Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 15:00 Autor: PAP

Cieszyn/ Festiwal muzyczny „Uroczystości Ullmannowskie” ruszy we wtorek

4. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Uroczystości Ullmannowskie” ruszy we wtorek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Jego dyrektor Jana Galasova podała, że w tym roku przypada on 80 lat po śmierci w Auschwitz kompozytora Viktora Ullmanna, któremu jest poświęcony.

Galasova, która jest także pomysłodawczynią festiwalu, poinformowała, że organizowany jest on tradycyjnie w ostatnim tygodniu kwietnia w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, by przywołać pamięć wybitnych kompozytorów: oprócz Ullmanna także jego towarzyszy więzionych w terezińskim getcie - Hansa Krasy i Pavla Haasa. Wszyscy zginęli w niemieckim obozie Auschwitz 80 lat temu - w 1944 roku.


Festiwal rozpocznie się we wtorek i potrwa do niedzieli. „Program +Uroczystości Ullmannowskich+ składa się z kilku części. W głównej artyści z Polski, Czech, Austrii i Niemiec wystąpią w czterech koncertach kameralnych. Koncert inauguracyjny w Centrum Kulturalno-Społecznym +Strzelnica+ w Czeskim Cieszynie zatytułowany będzie +Viktor Ullmann - jego poprzednicy, współcześni i naśladowcy+. Wykonają go młodzi artyści z Niemiec – pianista Christopher Orendi i sopranistka Monika Teepe” – podała dyrektor.


Podczas inauguracji zaprezentowane zostanie czeskie wydanie monografii kompozytora „Niespokojny środkowoeuropejczyk Viktor Ullmann. Historia niemieckiego kompozytora z Pragi”, której autorem jest niemiecki muzykolog Ingo Schultz. Czeskie tłumaczenie oryginału, przełożone przez Magdalenę Zivną, uzupełnia nowy rozdział, na który składają się opracowania polskich i czeskich historyków przybliżające postać Ullmanna.


W kolejne wieczory melomani wysłuchają między innymi programu „Muzyka była nadzieją. Muzyka i poezja z Terezina” w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” w wykonaniu zespołu kameralnego Merlin z Wiednia oraz austriackiego dramaturga i reżysera Hermanna Beila, a także koncertu „Wiedeńskie wpływy w twórczości Viktora Ullmanna” w synagodze Szomre Szabos w Czeskim Cieszynie, gdzie muzykę Ullmanna, Arnolda Schoenberga i Aleksandra Zemlinsky’ego – zaprezentuje czeski kwartet smyczkowy Fama Q.


„Koncert finałowy +Skąd wzięło się to piękno+ odbędzie się w cieszyńskim Domu Narodowym. Polscy artyści Witold Pieńkowski (fortepian) i Agnieszka Brzezicka (sopran) wykonają pieśni i kompozycje fortepianowe Ullmanna” – dodała Galasova.


Viktor Ullmann urodził się w Cieszynie w rodzinie żydowskiej w 1 stycznia 1898 roku. W związku z karierą ojca w austro-węgierskiej armii rodzina przeszła na katolicyzm. Ullmannowie mieszkali w Cieszynie do 11 roku życia Viktora. W 1909 roku matka przeprowadziła się z synem do Wiednia, ojciec zaś kontynuował służbę wojskową w Galicji. Lata studenckie młody Ullmann spędził w Wiedniu. Był również uczestnikiem walk na froncie I wojny światowej. Po wojnie wyjechał do Pragi, gdzie pracował jako dyrygent w Nowym Teatrze Niemieckim (obecnie Opera Państwowa w Pradze). Potem mieszkał w Szwajcarii, Niemczech i ponownie w Pradze, gdzie włączył się w życie muzyczne. W czasie wojny został uwięziony w getcie w Terezinie. 18 października 1944 roku zginął w niemieckim obozie Auschwitz. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ mhr/


Kraj i świat

2024-07-27, godz. 02:20 USA/ FBI: Trump został raniony w ucho kulą Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii, niemal dwa tygodnie temu, Donald Trump został raniony kulą. 'To… » więcej 2024-07-27, godz. 01:30 USA/ Sondaż "WSJ": Trump wyprzedza Harris o dwa punkty procentowe Republikanin Donald Trump ma dwuprocentową przewagę nad demokratyczną wiceprezydentką USA Kamalą Harris - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dziennika… » więcej 2024-07-27, godz. 00:50 Hiszpania/ Strażacy walczą w całym kraju z ponad 50 pożarami lasów i łąk Hiszpańscy strażacy prowadzą od piątkowego popołudnia ponad 50 akcji w całym kraju gasząc pożary lasów i łąk. Najwięcej jest ich w środkowej i południowo-zachodniej… » więcej 2024-07-27, godz. 00:20 Mazowieckie/ Po wypadku utrudnienie na S2 w pobliżu Warszawy, zablokowana jezdnia w kierunku Poznania Na S2, odcinek w. Lubelska - w. Patriotów, w pobliżu Warszawy, doszło do zderzenia czterech pojazdów osobowych. W wypadku ranna została jedna osoba, zablokowana… » więcej 2024-07-27, godz. 00:00 Liga NBA - media: Westbrook zgodził się na dwuletni kontrakt z Nuggets Mistrz olimpijski (2012) i mistrz świata (2010) w koszykówce Russell Westbrook uzgodnił warunki dwuletniego kontraktu z Denver Nuggets - poinformowała amerykańska… » więcej 2024-07-27, godz. 00:00 Paryż - prezydent Macron otworzył igrzyska, Perec i Riner zapalili znicz (opis) Prezydent Francji Emmanuel Macron otworzył 33. letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu. Znicz, zapalony przez lekkoatletkę Marie-Jose Perec i judokę Teddy'ego… » więcej 2024-07-27, godz. 00:00 Izrael i USA krytykują ekspertkę ONZ za porównanie Netanjahu do Hitlera Dyplomaci Izraela i USA potępili sprawozdawczynię ONZ ds. praw człowieka na okupowanych terenach palestyńskich, Francescę Albansę, która poparła w mediach… » więcej 2024-07-26, godz. 23:50 Formuła 1 - Vestappen cofnięty karnie o 10 miejsc przed wyścigiem o Grand Prix Belgii Holender Max Verstappen z zespołu Red Bull, obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Formuły 1 w obecnym sezonie, został ukarany… » więcej 2024-07-26, godz. 23:40 Paryż - Perec i Riner zapalili znicz igrzysk (krótka2) Lekkoatletka Marie-Jose Perec i judoka Teddy Riner zapalili znicz igrzysk olimpijskich w Paryżu. Pół godziny wcześniej największą imprezę sportową czterolecie… » więcej 2024-07-26, godz. 23:40 Paryż - oni zapalali znicz (dokumentacja) Lekkoatletka Marie-Jose Perec i judoka Teddy Riner zapalili znicz igrzysk olimpijskich w Paryżu. Kilka powszechnie znanych nazwisk sportowców, m.in. fiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »