Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 15:30 Autor: PAP

Minister zdrowia: zaufaj szczepieniom, zaufaj medycynie opartej na dowodach

Mówimy: zaufaj szczepieniom. To znaczy: zaufaj medycynie opartej na dowodach i ekspertom - powiedziała w niedzielę minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas inauguracji Europejskiego Tygodnia Szczepień w Warszawie. Eksperci podkreślali, że szczepionki chronią zdrowie i życie.

W niedzielę na PGE Narodowym w Warszawie dorośli i dzieci uczestniczyli w biegu rodzinnym i pikniku pod hasłem "#ZaufajSzczepieniom". Wydarzenie, zorganizowane przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka oraz przedstawicielstwa WHO i UNICEF, zainaugurowało Europejski Tydzień Szczepień.


Eksperci dzielili się wiedzą dotyczącą profilaktyki szczepień przy stoiskach m.in. Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, UNICEF oraz Narodowego Instytutu Onkologii. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia i zabawy, mogli też podjąć się wyzwania wyleczenia pluszowego misia.


Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, a bieg rodzinny na dystansie 1 km otworzyły: minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister edukacji Barbara Nowacka.


Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że "profilaktyka jest najważniejsza, a szczepienia to właśnie profilaktyka".


"Zachęcamy, mówimy: zaufaj szczepieniom. To tak naprawdę znaczy: zaufaj medycynie opartej na dowodach. Zaufaj ekspertom, lekarzom i dowodom" - dodała Leszczyna. "Chcemy, żeby taki niedobry trend (...) związany z fake newsami i brakiem podstawowej wiedzy o medycynie, szczepieniach, był rzeczywiście mocno niszowy. Chcemy wyjaśnić tym wszystkim, którzy są podatni na fake newsy, że warto się szczepić" - podkreśliła.


Szefowa MEN powiedziała dziennikarzom, że "jeżeli chcemy być społeczeństwem zdrowym i odpornym, to medycyna przychodzi tu w sukurs, są dostępne szczepienia, dzięki nim wiele chorób znikło". "I mam wrażenie, że trzeba jednak przypominać, żeby się szczepić, bo te choroby mogą wrócić" - dodała.


Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka dr Tomasz Maciejewski powiedział PAP, że wydarzenie ma "przypomnieć wszystkim, jak ważne są szczepienia, że to jest jedna z większych zdobyczy cywilizacyjnych, zdobyczy XX wieku".


Podkreślił, że to dzięki szczepieniom przeciwko chorobom, "o których teraz w ogóle nawet nie myślimy", przestały umierać niemowlęta i dzieci. Wskazał m.in. na polio, czyli chorobę Heinego-Medina. "Pamiętajmy, że to jedyna metoda, żeby zabezpieczyć swoje dzieci przed ciężką chorobą lub wręcz śmiercią" - dodał.


Dr Maciejewski zaapelował, by szczepić się, ale też dbać o zdrowie w każdy inny sposób. Dodał, że najlepsza jest profilaktyka, a taką jest ruch, odpowiednie żywienie, czyli właściwy styl życia. "Ponad 50 proc. naszego zdrowia zależy od tego, jak żyjemy" - dodał.


Zapytany o największe, jego zdaniem, współczesne wyzwania w obszarze szczepień, wskazał na "ogromne ruchy migracyjne, które są i będą następowały". Zaznaczył, że w wielu rejonach świata nie ma profilaktyki szczepień, w związku z czym choroby do nas wracają, m.in. krztusiec i odra. "Szczepieniami udało nam się wyeliminować polio i ospę prawdziwą, spróbujmy wyeliminować też inne choroby zakaźne" - powiedział.


"Przede wszystkim przekonujmy w każdy możliwy sposób, by ludzie chcieli szczepić siebie i swoje dzieci (...). Bądźmy wszyscy odpowiedzialni za siebie i swoje otoczenie" - podkreślił.


Agnieszka Sochoń-Latuszek z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, zwróciła uwagę na potrzebę promowania szczepień nie tylko wśród społeczności lokalnych, ale także pośród społeczności uchodźczych i migracyjnych. "Z ostatnich badań, które wykonaliśmy jako UNICEF w partnerstwie z Instytutem Matki i Dziecka wynika, że ponad jedna trzecia uchodźczyń w Polsce z Ukrainy nie wie, jak zaszczepić swoje dziecko w Polsce" - powiedziała.


Zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia, UNICEF i inne organizacje promują szczepienia, ale "wciąż tego brakuje". Dlatego, jak dodała, w Europejskim Tygodniu Szczepień stworzono przestrzeń dla rodzin, które z zaufanych i godnych źródeł mogą dowiedzieć się więcej na ten temat.


Europejski Tydzień Szczepień potrwa do 27 kwietnia. (PAP)


Autorka: Paulina Kurek


pak/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 08:10 "Gazeta Wyborcza": Uciekający Obajtek; jak były prezes Orlenu pozoruje dostępność w Polsce Według źródeł Gazety Wyborczej Daniel Obajtek na noce nie zostaje w Polsce; nocuje na Słowacji lub Węgrzech. Obajtek wjeżdża w obstawie złożonej z b… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Warszawa/ Premiera "You can fail! Porażka Show" - w sobotę Z przedstawienia ma płynąć przesłanie, że naszym zadaniem na tym świecie jest odkrycie swojego głosu, odnalezienie swojej ścieżki, bycie bohaterem swojej… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Gruzja/ Organizacje pozarządowe: nie podporządkujemy się ustawie o tzw. agentach zagranicznych Gruzińskie organizacje pozarządowe (NGO) ogłosiły, że nie zamierzają podporządkowywać się nowej, budzącej kontrowersje ustawie o tzw. agentach zagranicznych… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Liga NBA - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Zachodniej koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Minnestota Timbervolves 100:105 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Gdańsk/ Procesy lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki ruszą od nowa Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował, że proces gdańskich lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowane śmierci pacjentki z depresją… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Wybory do PE/ Ekspertka: UE już jest spóźniona w walce z przedwyborczą dezinformacją Unia Europejska już jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z dezinformacją przez czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - oceniła w rozmowie z PAP… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji do czterech zwycięstw:… » więcej 2024-05-29, godz. 07:30 ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Sondaż dla TOK FM: Najwięcej przeciwników obecności Polski w UE wśród najmłodszych Polaków Najwięcej przeciwników obecności Polski w Unii Europejskiej jest wśród najmłodszych Polaków - wynika z sondażu przygotowanego przez Opinia24 na zlecenie… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Kulturalne różności na długi weekend Noc Kultury w Lublinie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwale Teatralne - KONTRAPUNKT w Szczecinie i Kontakt w Toruniu, koncert Bartka Wąsika 'Pianokrąg', początek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »