnowaliśmy z bycia partią protestu. Najważniejszym celem mojego przywództwa w Partii Pracy było odciągnięcie mojej partii od ślepego zaułka polityki gestów. Nie mamy magicznej różdżki. Ale to, co mamy, co reprezentuje ten manifest, to wiarygodny długoterminowy plan" - mówił Starmer.


"Nie zamierzam robić tego, co (premier) Rishi Sunak, czyli oferować rzeczy, których nie może zrealizować, ponieważ są one niemożliwe do sfinansowania. Ludzie mieli tego za dużo i mają tego dość. To poważny plan, starannie przemyślany. Nie chodzi o króliki z kapelusza, nie chodzi o pantomimę, mamy tego dość. Startuję jako kandydat na premiera, a nie kandydat do prowadzenia cyrku" - dodał.


Jego ostrożność jest o tyle uzasadniona, że laburzyści mają tak dużą i stabilną przewagę w sondażach, że wystarczy, aby przez trzy tygodnie, które pozostały do wyborów, nie popełnili żadnych błędów. To rządząca od 14 lat Partia Konserwatywna, która ma ok. 20 punktów proc. straty, musi szukać sposobów na odwrócenie sytuacji.


Laburzyści twierdzą, że wszystkie propozycje zdołają sfinansować poprzez zwiększenie o 8,5 mld funtów rocznie wpływów z podatków i zaoszczędzenie 1,5 mld funtów rocznie dzięki ograniczeniu rządowego "marnotrawstwa i innym oszczędnościom". Proponowane podwyżki podatków obejmują wprowadzenie podatku VAT od czesnego w prywatnych szkołach, 1 proc. dopłaty do opłaty skarbowej od cudzoziemców kupujących nieruchomości oraz podniesienie podatków od premii dla menedżerów funduszy hedgingowych i firm private equity.


Uprzedzając ewentualne ataki konserwatystów, Starmer wykluczył natomiast podniesienie stawek podatku dochodowego, ubezpieczenia społecznego lub podatku VAT. Aby przekonać przedsiębiorców, że Partia Pracy jest przyjazna biznesowi, wykluczył także podniesienie podstawowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Podatki są jedną z głównych linii ataku premiera Sunaka, który przekonuje, że realizacja programu laburzystów oznaczać będzie zwiększenie obciążeń podatkowych każdej rodziny o średnio 2000 funtów rocznie.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ zm/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 06:50 Kucharska-Dziedzic (Lewica): w przyszłym tygodniu decyzja ws. treści projektu dot. aborcji Na początku przyszłego tygodnia ma zapaść decyzja, czy projekt noweli dot. dekryminalizacji pomocy w aborcji zostanie złożony w Sejmie z KO i Polską 2050… » więcej 2024-07-19, godz. 06:50 Zakończyły się zdjęcia do serialu z uniwersum „Obcego” Zapowiadając coś „zupełnie wyjątkowego”, showrunner serialu „Alien: Earth” („Obcy: Ziemia”) z popularnego uniwersum kosmicznych horrorów „Obcy”… » więcej 2024-07-19, godz. 06:50 Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry Pochodne heparyny, popularnego i taniego leku zmniejszającego krzepliwość krwi mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu osób pokąsanych przez kobry - informuje… » więcej 2024-07-19, godz. 06:50 "Rzeczpospolita": Godka mimo weta Choć prezydent Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy o języku śląskim, rząd chce przeznaczyć 2 mln zł w działania na rzecz godki - pisze w piątek … » więcej 2024-07-19, godz. 06:40 Warszawa/ Trzydniowe świętowanie Urodzin Starówki Koncertem Molesta Ewenement, potańcówką na Rynku Starego Miasta, wielokulturowym śniadaniem przy Wspólnym Stole, a także spacerami, warsztatami, grami miejskimi… » więcej 2024-07-19, godz. 06:30 90 lat temu urodził się Janusz Christa - ojciec Kajka i Kokosza 19 lipca 1934 roku urodził się Janusz Christa, rysownik, jeden z ojców polskiego komiksu, autor przygód Kajka i Kokosza. 'Był mistrzem narracji, żył opowiadaniem… » więcej 2024-07-19, godz. 06:30 Paryż - wybudzona ze śpiączki brytyjska wioślarka Brayshaw walczy o medal olimpijski Wypadek podczas jazdy konnej wprowadził wówczas 15-letnią Georgie Brayshaw w śpiączkę. Wydarzenie i jego konsekwencje nie zniechęciły Brytyjki do spełniania… » więcej 2024-07-19, godz. 06:30 Korea Płn./ Kim Dzong Un przyjął rosyjską delegację wojskową; omówiono współpracę obronną Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przyjął rosyjską delegację wojskową, której przewodniczył wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko, aby omówić… » więcej 2024-07-19, godz. 06:20 Obniżka wpływów ze składki zdrowotnej budzi niepokój organizacji pacjentów Organizacje pacjentów są zaniepokojone planami obniżenia wpływów ze składki zdrowotnej, z której finansowane jest leczenie w publicznym systemie. Eksperci… » więcej 2024-07-19, godz. 06:20 Implant hydrożelowy do leczenia endometriozy Hydrożelowy implant mógłby pomóc w leczeniu endometriozy i zapobieganiu jej, będąc jednocześnie środkiem antykoncepcyjnym - informuje pismo „Advanced… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »