Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-16, 07:20 Autor: PAP

Dr Budyńska: rola bibliotekarzy w budowaniu kultury jest naprawdę ważna (wywiad)

Głównym celem Tygodnia Bibliotek, który właśnie dobiega końca, jest wzmocnienie roli bibliotek i promocja czytelnictwa. Bibliotekarze powinni uwierzyć, że ich rola w budowaniu kultury jest naprawdę ważna. Od czasu pandemii Polacy czytają coraz więcej - powiedziała PAP przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dr Barbara Budyńska.

Polska Agencja Prasowa: Zakończył się właśnie trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Jaki jest cel tego wydarzenia?


Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dr Barbara Budyńska: Tydzień Bibliotek ma w Polsce swoją dwudziestoletnią już historię, która związana jest z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W maju 2004 r., dokładnie tydzień po tym wydarzeniu, pod hasłem "Biblioteki w Europie były zawsze" odbył się pierwszy w Polsce Tydzień Bibliotek. Co roku to cykliczne wydarzenie ma inny temat przewodni, który jest określony w haśle. W tym roku brzmiało ono "Biblioteka – miejsce na czasie". Głównym celem Tygodnia Bibliotek jest wzmocnienie roli bibliotek wszystkich typów i upowszechnienie oraz promocja czytelnictwa w całym społeczeństwie, we wszystkich grupach wiekowych i zawodowych i popularyzacja różnorodnych form współpracy bibliotekarzy z czytelnikami.


W wydarzeniu uczestniczą wszystkie typy bibliotek - publiczne, szkolne, akademickie, fachowe i Biblioteka Narodowa w Warszawie. Tydzień Bibliotek to zarówno działania na szczeblu lokalnym, jak i w tych największych bibliotekach. Tydzień Bibliotek to także promocja zawodu bibliotekarza. Biblioteka to nie tylko książka - to jest niezwykłe miejsce, do którego zapraszamy wszystkich, niezależnie od zainteresowań, wieku, płci i statusu. Nie zapominamy nawet przez chwilę, że biblioteki to także instytucje kultury, które także ją tworzą i promują. Chcę podkreślić, że w ramach swojej działalności oferują kulturę bezpłatnie. W małych ośrodkach miejskich czy na wsi, gdzie nie ma kin, muzeów i teatrów biblioteka jest czasem jedyną instytucją kultury w okolicy. Bardzo często biblioteki zapewniają czytelnikom nie tylko kontakt z książkami, ale także z jej autorami, a później także organizują spotkania w Dyskusyjnych Klubach Książki (DKK). Chcemy, by było to miejsce równych szans i możliwości, miejsce przyjazne i otwarte dla absolutnie wszystkich, dla których książka i czytelnictwo jest ważne. Biblioteka to także miejsce, które oferuje dostęp do wiedzy. Wiek czytelnika nie ma tu żadnego znaczenia. Biblioteka jest dla wszystkich - nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla osób aktywnych zawodowo i seniorów. Chcemy ich uczyć, pomóc w wytworzeniu pewnych nawyków, tak by biblioteka stała się miejscem, gdzie mogą się uczyć i bawić. Z kolei seniorom pomagamy w pokonaniu barier technologicznych w bibliotece, takich jak obsługa komputera czy posługiwanie się wyszukiwarką internetową.


PAP: Ile bibliotek funkcjonuje w Polsce?


Dr Barbara Budyńska: według aktualnych danych, które Stowarzyszenie otrzymuje z GUS, głównych bibliotek wraz z filiami jest ok. siedmiu tysięcy. Jeśli chodzi o biblioteki szkolne szacujemy na podstawie danych z MEN, że jest ich ok. 20 tys. Można przyjąć, że jest ich tyle, co placówek oświatowych, choć nie wszystkie są w nich usytuowane.


PAP: Jak podsumuje Pani tegoroczny Tydzień Bibliotek?


Dr Barbara Budyńska: Z roku na rok coraz więcej placówek w nim uczestniczy. Dopiero nadsyłane będą sprawozdania, więc pełne podsumowanie będzie dostępne we wrześniu. W zeszłym roku w wydarzeniach uczestniczyło ponad 1300 bibliotek i ok. pól miliona czytelników z całej Polski. Odbywały się spotkania z autorami, dyskusje, debaty, targi książki, letnie czytelnie, konkursy, przedstawienia. Chcę, by jak najwięcej bibliotek brało udział w Tygodniu Bibliotek - bo 8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto całego środowiska. Bibliotekarze powinni uwierzyć, że ich rola w budowaniu kultury jest naprawdę ważna.


PAP: Jakie najważniejsze wyzwania stoją obecnie przed bibliotekami w Polsce?


Dr Barbara Budyńska: Są to wyzwania społeczne i technologiczne. Nie możemy ignorować nowych technologii, ze sztuczną inteligencją na czele. Od lat pracujemy nad tym, żeby biblioteki były miejscami na wskroś nowoczesnymi, podążającymi za innowacjami w zakresie technologii, nowymi mediami. Coraz większa część bibliotecznych zasobów jest już dostępna w formie cyfrowej. Także katalogi biblioteczne są zwykle już w wersji elektronicznej. Coraz częściej biblioteki organizują wydarzenia i imprezy online. Pracujemy z młodzieżą - grupą społeczną, która jest najbardziej otwarta na technologiczne nowości. My, bibliotekarze, możemy się od młodzieży wiele nauczyć. Pytamy młodych ludzi, w jaki sposób możemy modernizować biblioteki, by stały się dla nich miejscami bardziej atrakcyjnymi. Wzajemnie się od siebie uczymy, jak sprostać nowym wyzwaniom i to z obopólną korzyścią. Chcę także podkreślić istotną rolę samorządów, które finansują biblioteki publiczne. Na mocy ustawy o bibliotekach samorządowcy są zobowiązani do utrzymania bibliotek publicznych ale coraz częściej nie odmawiają dodatkowych środków na wydarzenia organizowane w bibliotekach. Wkład własny umożliwia aplikowanie do różnych programów, projektów, pozyskiwanie grantów. Nawet jeśli dana gmina dysponuje skromnym budżetem zwykle jednak znajduje środki na dodatkowe, pozabudżetowe finansowanie bibliotek i za to jestem samorządowcom w całym kraju wdzięczna.


PAP: Według opublikowanego niedawno przez Bibliotekę Narodową raportu wynika, że Polacy czytają coraz więcej. Czy dotyczy to także lokalnych bibliotek w średnich i małych ośrodkach?


Dr Barbara Budyńska: Generalnie od czasu pandemii Polacy czytają coraz więcej i to zarówno w czytelniach Biblioteki Narodowej, jak i mniejszych, lokalnych bibliotekach. Zmiana jest naprawdę kolosalna! Bez wątpienia pomocny okazał się realizowany od kilku lat Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz zakup nowych pozycji książkowych. Na wzrost czytelnictwa przełożył się także realizowany przez MKiDN program rozbudowy infrastruktury bibliotecznej. Obecnie niektóre biblioteki są naprawdę imponujące, mają piękne wnętrza, w których przebywa się z prawdziwą przyjemnością. Skutecznie promują więc czytelnictwo. By biblioteka odniosła sukces, powinna współpracować z innymi instytucjami kultury, organizacjami społecznymi, samorządami i, co ważne, być otwarta na głos czytelników. Bo rozwój bibliotek to inwestycja w intelektualny rozwój całego społeczeństwa, by młodzież była dobrze wyedukowana, wykształcona. Biblioteki to także świetny sposób na relaks i spędzenie wolnego czasu dla osób aktywnych zawodowo. Bo czytanie naprawdę może być przyjemnym i skutecznym antidotum na codzienny stres. Grupą do zaopiekowania są także seniorzy i dla nich także bibliotek mają dla nich atrakcyjną ofertę. Czytamy coraz więcej - to jest dla nas naprawdę budujące. Mimo wszystkich zagrożeń i zmian w otaczającym nas świecie, w przyszłość środowisko bibliotekarzy możemy patrzeć optymistycznie. (PAP)


rozmawiał: Maciej Replewicz


mr/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 21:50 Turcja/ Media: ocieplenie między prezydentem i opozycją Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wtorek po raz pierwszy od 18 lat złożył wizytę w siedzibie głównego ugrupowania opozycji, Republikańskiej Partii… » więcej 2024-06-11, godz. 21:50 Turcja/ Raport: prawie 700 dzieci zginęło w kraju podczas pracy Aż 695 dzieci zginęło w ciągu 11 lat w Turcji podczas pracy - pisze we wtorek portal Duvar, powołując się na szacunki Stowarzyszenia na rzecz Zdrowia Pracowników… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 Turniej WTA w 's-Hertogenbosch - mecz Linette przerwany z powodu zapadających ciemności Mecz rozstawionej z 'ósemką' Magda Linette z Amerykanką Robin Montgomery w pierwszej rundzie tenisowego turnieju WTA 250 w holenderskim 's-Hertogenbosch, przy… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 ME 2024 - tłum kibiców powitał polskich piłkarzy pod hotelem w Hanowerze (opis) Piłkarska reprezentacja Polski dotarła do swojego hotelu w Hanowerze, witana przez ponad dwustu kibiców. W środowe popołudnie biało-czerwoni przeprowadzą… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 Sejm/ Komisja za zmianami do projektu dot. definicji zgwałcenia Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach opowiedziała się za wszystkimi zmianami, które do projektu zmian w Kodeksie karnym zaproponowała… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 LN siatkarzy - Leon i Bieniek w kadrze na trzeci turniej w Słowenii Przyjmujący Wilfredo Leon oraz środkowy Mateusz Bieniek znaleźli się w składzie reprezentacji siatkarzy na trzeci turniej Ligi Narodów, który rozegrany… » więcej 2024-06-11, godz. 21:30 Kosiniak-Kamysz: najlepszy sprzęt trafia do jednostek wysyłających żołnierzy na granicę Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w ramach operacji zakupu osobistego wyposażenia dla żołnierzy 'Szpej' , w najlepszy sprzęt… » więcej 2024-06-11, godz. 21:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (11-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2024-06-11Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2024-06-11, godz. 21:20 Kalisz/ Urodzinowe przyjęcie z okazji 742. rocznicy powstania miasta Rozpoczęły się uroczystości z okazji 742. rocznicy powstania Kalisza i nadania mu praw miejskich. Tradycja corocznego obchodzenia urodzin miasta trwa od 1991… » więcej 2024-06-11, godz. 21:20 Francja/ Szef Zjednoczenia Narodowego potwierdził porozumienie z Republikanami Szef skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) Jordan Bardella powiedział we wtorek, że dojdzie do 'porozumienia' jego partii z prawicowym ugrupowaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »