Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 07:10 Autor: PAP

Berek: nie będziemy pozwalać na legislacyjne "bajpasy"

Nie będziemy pozwalać na legislacyjne "bajpasy" - zapowiedział w rozmowie z PAP szef KSRM Maciej Berek, odnosząc się do praktyki zgłaszania projektów rządowych jako poselskich. Jego zdaniem planowane przez Sejm zmiany doprowadzą do tego, że w ogóle zniknie pokusa, by próbować takich rozwiązań.

W połowie maja prezydium Sejmu złożyło projekt zmian w regulaminie Izby, zgodnie z którym konsultacjom podlegać będą wszystkie projekty ustaw, zaś procedury przyspieszone mają być ograniczone do ściśle określonych i wyjątkowych przypadków. Prezydium Sejmu zaproponowało też wprowadzenie obowiązku przygotowywania Oceny Skutków Regulacji do projektów poselskich.


"To, nad czym pracuje i rząd, i parlament, to różne elementy dokładnie tego samego założenia – chcemy, żeby proces legislacyjny przebiegał sprawnie, był transparentny, podlegał nadzorowi społecznemu. Choć realizacja tego postulatu została zapisana w KPO, chodzi przede wszystkim o autentyczne przekonanie, że uchwalanie prawa po prostu powinno przebiegać spokojniej" - powiedział PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.


Jego zdaniem propozycja zmian w regulaminie Sejmu jest zmianą "historyczną", zwłaszcza, że "poprzedni obóz rządzący nagminnie kierował projekty rządowe jako projekty poselskie". "Chcemy zamknąć tę ścieżkę, nie będziemy pozwalać na legislacyjne bajpasy" - zapowiedział Berek.


Szef KSRM wskazał, że zawsze czuwa nad tym, by w sprawach, za które odpowiada Rada Ministrów, wszelkie propozycje zmian prawa kierować w trybie projektów rządowych. Przyznał przy tym, że są kwestie, takie jak np. projekt o związkach partnerskich, co do których pojawiają się wątpliwości, czy powinny być ujęte w projekcie poselskim, czy rządowym. "Tyle, że tutaj nie chodzi o ominięcie konsultacji, a o decyzję polityczną, co do wyboru ścieżki" - powiedział.


Zdaniem Berka planowane przez Sejm zmiany doprowadzą też do stanu, w którym ścieżka poselska i rządowa przestaną się tak istotnie różnić. "Obie będą wymagały dialogu ze stroną społeczną. Być może w ogóle zniknie więc pokusa, by zgłaszać projekty rządowe jako poselskie" - stwierdził.


Na problem zgłaszania projektów rządowych jako poselskich w celu uniknięcia konsultacji oraz przyspieszenia uchwalania zmian w prawie zwracano uwagę m.in. w zeszłorocznym raporcie Obywatelskiego Forum Legislacji, w którym z punktu jakości stanowienia prawa podsumowano kadencję Sejmu 2019-2023.


Wśród legislacyjnych problemów w raporcie wymieniono też m.in. kwestię "wrzutek", czyli praktykę dołączania na późnym etapie prac przepisów, które nie mają nic wspólnego z głównym przedmiotem ustawy.


Autorzy opracowania zwracali również uwagę na zbyt szybkie tempo uchwalania przepisów. Jak wskazano, w kadencji 2019-2023 ok. 30 proc. projektów ustaw było procedowanych przez Sejm w czasie krótszym niż 14 dni. Rekord szybkości pobito w przypadku ustawy wprowadzającej wybory korespondencyjne, którą Sejm uchwalił w 113 minut.(PAP)


autorka: Sonia Otfinowska


sno/ mok/ mow/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2024-06-22, godz. 00:10 ME 2024 - Holandia - Francja 0:0 (opinie) Po meczu Holandia - Francja (0:0) powiedzieli: Ronald Koeman (trener reprezentacji Holandii): 'Wynik jest trochę rozczarowujący. Zawsze trudno gra się z… » więcej 2024-06-21, godz. 23:50 Łódzkie/ Zarząd województwa z absolutorium i wotum zaufania Sejmik Województwa Łódzkiego udzielił w piątek wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa. Za przyjęciem uchwał głosowali radni zarówno obecnej… » więcej 2024-06-21, godz. 23:40 Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty Kanadyjskie firmy będą musiały przedstawiać dowody, że deklarowane przez nich działania na rzecz środowiska nie są pozorowane, a rząd będzie musiał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »