Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 13:40 Autor: PAP

Węgry/ Dyrektorka Instytutu Polskiego: od dekad promujemy polską kulturę w centrum Budapesztu

Instytut Polski w Budapeszcie od dekad promuje polską kulturę, w tym znane polskie produkcje filmowe, w samym centrum węgierskiej stolicy – powiedziała w rozmowie z PAP Dominika Teske, dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie (IP). W piątek mija 85 lat od utworzenia tej instytucji.

„Węgrzy kochają historię, polski film i polski plakat” – mówi Teske zaraz po otwarciu wystawy plakatów polskich i węgierskich artystów. Każdy z nich wykonał pracę przedstawiającą jedną z liter alfabetu, które następnie zostały ułożone w napis „Polak, Węgier, dwa bratanki”.


Nie jest to pierwsza wystawa plakatów w IP - podobnie świętowano pięć lat temu także 80. rocznicę założenia placówki. W tym roku prezentowano już prace młodych artystów z Polski i Węgier. „Jestem pewna, że za kilka lat usłyszymy o jakimś ich wspólnym projekcie. Ale to tutaj, w Instytucie Polskim, się poznali i mieli pierwszą wspólną wystawę” – dodaje Teske.


Wśród sukcesów na polu dialogu polsko-węgierskiego w ostatnim czasie dyrektorka IP wymieniła m.in. założenie "Przystanku Historia" w Budapeszcie przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN). „Współpraca z węgierskimi, często młodymi historykami pozwala na ciągłe odkrywanie nowych wątków we wspólnej historii” – mówi Teske.


Wizytówką IP jest też działająca od ćwierćwiecza lat Galeria Platan, w której organizowane są wystawy i minikoncerty. Lokalizacja Instytutu w centrum węgierskiej stolicy sprzyja dużemu zainteresowaniu. „Do nas nie trzeba wchodzić, aby zobaczyć, co robimy” – podkreśla Teske. „Kiedy po zmroku wszystko wokół jest zamknięte, my teoretycznie jesteśmy wciąż otwarci, bo z ulicy zawsze widać nasze wystawy” – dodała.


Instytut co roku organizuje też Polską Wiosnę Filmową, przedstawiając węgierskiej publiczności najnowsze dokonania polskiej kinematografii. W tym roku festiwal został zorganizowany w popularnym Narodowym Teatrze Filmowym Urania, a na ekranach można było zobaczyć takie filmy jak „Kos” czy „Chłopi”.


W ramach obchodów 85-lecia IP zorganizował szereg wydarzeń kulturalnych. W czwartek w Galerii Platan otwarto wirtualną wystawę obrazów Józefa Chełmońskiego, a w głównej sali wystawę plakatów.


„Staramy się przedstawiać kulturę w nowy, nietypowy sposób” – podkreśla Teske. „Chcemy zainteresować młodych Węgrów pracami Chełmońskiego i poprzez wirtualną wystawę zwrócić ich uwagę na historyczne malarstwo polskie” – dodaje.


Świętowanie zakończy się w piątek wieczorem koncertami przed budynkiem IP w centrum Budapesztu. Na scenie wystąpią m.in. Kraków Street Band oraz zespół Vołosi.


Partnerami obchodów są m.in. ambasada RP w Budapeszcie, Fundacja im. Wacława Felczaka oraz Orlen Hungary.


Instytut Polski w Budapeszcie to jedna z najstarszych polskich instytucji kulturalnych działających za granicą. Został założony 24 maja 1939 r. Kilka miesięcy po wybuchu II wojny światowej placówka włączyła się w pomoc polskim uchodźcom. Instytut został zamknięty po okupacji Węgier przez wojska niemieckie w 1944 r. i wznowił działalność po wojnie.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ akl/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 07:30 Motyle mogą pokonać Atlantyk Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Polski, po raz pierwszy wykazał, że grupa motyli przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, pokonując odległość 4200… » więcej 2024-06-26, godz. 07:20 Ekspert: konflikt izraelsko-palestyński raczej nie wpłynie na debatę publiczną w Polsce (wywiad) Głęboka polaryzacja polityczna przykrywa w Polsce zagadnienia z nią niezwiązane. Nie ma więc dużych szans, by konflikt izraelsko-palestyński miał znaczący… » więcej 2024-06-26, godz. 07:20 Córki Edwarda Hartwiga: fotografia w naszym domu była królową sztuk pięknych (wideo) Fotografia w naszym domu była królową sztuk pięknych. Właściwie fotografie były wszędzie, łącznie z podłogą - wspominają w rozmowie z PAP.PL córki… » więcej 2024-06-26, godz. 07:10 Chiny/ Prezydent Duda: bez pokoju możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym Kluczem do sukcesu naszych pokoleń jest pokój; jeżeli nie ma pokoju, to możemy zapomnieć o rozwoju gospodarczym - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Dr Flis: ogłaszanie końca Trzeciej Drogi jest przedwczesne Ogłaszanie końca Trzeciej Drogi jest przedwczesne, bardziej wynika z potrzeby 'medialnej rozróby' niż z realnych przesłanek - mówi PAP socjolog dr hab. Jarosław… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Wimbledon - zakaz wnoszenia rosyjskich i białoruskich flag Rosyjskie i białoruskie flagi zostały objęte zakazem wnoszenia na teren turnieju Wimbledon - ogłosili organizatorzy tenisowej imprezy rozgrywanej na trawiastych… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 W Sejmie projekt "ustawy antyflipperskiej"; Lewica deklaruje, że jest otwarta na zmiany W środę wieczorem odbędzie się pierwsze czytanie projektu 'ustawy antyflipperskiej', złożonego przez Lewicę pod koniec marca. Lider partii Razem Adrian… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 "Rzeczpospolita": Zła ocena Błaszczaka Ostatni rok PiS w Ministerstwie Obrony Narodowej skończył się negatywną oceną Najwyższej Izby Kontroli, najgorszą od lat - ustaliła środowa „Rzeczp… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 W środę rusza nabór w programie MEN "Kto ty jesteś? - Polak mały" W środę o godz.15 ruszy nabór w programie MEN dla przedszkolaków 'Kto ty jesteś? - Polak mały'. Potrwa do 17 lipca. Resort poinformował, że każdy wniosek… » więcej 2024-06-26, godz. 06:50 Sondaż dla "DGP" i RMF FM: Morawiecki znany wg 96,5 proc. ankietowanych, ale ufa mu 67,6 proc. Były premier Mateusz Morawiecki to - oprócz Jarosława Kaczyńskiego - najbardziej rozpoznawalny polityk PiS. Zna go 96,5 proc. respondentów, ale ufa mu 67,6… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »