Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-15, 21:50 Autor: PAP

BBN: Polsko-szwedzkie obrady w sprawach bezpieczeństwa

- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego informuje:


Wojna wróciła do Europy, a Polska i Szwecja – odpowiadając na zagrożenie w regionie – muszą wzmocnić współpracę wojskową, aby zabezpieczyć Morze Bałtyckie i sojusznicze linie komunikacji, powstrzymując jednocześnie rosyjską Flotę Bałtycką. Zwracał na to uwagę również Prezydent Andrzej Duda, który przystąpienie Szwecji do NATO ocenił jako pozyskanie cennego sojusznika właśnie w rejonie Morza Bałtyckiego – powiedział Szef BBN Jacek Siewiera, który razem z Henrikiem Landerholmem, Doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego Premiera Szwecji otworzył rozmowy polsko-szwedzkiego okrągłego stołu nt. polityki bezpieczeństwa.


Przedstawiciele administracji państwowej, sił zbrojnych i pozarządowi eksperci z Polski oraz Szwecji rozmawiali 15 kwietnia 2024 r. w Belwederze m.in. o zagrożeniach płynących z rosyjsko-białoruskiej współpracy, wojskowej aktywności przy wschodniej flance Sojuszu oraz na Morzu Bałtyckim, strategicznej adaptacji NATO, sojuszniczej oraz unijnej pomocy Ukrainie, polsko-szwedzkiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, także w kontekście niedawnego przyjęcia Szwecji w struktury Sojuszu.


„Wierzę, że dzisiejsza dyskusja przeniesie naszą współpracę, a także współpracę w ramach NATO na nowy poziom. Musimy wykorzystać okazję, aby realizować wspólne interesy bezpieczeństwa w ramach Sojuszu oraz UE” – podkreślił Szef BBN. „Polska i Szwecja, razem z innymi sojusznikami, mają unikalną możliwość ustanowienia trwałych regionalnych struktur odstraszania, które powstrzymają Rosję przed realizacją imperialnej polityki. Siły ukraińskie, zatrzymując rosyjską armię pod Kijowem w 2022 r., kupiły nam czas i mamy obowiązek wykorzystać go najlepiej, jak to możliwe. Jestem przekonany, że dzisiejszy okrągły stół będzie służył realizacji tego celu” – mówił minister Jacek Siewiera w poniedziałek w Belwederze.


Henrik Landerholm, Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera Szwecji, współorganizujący polsko-szwedzkie konsultacje w zakresie bezpieczeństwa, podkreślił że bilateralne spotkania powinny – w różnych formatach – odbywać się regularnie, gdyż powalają lepiej zrozumieć odmienne, ale z każdym krokiem coraz bardziej wspólne kultury strategiczne obu krajów. Jak dodał, rola Polski w NATO w ostatnich latach uległa przeobrażeniu. Z ważnego, stała się krytycznym i centralnym sojusznikiem, kształtującym euroatlantyckie bezpieczeństwo. „Z Finlandią i Szwecją jako członkami NATO, prawie wszystkie kraje wokół Bałtyku mają teraz wspólną obronę, po raz pierwszy od 500 lat. Jesteśmy nie tylko dobrymi sąsiadami, jesteśmy sojusznikami. Szwecja będzie teraz broniła wolności, z krajami nie tylko najbliższymi geograficznie, ale również pod względem wartości" – mówił Henrik Landerholm.


W spotkaniu w Belwederze uczestniczyli również Peter Sandwall – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Szwecji, Paweł Bejda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. broni Piotr Błazeusz – Dowódca Eurokorpusu, gen. broni Dariusz Łukowski – Zastępca Szefa BBN, a także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz m.in. Ośrodka Studiów Wschodnich, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i German Marshall Fund.


Polsko-szwedzki okrągły stół w dziedzinie bezpieczeństwa stanowi kontynuację konsultacji współorganizowanych od 2018 r. przez BBN, szwedzkie Ministerstwo Obrony oraz Ambasadę Szwecji w Warszawie. Ostatnie spotkanie w tym formacie odbyło się w 2022 r. w Sztokholmie. Wraz z powołaniem w listopadzie 2022 r. Henrika Landerholma na nowo powstały urząd doradcy premiera Szwecji ds. bezpieczeństwa, naturalnym partnerem wydarzenia stało się właśnie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Udział w cyklicznych rozmowach biorą wysocy rangą urzędnicy, wojskowi oraz wybrani pozarządowi eksperci z obu krajów. Gospodarzem tegorocznego spotkania jest Polska. Celem rozmów jest przeprowadzenie konsultacji na temat kluczowych zagadnień bezpieczeństwa i obronności: sytuacji w regionie, polityki odstraszania i obrony NATO, zagrożeń pozamilitarnych oraz współpracy polsko-szwedzkiej w wymiarze dwustronnym oraz wielostronnym.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ maku/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-02, godz. 11:50 Kwiatkowski: w Senacie rozpoczynają się prace nad zmianą konstytucji ws TK (krótka) W Senacie rozpoczynają się prace nad zmianą konstytucji ws. funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego; są już opinie konstytucjonalistów, a w maju odbędzie… » więcej 2024-05-02, godz. 11:40 Ekstraliga żużlowa - lider w 4. kolejce jedzie do Częstochowy (program) Broniący tytułu Orlen Oil Motor Lublin w czwartej kolejce żużlowej ekstraligi czeka w niedzielę wyjazdowy mecz Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Prowadzący… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Prezydent Andrzej Duda mianował trzech strażaków na stopnie generalskie Prezydent Andrzej Duda mianował na stopnie generalskie trzech funkcjonariuszy PSP; to lubuski, mazowiecki i warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP - poinformowało… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Niemcy/ Były szef MSZ Joschka Fischer: dalsze rozszerzenie UE będzie trudne Były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer przewiduje, że proces przyjmowania kolejnych państw do Unii Europejskiej będzie trudny i długi… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Eurostat: Węgry z największą liczbą więźniów w UE, Polska na drugim miejscu Wśród krajów Unii Europejskiej najwięcej więźniów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców było w 2022 roku na Węgrzech - wynika z najnowszych danych… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Lubelskie/ Posłowie, były marszałek, radni sejmiku na listach Trzeciej Drogi do PE Posłowie, były marszałek województwa, radni sejmiku znaleźli się na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego - wynika z informacji… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 MRPiPS: podwyżka wynagrodzenia minimalnego dla pracowników samorządowych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, który wprowadza podwyżkę płacy minimalnej dla pracowników samorządowych… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Szef MON: racja stanu Rzeczpospolitej - być w UE i NATO (krótka) Racją stanu Rzeczpospolitej jest być w Unii Europejskiej i NATO, są one gwarancją rozwoju i bezpieczeństwa dla Polski - powiedział wicepremier, szef MON… » więcej 2024-05-02, godz. 11:20 Polski czujnik do nieinwazyjnego monitorowania stanu wody w organizmie Doktorant Uniwersytetu Łódzkiego skonstruował czujnik do nieinwazyjnego monitorowania stanu wody w organizmie. Może on pomóc we wczesnym wykrywaniu niewydolności… » więcej 2024-05-02, godz. 11:20 W Warszawie uroczystości z okazji Dnia Flagi RP oraz święta Polonii i Polaków za Granicą Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się w czwartek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP. Po południu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »