Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 15:40 Autor: PAP

Wrocław/ Na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano zawody robotów (wideo)

Na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano XVI zawody robotów Robotic Arena. Wzięło w nich udział ponad sto robotów, które walczyły w kilkunastu kategoriach. Ich twórcy to nie tylko studenci, bo nie było ograniczeń wiekowych. Najmłodsi konstruktorzy mieli zaledwie kilka lat.

W zawodach Robotic Arena rywalizowało ponad sto robotów, a ich zmaganiom przyglądało się kilka tysięcy widzów. Na Politechnice Wrocławskiej pojawili się zawodnicy z Azerbejdżanu, Czech, Hiszpanii, Litwy, czy Włoch. Jak powiedział w rozmowie z PAP koordynator ds. PR Adam Przystupa, "zawody składają się z szesnastu konkurencji".


"Głównie są to te najciekawsze, czyli combaty w trzech kategoriach wagowych. Oprócz tego mamy sumo, też w kilku kategoriach wagowych. Od naprawdę małych, które mają wymiar 15 mm w kwadracie, do takich kilogramowych, naprawdę ciężkich robotów. Poza tym mamy line followery, które oprócz kategorii drag, które robią duże wrażenie, bo te prędkości robotów są naprawdę duże i robi to wrażenie, są te trochę wolniejsze, choć nie zawsze, które pokonują tor wyznaczony czarną linią na białej planszy" - powiedział Adam Przystupa.


Sobotnie zawody to XVI edycja Robotic Areny. Konstruktorzy, a niekiedy całe zespoły, długo się na nie przygotowywali.


"Przygotowania robotów to nie jest kwestia tygodnia. Czasami trwa to kilka miesięcy, albo nawet dłużej. Dopracowywane konstrukcje są przez lata czasami, ale później doprowadzane są do perfekcji, także zawodnicy niektórzy regularnie zdobywają wysokie pozycje, bo ich roboty są po prostu najlepsze" - wyjaśnił Przystupa.


Zawody to nie tylko rozrywka, ale okazja do rozwoju. Zmaganiom robotów i zastosowanym rozwiązaniom technicznym przyglądali się przedstawiciele firm z branży technologicznej.


"Mają swoje stanowiska i również prowadzą rekrutację. Nasze zawody są świetnym miejscem do tego, aby znaleźć pracowników, którzy wiedzą, co robią, bo mają doświadczenie z robotyką. Wiedzą, z czym to się je po prostu" - powiedział Adam Przystupa.


Do zawodów mógł się zgłosić każdy konstruktor. Jak wyjaśnił Adam Przystupa, "zawodnicy zgłaszać się mogli w dowolnej kategorii wiekowej".


"Jeśli ktokolwiek zbudował swojego robota, mógł się do nas zgłosić, zarejestrować się i wystartować w zawodach. Są naprawdę od zawodników kilkuletnich do dinozaurów, tak można by powiedzieć, którzy mają kilkadziesiąt lat, także przedział wiekowy jest naprawdę duży" - powiedział Przystupa.


W trakcie zawodów koło naukowe KoNaR prezentowało, nad czym aktualnie pracuje. Odwiedzający mogli też m.in. wziąć udział w warsztatach z tworzenia robotów, druku 3D czy projektowania gier.(PAP)


Wideo dostępne na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/we-wroclawiu-zorganizowano-najwieksze-w-polsce-zawody-robotow-nasze-wideo


Autor: Michał Torz


mt/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 08:00 Liga NBA - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Zachodniej koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Minnestota Timbervolves 100:105 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Gdańsk/ Procesy lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki ruszą od nowa Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował, że proces gdańskich lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowane śmierci pacjentki z depresją… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Wybory do PE/ Ekspertka: UE już jest spóźniona w walce z przedwyborczą dezinformacją Unia Europejska już jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z dezinformacją przez czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - oceniła w rozmowie z PAP… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji do czterech zwycięstw:… » więcej 2024-05-29, godz. 07:30 ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Sondaż dla TOK FM: Najwięcej przeciwników obecności Polski w UE wśród najmłodszych Polaków Najwięcej przeciwników obecności Polski w Unii Europejskiej jest wśród najmłodszych Polaków - wynika z sondażu przygotowanego przez Opinia24 na zlecenie… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Kulturalne różności na długi weekend Noc Kultury w Lublinie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwale Teatralne - KONTRAPUNKT w Szczecinie i Kontakt w Toruniu, koncert Bartka Wąsika 'Pianokrąg', początek… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 Berek: nie będziemy pozwalać na legislacyjne "bajpasy" Nie będziemy pozwalać na legislacyjne 'bajpasy' - zapowiedział w rozmowie z PAP szef KSRM Maciej Berek, odnosząc się do praktyki zgłaszania projektów rządowych… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 O mandat w PE ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat europosła ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów. Miejsce posłów… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 RPA/ Rozpoczęły się wybory parlamentarne, siódme od upadku apartheidu W środę o godz. 7 mieszkańcy Republiki Południowej Afryki rozpoczęli oddawanie głosów w siódmych demokratycznych wyborach powszechnych w tym kraju. Lokale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »