2024-05-10, 22:50 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska – Śląsk – Cracovia 4:0 (opis2)

Śląsk Wrocław – Cracovia Kraków 4:0 (3:0)

Bramki: 1:0 Simeon Petrow (2-głową), 2:0 Erik Exposito (34). 3:0 Piotr Samiec-Talar (43-głową), 4:0 Mateusz Żukowski (88).

Żółta kartka – Śląsk Wrocław: Erik Exposito; Cracovia: Kamil Glik, Karol Knap, Andreas Skovgaard.

Czerwona kartka za drugą żółtą – Cracovia: Karol Knap (63. - upomniany drugą żółta kartką po zejściu z boiska).

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 22 005.

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński – Aleksander Paluszek (27. Martin Konczkowski), Alex Petkov, Łukasz Bejger - Nahuel Leiva (90. Burak Ince), Simeon Petrow, Peter Pokorny, Petr Schwarz, Jehor Macenko (90. Tommaso Guercio), Piotr Samiec-Talar (80. Jakub Jezierski) - Erik Exposito (80. Mateusz Żukowski).

Cracovia Kraków: Lukas Hrosso - Virgil Ghita, Kamil Glik, Andreas Skovgaard - Otar Kakabadze (62. Filip Rózga), Patryk Sokołowski (77. Mikkel Maigaard), Karol Knap (62. Jani Atanasov), Michał Rakoczy, David Kristjan Olafsson (69. Mateusz Bochnak) - Patryk Makuch (69. Paweł Jaroszyński), Benjamin Kallman.

Śląsk rozegrał najlepszy mecz tej wiosny, wygrał 4:0 i przynajmniej do sobotniego spotkania Jagiellonii Białystok z Koroną Kielce będzie liderem. Cracovia natomiast nadal nie może być pewna utrzymania w ekstraklasie.

Trener Śląska Jacek Magiera przed meczem z Cracovią powiedział, iż spodziewa się, że to jego zespół będzie prowadził grę, bo krakowski zespół nie należy do tych lubiących posiadać piłkę. Nie minęło 120 sekund, a wszystkie założenia i plany z jednej, jak i z drugiej strony musiały zostać zmienione. Petr Schwarz dośrodkował z rzutu rożnego a w polu karnym najlepiej odnalazł się Simeon Petrow i było 1:0.

Kilka chwil później po ładnej dwójkowej akcji Erika Exposito z Piotrem Samcem-Talarem z narożnika pola karnego przymierzył ten drugi i pomylił się bardzo niewiele. Na tym poczynania ofensywne Śląska na długi minuty się zakończyły, bo wrocławianie się cofnęli na własna połowę i oddali piłkę rywalom.

Cracovia miała optyczną przewagę, ale nie miała pomysłu, jak przedostać się pod bramkę gospodarzy. Groźnie właściwie zrobiło się tylko raz, kiedy do piłki w polu karnym próbował dojść Benjamin Kallman i zabrakło mu zaledwie kilku centymetrów.

Ponownie ciekawie zrobiło się dopiero tuż przed przerwą. Ponownie Exposito z Samcem-Talarem próbował rozegrać dwójkową akcję w polu karnym Cracovii. Przerwał ją Kamil Glik, ale tak pechowo, że zagrał do Hiszpana, a ten z kilku metrów trafił pod poprzeczkę.

Kilka chwil później po rzucie rożnym piłka tak pechowo odbiła się od jednego z zawodników gości, że poleciała w kierunku bramki, a tam stał Samiec-Talar i głową wepchnął ją do bramki. To był trzeci celny strzał Śląska w tym meczu i trzeci gol.

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił i Śląsk cofnięty na własną połowę nadal czekał, co zrobi Cracovia, a ta bezradnie biła głową w mur. Goście nie tylko nie potrafili stworzyć sytuacji bramkowej, ale nie potrafili nawet przedostać się w pole karne wrocławian. „Pasy” pierwszy celny strzał oddały dopiero w 75 minucie.

Kilka chwil wcześniej Śląsk powinien zamknąć już całkowicie mecz. Wrocławianie przejęli piłkę na połowie Cracovii i w idealnej sytuacji znalazł się Nahuel Leiva, ale uderzył mocno i wprost w bramkarza gości.

Cracovia nie zmieniła się do końca meczu i bezradnie próbowała szukać choćby honorowego gola. Zamiast jednak trafić do siatki, goście dali sobie strzelić kolejną bramkę. Po rzucie rożnym dla gości piłkę przejął Śląsk i wyprowadził kontratak. Właściwie zrobił to Mateusz Żukowski, który z własnej połowy pomknął na bramkę rywali i płaskim strzałem ustalił wynik spotkania.(PAP)

marw/ krys/

2024-06-04, godz. 12:40 ME 2024: S. Szymański: przyjście Mourinho to wielka sprawa, ale teraz skupiam się na kadrze Piłkarz reprezentacji Polski i Fenerbahce Stambuł Sebastian Szymański nie ukrywa radości z przyjścia do jego klubu słynnego trenera Jose Mourinho. Jak jednak… » więcej 2024-06-04, godz. 12:40 Senat podjął uchwałę w 20. rocznicę śmierci Jacka Kuronia Senat RP przez aklamację podjął uchwałę w 20. rocznicę śmierci Jacka Kuronia. 'W 20. rocznicę śmierci Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jackowi… » więcej 2024-06-04, godz. 12:40 Poznań/ W trakcie rozbiórki auta wybuchł gaz; dwie osoby ranne Dwie osoby zostały poszkodowane po tym, jak we wtorek rano w Poznaniu w trakcie rozbiórki auta z instalacją gazową doszło najprawdopodobniej do wybuchu g… » więcej 2024-06-04, godz. 12:40 Rau: kiedy dowiedziałem się o nieprawidłowościach w Mumbaju, wysłałem kontrolę zarządczą (krótka5) B. szef MSZ Zbigniew Rau zeznał we wtorek przed komisją ds. tzw. afery wizowej, że na początku 2023 r., kiedy dostał sygnały o nieprawidłowościach w placówce… » więcej 2024-06-04, godz. 12:40 Węgry/ Media: Fidesz rozsyła do Chińczyków materiały przed wyborami samorządowymi Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, które zostaną przeprowadzone na Węgrzech równolegle z wyborami europejskimi, Fidesz rozsyła materiały… » więcej 2024-06-04, godz. 12:40 Eryk Kulm Jr. zagra nie tylko rolę Fryderyka Chopina, ale również jego utwory Już wkrótce rozpoczną się zdjęcia do nowej produkcji Akson Studio, filmu biograficznego poświęconego Fryderykowi Chopinowi, zatytułowanego „Chopin, Chopin!”… » więcej 2024-06-04, godz. 12:30 ME w strzelectwie - czwarta lokata Klaudii Breś w pistolecie w Osijeku Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz) zajęła w chorwackim Osijeku czwarte miejsce w strzeleckich mistrzostwach Europy w konkurencji pistoletu sportowego. Triumfowała… » więcej 2024-06-04, godz. 12:30 Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. nowelą Kodeksu pracy Na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu Senat zajmie się nowelą Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników… » więcej 2024-06-04, godz. 12:30 Liga portugalska - po siedmiu latach trener Sergio Conceicao odchodzi z FC Porto Po siedmiu latach Sergio Conceicao przestał być trenerem piłkarzy FC Porto - potwierdził we wtorek klub. 49-letni szkoleniowiec przedłużył niedawno kontrakt… » więcej 2024-06-04, godz. 12:20 Mazowieckie/ Osobówka zderzyła się z łosiem; policja apeluje o ostrożność Z ciężkimi obrażeniami ciała trafił do szpitala 41-letni kierowca osobówki, która na S8 w pow. wyszkowskim (Mazowieckie) zderzyła się z przechodzącym… » więcej