Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 06:30 Autor: PAP

20 lat Polski w UE/ Truszczyński: za bardzo koncentrujemy się na unijnych funduszach

Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ zaangażowany w negocjowanie polskiego członkostwa, uważa, że za bardzo koncentrujemy się na funduszach, jakie Polska dostaje od Unii, a nie mówimy o kluczowej korzyści z członkostwa - jednolitym rynku.

20 lat temu Polska weszła do Unii. Polski dyplomata przekonuje, że był to "jedyny sensowny kierunek". "Dla polskiej gospodarki nie było alternatywy, nie było rozwiązania, które dawałoby perspektywicznie lepszy bilans korzyści w przypadku pozostawania Polski poza tym obszarem gospodarczym" - podkreśla.


Przypomina, że integracja z jednolitym rynkiem pozwoliła Polsce na czterokrotne zwiększenie wymiany handlowej w Europie, podczas gdy w handlu z krajami trzecimi nie mamy znaczących osiągnięć. "Zanim weszliśmy do Unii, w 2002, 2003 r. mieliśmy stopę bezrobocia na poziomie około 20 proc., z czego znaczna większość to było bezrobocie strukturalne. A teraz mamy stopę od ładnych paru lat jedną z najniższych w Europie, obok Czech i Niemiec" - wymienia dyplomata.


Źródłem sukcesu - jak zaznaczył - był i pozostaje jednolity rynek, a więc obszar gospodarczy, na którym dominują cztery swobody przepływu: osób, kapitału, towarów i usług. Ten wspólny blok jest nie tylko jednym z największych osiągnięć integracji europejskiej, ale też kluczem polskich dokonań ekonomicznych.


"Są liczne raporty pokazujące, gdzie są konfitury naszego członkostwa. I z tych raportów wynika jasno, że największą korzyścią dla polskiej gospodarki, polskiego rynku pracy jest udział w jednolitym rynku. Na to średnioroczne wysokie tempo wzrostu, które Polska zanotowała, w największym stopniu składa się właśnie korzyść z funkcjonowania na jednolitym rynku" - mówi Truszczyński. Udział w nim daje prawie połowę z 3,6 proc. PKB wzrostu rocznie.


Uważa, że za bardzo koncentrujemy się na funduszach, jakie Polska dostaje od Unii, a nie mówimy o kluczowej korzyści z członkostwa. "To jest odpowiedzialność klasy politycznej, wszystkich rządzących. Oni powinni wiedzieć o całości uwarunkowań i dokonań ekonomicznych Polski w ostatnich 20 latach i taką narrację przekazywać w działalności publicznej" - zauważa. Zwraca uwagę, że w debacie publicznej nacisk kładzie się jednak na fundusze z Unii, podczas gdy o korzyściach z udziału w jednolitym rynku mało kto wie. Truszczyński odnotowuje, że niewielką wiedzę w tym zakresie mają zwłaszcza samorządowcy, którzy koncentrują się na pozyskiwaniu i wydawaniu środków unijnych.


Brak takiego przekazu może być problematyczny, kiedy Polska przestanie otrzymywać duże płatności z budżetu Unii lub przestanie być beneficjentem netto, co będzie oznaczało, że więcej do unijnej kasy będzie dokładała, niż z niej otrzymywała. "Wszystkich, którzy kwestionują celowość pozostawiania Polski w Unii w chwili, kiedy stanie się płatnikiem netto, należy pytać, dlaczego Szwecja, Finlandia, Austria, Holandia, Dania, już nie mówię o Niemczech, Włoszech czy Francji - wszystko płatnicy netto - dalej są w Unii Europejskiej" - powiedział Truszczyński.


"Zgodnie z tą logiką każde z tych państw płatników netto już dawno powinno dojść do wniosku, że to członkostwo się nie opłaca i nie warto pozostawać w takim interesie. A jednak są. I to z tego samego powodu, z którego jest i powinna dalej być Polska" - podkreśla. Chodzi o udział w swobodzie przepływu czynników produkcji, swobodnej wymianie towarowej, handlu usługami i szerokim rynku pracy, obejmującym całą Unię. "To jest podstawowa wartość. Ona się utrzymuje i utrzyma się najprawdopodobniej dalej mimo wszystkich wyzwań przyszłości, mimo trudności, z jakimi będzie się borykać Unia w globalnej gospodarce" - powiedział Truszczyński. (PAP)


mce/ mms/ wus/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 05:20 Singapur/ Ponad 70 pasażerów Singapore Airlines ucierpiało na skutek turbulencji Jedna osoba zmarła a ponad 70 odniosło obrażenia w wyniku gwałtownych turbulencji podczas lotu z Londynu do Singapuru. Na pokładzie Boeinga 777-300ER znajdowało… » więcej 2024-05-22, godz. 03:50 Serbia, Chorwacja/ Wskutek burzy zginęła kobieta; wiatr wyrywał drzewa z korzeniami Wskutek burzy, która nawiedziła we wtorek Serbię, zginęła kobieta, na południu kraju wprowadzono stan wyjątkowy. W sąsiedniej Chorwacji tego samego dnia… » więcej 2024-05-22, godz. 03:10 Ukraina/ Armia rosyjska kontynuuje działania zaczepne W ciągu doby Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwali rakietami terytorium Ukrainy , dokonali 367 uderzeń dronami kamikadze oraz prowadzili intensywny ostrzał pozycji… » więcej 2024-05-22, godz. 01:50 Kosowo/ 300 skazanych w Danii będzie odbywać kary więzienia w Kosowie Władze Kosowa udostępnią 300 miejsc w więzieniach, w których wyroki odbywać będą skazani w Danii - poinformował we wtorek dziennik 'Politika'. » więcej 2024-05-22, godz. 01:20 Chorwacja/ Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj - podał we wtorek chorwacki… » więcej 2024-05-22, godz. 01:00 W. Brytania/ Niemiecka pisarka laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024 Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck 'Kairos' w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie… » więcej 2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »