Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:10 Autor: PAP

Prezydent Cypru: poszerzenie UE powinno być jednym z najważniejszych celów

Poszerzenie Unii Europejskiej powinno być jednym z najważniejszych jej celów w obecnej sytuacji geopolitycznej, wobec wielu kryzysów, w tym wojen w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – ocenił w piątek w Krakowie prezydent Cypru Nikos Christodulidis.

W Collegium Novum prezydent Republiki Cypryjskiej wygłosił wykład dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezydent mówił przede wszystkim o Unii Europejskiej, przypadającej rocznicy 20-lecia przystąpienia Polski i Cypru do Wspólnoty, a także o wyzwaniach na przyszłość.


„Powinniśmy poszerzenie uczynić jedną z czynnych i najważniejszych polityk. Proces oparty na zasadzie warunkowości jest w tej chwili koniecznością geopolityczną” – powiedział Christodulidis. Wskazał na konieczność współpracy w obliczu toczących się wojen, także kryzysu migracyjnego.


Jak podkreślił, 1 maja 2004 r. był decydującym momentem dla 10 krajów, leżących na południowej i wschodniej flance Unii, był spełnieniem marzeń pradziadów, momentem, który zmienił także całą UE. Nowe kraje członkowskie miały wówczas pewność, że nie doświadczą wojny w przyszłości - podkreślił.


„Nie przesadzę, jeśli powiem, że do 1 maja 2004 r. UE była naszą obiecaną latarnią morską, która wskazywała nam drogę, ale i była naszym portem, była naszą Itaką, światełkiem nadziei na przyszłość” – powiedział prezydent Cypru. Podkreślił wagę zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego we wspólnej dyskusji Brukseli i krajów UE.


Zaznaczając, że Cypr zgadza się z kluczowymi punktami polityki UE, zauważył, że jest ostatnim krajem podzielonym w UE. „Jesteśmy pod częściową okupacją naszego wielkiego sąsiada Turcji. (…) Walczymy o tę niepodległość” – zaznaczył Christodulidis. „Polska popiera nasze starania, tak jak i zapisano w rezolucjach rady bezpieczeństwa ONZ, by Cypr został zjednoczonym” - dodał.


Mówił też m.in. o zaangażowaniu jego kraju w pomoc cywilom w Gazie i o planach stworzenia, wspólnie z KE, USA i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, możliwości wsparcia humanitarnego dla mieszkańców, w tym dla studentów, tego regionu.


Po wykładzie był czas na pytania uczestników wykładu. Ukraiński student zapytał prezydenta o udział przedstawicieli Cypru na inauguracji kolejnej kadencji Władmira Putina w Moskwie. „To nie zmienia naszego stanowiska w kwestii ukraińskiej. Nasze stanowisko jest jednoznaczne, jasne. Jesteśmy państwem członkowskim, które lepiej rozumie wasze codzienne cierpienie” – odpowiedział Christodulidis.


Piątek jest drugim dniem wizyty Christodulidisa i pierwszej damy Cypru w Polsce. W planach jest m.in. zwiedzanie Rynku Głównego i Wawelu.


Dzień wcześniej prezydent Cypru przebywał w Warszawie, gdzie spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Donaldem Tuskiem, marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.


To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Republiki Cypryjskiej w Polsce.(PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ par/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 21:10 Kuba/ Rosyjskie okręty odpływają z Hawany Rosyjskie okręty wojenne zaczęły w poniedziałek odpływać z Hawany, stolicy Kuby, gdzie przebywały od 12 czerwca - podała stacja CNN. Komentatorzy oceniali… » więcej 2024-06-17, godz. 21:10 Mazowieckie/ Policjant opiekuje się rannym boćkiem - ptak zamieszkał w jego ogrodzie W Zgagowie niedaleko Sierpca mieszkańcy znaleźli przy drodze bociana z widocznym urazem skrzydła i powiadomili o tym posterunek policji. Na miejscu wraz z pracownikami… » więcej 2024-06-17, godz. 21:00 Węgry/ Burmistrz Budapesztu, który wygrał wybory, wnioskuje o ich powtórzenie Burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony, który wygrał wybory samorządowe różnicą kilkudziesięciu głosów, złożył w poniedziałek wniosek do Sądu Najwyższego… » więcej 2024-06-17, godz. 20:50 Rosja/ Niemiecki Instytut Historyczny w Moskwie uznany za organizację „niepożądaną” Niemiecki Instytut Historyczny w Moskwie (DHI Moskau) został uznany za organizację niepożądaną - powiadomiło w poniedziałek Radio Wolna Europa. Ministerstwo… » więcej 2024-06-17, godz. 20:50 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie wznowiło treningi Piłkarze grającego w ekstraklasie KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. W pierwszych zajęciach wzięło udział 20 piłkarzy. Z… » więcej 2024-06-17, godz. 20:50 Strefa Gazy/ UNRWA: liczba osób przebywających w Rafah zmniejszyła się z 1,4 mln do 65 tys. W ciągu ostatnich sześciu tygodni, odkąd w mieście Rafah na południu Strefy Gazy trwają walki z izraelską armią, liczba chroniących się tam Palestyńczyków… » więcej 2024-06-17, godz. 20:50 Challenger Poznań Open – Kaśnikowski wyeliminował turniejową jedynkę Maks Kaśnikowski pokonał rozstawionego z numerem jeden Hiszpana Alberta Ramosa-Vinolasa 6:3, 7:6 (9-7) w pierwszej rundzie challengera Enea Poznań Open (pula… » więcej 2024-06-17, godz. 20:50 Włochy/ 70 ofiar i zaginionych w wyniku dwóch wypadków łodzi z migrantami Około 70 ofiar i zaginionych - to bilans dwóch katastrof łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym, o których poinformowały w poniedziałek włoskie media… » więcej 2024-06-17, godz. 20:40 ME 2024 - Belgia - Słowacja 0:1 (opis) Grupa E: Belgia - Słowacja 0:1 (0:1). Bramki: 0:1 Ivan Schranz (7). Żółta kartka - Belgia: Orel Mangala, Youri Tielemans, Dodi Lukebakio. Słowacja: Ivan… » więcej 2024-06-17, godz. 20:40 ME w pływaniu - troje Polaków awansowało do finałów Troje Polaków awansowało do wtorkowych finałów pływackich mistrzostw Europy w Belgradzie. W półfinałach Adela Piskorska miała trzeci czas na 200 m stylem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »