Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 18:30 Autor: PAP

MS: pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości będą rozliczane na przejrzystych zasadach (synteza)

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości będą trafiały na przejrzystych zasadach do najbardziej potrzebujących - zapewniło Ministerstwo Sprawiedliwości. Szef resortu Adam Bodnar podkreślił, że nieprawidłowości związane z funduszem są intensywnie wyjaśniane. Zarzuty w tej sprawie odpiera Suwerenna Polska.

"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wyjaśnić różne nieprawidłowości dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości" - powiedział Bodnar. Resort poinformował, że poza Prokuraturą Krajową wyjaśnianiem nieprawidłowości w FS zajmuje się m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne, Najwyższa Izba Kontroli, Krajowa Administracja Skarbowa, Główny Inspektor Informacji Finansowej i Prokuratoria Generalna RP.


W związku ze śledztwem PK - jak przypomniał Prokurator Generalny - do marszałka Sejmu trafił już wniosek o uchylenie immunitetu byłemu wiceszefowi MS w rządzie Zjednoczonej Prawicy, posłowi Michałowi Wosiowi (Suwerenna Polska, klub PiS). Podstawą wniosku są ustalenia dotyczące - jak ocenia to prokuratura - nieprawidłowości w wydaniu z funduszu 25 mln zł na zakup oprogramowania Pegasus.


"Kolejne wnioski o uchylenie immunitetu są w przygotowaniu (...). Odnoszą się one do kwestii związanych z dotacjami na rzecz bardzo konkretnych podmiotów" - powiedział Bodnar, zapewniając, że prokuratura dokonuje kompleksowej analizy dokumentacji zgromadzonej w postępowaniu. Według doniesień medialnych kolejne wnioski mają dotyczyć posłów PiS Dariusza Mateckiego i Marcina Romanowskiego (także byłego wiceszefa MS).


Ministerstwo Sprawiedliwości - jak przypomniał Bodnar - opublikowało interaktywną mapę dotyczącą środków, które w latach 2019-2023 roku były przyznawane z Funduszu Sprawiedliwości poza naborem lub konkursem - na podstawie par. 11 rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości. Resort wskazał na powiązanie środków z funduszu z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli politycy Suwerennej Polski.


Minister ocenił, że środki publiczne mogły być wydatkowane na cele, które mogły mieć podstawę prawną w postaci par. 11 rozporządzenia o FS, natomiast to wydatkowanie może budzić wątpliwości z etycznego punktu widzenia, a także - jak mówił - z punktu widzenia tego, czy być może te wydatki nie krzyżowały się z bardzo restrykcyjnymi regułami dotyczącymi finansowania kampanii wyborczych.


"Liczę na to, że to nie będzie tylko i wyłącznie przedmiotem analizy ze strony opinii publicznej, ale także ze strony Państwowej Komisji Wyborczej" - mówił Bodnar.


Zapowiedział też, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do PKW. Ma ono brać pod uwagę kompetencje PKW i dotyczyć środków z FS, które mogły być wykorzystywane w kampanii wyborczej PiS; informacja ta ma służyć PKW w ocenie wydatkowania funduszy partyjnych. MS wskazało wcześniej, że w latach wyborczych (2019, 2020 i 2023) wypłat z FS było więcej niż w innych latach. "W 2020 roku (wybory prezydenckie) było to 66 mln zł, w 2023 roku (wybory parlamentarne) – 61 mln zł, a w 2019 roku (wybory parlamentarne) – 45 mln zł" - podał resort.


Ponadto z informacji MS wynika, że co do 40 proc. obowiązujących umów FS są wątpliwości czy dotacje przyznano zgodnie z prawem. 23 umowy -jak podała wiceszefowa MS Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - nie będą realizowane i być może MS będzie dochodziło zwrotu środków.


W jej ocenie Fundusz Sprawiedliwości od 2017 roku działał na podstawie przepisów, z których część trzeba zmienić, a niektóre uchylić. Główna zmiana ma polegać na usunięciu par. 11 rozporządzenia o FS, który umożliwia "w uzasadnionych przypadkach" przyznanie dotacji bez konkursu, czyli według uznania ministra sprawiedliwości, będącego dysponentem Funduszu Sprawiedliwości.


Kolejne ze zmian mają dotyczyć uszczegółowienia ogłoszeń o konkursach, doprecyzowania zasad powoływania komisji konkursowych oraz zapewnienia większej transparentności postępowań konkursowych i naborów wniosków.


Ponadto w resorcie powstanie nowy departament – Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, którym kierować będzie Piotr Krasiński, który zapewnił o przejrzystości warunków nowych konkursów. Oferty mają być oceniane merytorycznie przez ekspertów zewnętrznych, bez arbitralnego przyznawania dotacji. Podał też, że w wyznaczeniu kierunków działalności FS ma pomóc ankieta https://forms.office.com/e/ChCyxdn2Nk.


Pierwszym konkursem na wykorzystanie środków FS na nowych zasadach będzie konkurs na centra pomocy dzieciom, które mają powstać w 10 województwach, by ułatwić dostęp dzieciom ofiarom przestępstw i ich opiekunom.


W reakcji na informacje Ministerstwa Sprawiedliwości politycy Suwerennej Polski, m.in. Woś, a także poseł PiS i były wiceszef MS Michał Wójcik, zwrócili się do premiera Donalda Tuska z żądaniem przeprosin za "zamęt wokół Funduszu Sprawiedliwości". Powołując się na informacje resortu dotyczące par. 11 rozporządzenia o FS wskazali, że ich działania związane z wydatkowaniem pieniędzy z funduszu były legalne. Z kolei wniosek do Szymona Hołowni w sprawie uchylenia immunitetu Wosiowi ocenili jako "atak natury czysto politycznej".


Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa, która do tej pory postawiła zarzuty siedmiu osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to m.in. byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się funduszem, którego głównym celem, w założeniu, jest pomoc ofiarom przestępstw. (PAP)


nno/ lm/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 05:50 ME 2024 - w sobotę debiut Marciniaka, który poprowadzi mecz Rumunia - Belgia Czechy - Gruzja oraz Turcja - Portugalia w grupie F i Rumunia - Belgia w grupie E - to sobotnie mecze piłkarskich mistrzostw Europy. W tym ostatnim spotkaniu… » więcej 2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »