Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-25, 07:30 Autor: PAP

Gruzja/ Analityk: władze jednocześnie chcą iść na Zachód i nazywają go źródłem zła

Partia rządząca Gruzińskie Marzenie, forsując ustawę o tzw. agentach zagranicznych, słownie atakuje Unię Europejską i USA; jednocześnie podtrzymuje wcześniejsze deklaracje o dążeniu do UE i zbliżeniu z Zachodem, i nazywa go źródłem zła - mówi PAP szef think tanku Geocase Wiktor Kipiani.

„Antyzachodnia narracja, po którą sięga gruzińska partia rządząca w celu obrony swoich działań politycznych, w tym ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych (tj. ustawy o agentach zagranicznych – PAP), jest sprzeczna z deklaracjami o dążeniu Gruzji do UE i NATO” – podkreśla w rozmowie z PAP Kipiani, prawnik i analityk.


Zwraca uwagę, że wyciągając projekt ustawy z „zamrażarki” (w ubiegłym roku władze wycofały się z prac nad nim po masowych protestach), Gruzińskie Marzenie „stworzyło problem z niczego, przede wszystkim dla siebie”.


Większość analityków zgadza się, że partia władzy mogła dość pewnie liczyć na zdobycie po raz czwarty większości w październikowych wyborach parlamentarnych. Sięgając po projekt ustawy o agentach zagranicznych wywołała szeroki protest, mobilizując grupy społeczne, które dotychczas nie były aktywne politycznie, przede wszystkim młodzież. Jak zaznaczają analitycy, w Gruzji poparcie dla eurointegracji wynosi ponad 80 proc. i jest bardzo wysokie również wśród stronników partii władzy. Promując ustawę, która przez m.in. UE i USA została uznana za „niezgodną z unijnymi wartościami i standardami”, i prawdopodobnie zahamuje start rozmów akcesyjnych, Gruzińskie Marzenie idzie w poprzek oczekiwaniom społecznym.


„Dlaczego się na to zdecydowało? To jest pytanie za milion dolarów, kompletnie sprzeczne z logiką” – ocenia Kipiani, przypominając, że rok temu partia władzy obiecała publicznie, że do tego projektu nie wróci.


„Obecnie nie chodzi już wyłącznie o konkretną ustawę, ale o szerszą agendę polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Bardzo niezręczne oświadczenia i oskarżenia pod adresem Zachodu wysyłają co najmniej wieloznaczny komunikat co do tego, jaką drogą chce dalej kroczyć Gruzja” – mówi.


Gruzińskie Marzenie w ślad za swoim „honorowym przewodniczącym”, byłym premierem i wpływowym miliarderem Bidziną Iwaniszwilim powtarza teorię spiskową o istnieniu rzekomej "partii globalnej wojny", która ma dążyć do destabilizacji Gruzji i otwarcia w niej „drugiego frontu” wojny rosyjsko-ukraińskiej. Agentami tych wrogich sił, rzekomo powiązanych z masonami, mają być struktury społeczeństwa obywatelskiego i organizacje pozarządowe, czyli instytucje będące celem budzącej kontrowersje ustawy. Władze odmawiają informowania w szczegółach o rzekomym spisku przeciw Gruzji. Tłumaczą, że mogłoby to zaszkodzić bezpieczeństwu państwa.


„Stygmatyzowanie ludzi jako agentów wywołuje złe skojarzenia z przeszłością, z czasów ZSRR. Rząd Gruzji kieruje państwem, które chce być w UE, to jest cel deklarowany, również przez władze. Jednocześnie mówią, że UE jest źródłem zła” - zauważa Kipiani, zaznaczając, że „nie da się utrzymać dwóch sprzecznych ze sobą komunikatów”.


Obecnie zdominowany przez Gruzińskie Marzenie parlament ma rozpatrzyć weto prezydent Salome Zurabiszwili, skierowane do parlamentu w sobotę. Partia władzy ma wystarczająco wiele głosów, by weto odrzucić, i już zadeklarowała, że zamierza to zrobić. Opinię Komisji Weneckiej, która uznała, że nowa ustawa jest niepotrzebna, bo obecne prawo jest wystarczające, władze skrytykowały. Według premiera Iraklego Kobachidzego opinia Komisji jest pełna „absurdalnych nut i kłamstw”, i słaba z prawnego punktu widzenia”.


Władze liczą, że uda im się przeczekać protesty, ale zdaniem Kipianiego „on nie zniknie”.


„To, co zrobiły władze, to prezent dla opozycji, która jest bardzo podzielona i przez to słaba. Ten protest jest jednak inny. Nie prowadzą go partie polityczne, on nie ma ośrodka, nie ma lidera, jest rozproszony. Prowadzą go różne grupy i środowiska studenckie” – wyjaśnia Kipiani. Dla władzy „poradzenie sobie z takim protestem jest trudniejsze” - podkreśla.


Obecnie - przekonuje analityk - kluczowe jest, by kryzys „nie wyszedł poza ramy konstytucyjne i nie doprowadził do niestabilności”.


Z Tbilisi Justyna Prus (PAP)


just/ akl/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »