Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-30, 07:40 Autor: PAP

Didier Eribon: to nie moja wina, że mama umierała nieszczęśliwa, to wina systemu

To nie moja wina, że mama umierała nieszczęśliwa, w stresie. To wina systemu, który nie finansuje w dostatecznym stopniu domów opieki, nie dofinansowuje opieki domowej - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" autor książki "Życie, śmierć i starość kobiety z ludu", Didier Eribon.

Didier Eribon to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych intelektualistów i pisarzy francuskich. Urodził się w 1953 roku w ubogiej rodzinie robotniczej na przedmieściach Reims i jako pierwszy w rodzinie ukończył wyższe studia. Autor znanego na całym świecie "Powrotu do Reims", eseju o własnym awansie klasowym oraz "Życia, śmierci i starości kobiety z ludu", które właśnie ukazało się po polsku.


Jak czytamy w opisie książki, jest to opowieść o losach jego matki, która pod koniec życia, jako osoba nie w pełni sprawna, trafiła do ośrodka opiekuńczego. To także historia skomplikowanej relacji tych dwojga – kobiety z klasy ludowej i marzącego o awansie społecznym syna, który przeszedł drogę od odrzucenia i wstydu, przez próbę akceptacji i zrozumienia, aż po swego rodzaju rozczulenie i troskę. To wreszcie bezwzględna analiza społeczna, w której autor bierze pod lupę starość. Pisze o wykluczeniu i systemowej przemocy, jakiej poddawane są starsze osoby.


Pisarz zapytany przez "Gazetę Wyborczą", czy rozważał możliwość zabrania matki do siebie, odparł, że było to niemożliwe. "Mieszkam w dwóch pokojach na 50 metrach, trzecie piętro bez windy. Jak miałbym zainstalować tą mamę z jej łóżkiem medycznym? Jak miałbym się nią zajmować, skoro większość czasu spędzam poza domem. Codziennie mam spotkania na mieście, zajęcia na uczelni, jadam w restauracjach. Teatr, kawiarnie..." - powiedział.


Autor książki podkreślił, że musiałby "totalnie zmienić swoje życie", zrezygnować z wyjazdów. "A przecież nie podróżuję tylko dla przyjemności. Kiedy wychodzi moja książka jeżdżę na różnego rodzaju spotkania promocyjne. Ogromnie to lubię, ale to jednak istotna część mojej pracy, do której zobowiązuje mnie wydawca. Musiałbym więc rzucić pracę" - stwierdził. Jak zauważył, jego mama i tak nie opuściłaby "swojego Rimis".


Jak stwierdził pisarz, opieka nad osobą niedołężną to ciężka i wymagająca kompetencji praca. "Na to powinny iść nasze podatki. To nie moja wina, że mama umierała nieszczęśliwa, w stresie. To wina systemu, który nie finansuje w dostatecznym stopniu domów opieki, nie dofinansowuje opieki domowej" - podkreślił.


Eribon wyjaśnił, że jego mama pod koniec życia przebywała w państwowym ośrodku. Jak relacjonował, powiedziała mu kiedyś, że nie pozwalają jej wziąć prysznica. Ten więc zadzwonił do kierowniczki ośrodka, aby wyjaśnić sytuację. Dowiedział się, że jego mama, aby pójść pod prysznic potrzebuje asysty dwóch osób, a im brakuje personelu. Wyjaśniła, że dlatego ustalono, że pacjenci biorą prysznic raz w tygodniu.


"Dla mamy to był męka. Leżała w łóżku zanieczyszczona, było jej zimno, nikt nie przychodził, żeby zamknąć otwarte okno" - wspomina pisarz. Jego zdaniem, domom starości nie chodzi o to, żeby ich mieszkańcom żyło się lepiej, a o to, żeby były żyłą złota.


"Punktem wyjścia mojej opowieści jest wiadomość, którą nagrała mi mama przed śmiercią na poczcie głosowej. Płakała: +Oni się tu nade mną znęcają. Co ja im zrobiłam, że mnie tak torturują?+. Zdałem sobie sprawę, że mama nagrała mi rodzaj politycznego protestu. Nie prywatnego, politycznego" - powiedział autor książki. (PAP)


Autorka: Delfina Al Shehabi


del/ dki/


Kraj i świat

2024-05-17, godz. 19:30 Niemcy/ Regionalny polityk AfD zaatakowany w restauracji popielniczką Poseł do parlamentu krajowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego z ramienia AfD został zaatakowany w nocy z czwartku na piątek w restauracji w Schwerinie - jeden… » więcej 2024-05-17, godz. 19:30 MKiŚ: ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia złotą algą w Odrze Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia w związku z występowaniem złotej algi w Odrze - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa… » więcej 2024-05-17, godz. 19:30 Hiszpania/ Partia Vox zainaugurowała międzynarodowe spotkanie ugrupowań prawicy w Madrycie W piątek w stolicy Hiszpanii Madrycie rozpoczęła się konwencja ugrupowań prawicowych i konserwatywnych z udziałem polityków tego nurtu z Europy oraz m.in… » więcej 2024-05-17, godz. 19:10 Izrael/ Armia odnalazła w Strefie Gazy ciała trojga zakładników Armia Izraela odnalazła w Strefie Gazy trzy ciała izraelskich zakładników - poinformował w piątek rzecznik armii Daniel Hagari. Wśród zabitych jest 22-letnia… » więcej 2024-05-17, godz. 19:00 Grecja/ Premier ostrzegł Macedonię Płn., że jej droga do UE może być zablokowana Premier Grecji Kyriakos Micotakis ostrzegł sąsiednią Macedonię Północną, że Ateny mogą zablokować jej ścieżkę do UE, jeśli Skopje nie będzie przestrzegać… » więcej 2024-05-17, godz. 19:00 Prezydenci Polski i Włoch o polityce migracyjnej i bezpieczeństwie Sytuacja na Ukrainie, polityka migracyjna, kwestie związane z bezpieczeństwem i polityką w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz dwustronna współpraca… » więcej 2024-05-17, godz. 18:50 Domański: w MF nie toczą się prace nad przyjęciem wspólnej waluty Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro - powiedział minister… » więcej 2024-05-17, godz. 18:50 W. Brytania/ Karol III pojedzie do Francji na obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii Król Wielkiej Brytanii Karol III weźmie udział w planowanych na początek czerwca wydarzeniach upamiętniających 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii… » więcej 2024-05-17, godz. 18:50 Francja/ Saakaszwili: Rosja osiągnęła dziś w Gruzji to, czego nie uzyskała militarnie w 2008 roku Rosja, stosując metody wojny hybrydowej, uzyskała dziś w Gruzji to, czego nie mogła osiągnąć podczas inwazji w 2008 roku - powiedział były prezydent Gruzji… » więcej 2024-05-17, godz. 18:50 Słowacja/ Dyrektor Instytutu Politologii: W kraju brakuje jednoczącej nas idei Dyrektor Instytutu Politologii Słowackiej Akademii Nauk Juraj Marusziak w rozmowie z PAP o głębokich podziałach na Słowacji zauważył, że w jego kraju brakuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »