Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 16:10 Autor: PAP

Marszałek wielkopolski: pamięć o Katyniu ważna jest zwłaszcza teraz

Pamięć o Katyniu, traumie rodzin katyńskich i sybirakach wywiezionych na nieludzką ziemię jest ważna dla nas zwłaszcza teraz – powiedział w piątek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą zbrodni katyńskiej i zsyłki na Sybir.

Po mszy św. w intencji ofiar Golgoty Wschodu i ich rodzin obchody zorganizowano przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru.


Marszałek Marek Woźniak w swoim wystąpieniu przypomniał, że dopiero w 1990 roku, po pół wieku kłamstw i manipulacji, Rosjanie pierwszy raz oficjalnie przyznali, że to NKWD stało za zamordowaniem polskich oficerów w Katyniu. Dwa lata później Borys Jelcyn, prezydent Federacji Rosyjskiej, przeprosił Polaków za tę zbrodnię.


„Był to czas, kiedy mogło się nam wydawać, że nastąpił przełom. Dziś widzimy, ile pozostało z aktu skruchy i z próby poszukiwania pojednania" - powiedział Woźniak. "O tę prawdę, ale i pamięć, upominamy się i będziemy się upominać. Zwłaszcza teraz, gdy na naszych oczach Rosjanie próbują rakietami i czołgami ustalać - tuż za naszą wschodnią granicą - nowy ład. Swój ład”.


Podkreślił, że pamięć o Katyniu, traumie rodzin katyńskich i sybirakach wywiezionych na nieludzką ziemię, jest ważna dla nas zwłaszcza teraz. „To, co miało stać się przestrogą przed zbrodniczym totalitaryzmem, wraca dziś do nas niepokojąco głośnym echem zza wschodniej granicy” - zauważył.


Marszałek zwrócił się do młodych osób obecnych na uroczystości.


„To zwłaszcza wam chciałbym dziś powiedzieć, że historia to coś więcej niż opowieść o przeszłości. To również trwały fundament wartości budujący naszą tożsamość. Uczący nas, jakimi mamy być ludźmi, do jakich zbiorowości przynależymy, w jaki sposób mamy postrzegać to, co dookoła nas, i szanować prawa innego człowieka. Każdego człowieka i nasze wspólne prawa do życia w wolnym i bezpiecznym świecie” - powiedział.


Podkreślił, że obecna rosyjska narracja nie jest jedynie przejawem megalomanii, rojeniem ślepo zapatrzonego narodu w upadłe już imperium, które próbuje się odbudować. „Wywieranie wpływu na kształt pamięci zbiorowej to potężne i niedoceniane narzędzie, którym dysponuje autorytarna władza. Dlatego kreowanie kłamliwego obrazu przeszłości i przekonanie innych do jego autentyczności może mieć tragiczne konsekwencje. Mam nadzieję, że nigdy więcej się o tym nie przekonamy” – podkreślił Woźniak.


Głos zabrał także prezes stowarzyszenia Katyń w Poznaniu Wojciech Bogajewski. W swoim wystąpieniu pytał, skąd bierze się w narodzie rosyjskim „taka skłonność do mordowania swoich przeciwników, sąsiadów, a niekiedy całych narodów”. (PAP)


Autor: Rafał Pogrzebny


Rpo/ miś/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 01:20 Chorwacja/ Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj - podał we wtorek chorwacki… » więcej 2024-05-22, godz. 01:00 W. Brytania/ Niemiecka pisarka laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024 Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck 'Kairos' w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie… » więcej 2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »