Radio Opole » Kraj i świat
2024-02-29, 07:00 Autor: PAP

USA/ Sędzia z Illinois wydała wyrok wykluczający Trumpa z prawyborów w tym stanie

Sędzia z Illinois zakazała w środę umieszczenia Donalda Trumpa na liście wyborczej w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej w tym stanie w środkowej części USA. Uzasadniła to rolą jaką odegrał w zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku, ale odroczyła wykonanie wyroku do czasu apelacji Trumpa.

Tracie Porter, sędzia okręgowa w hrabstwie Cook, stanęła po stronie wyborców z Illinois, którzy argumentowali, że były prezydent powinien zostać wykluczony z list zarówno w marcowych prawyborach jak i w wyborach prezydenckich 5 listopada za naruszenie 14. poprawki do konstytucji USA.


Poprawka zabrania m.in. zajmowania stanowisk publicznych każdemu, kto złożył przysięgę na konstytucję USA, a następnie "uczestniczył w powstaniu lub rebelii przeciwko niej, albo udzielił pomocy lub schronienia jej wrogom".


Reuters podkreśla, że sprawę z Illinois i podobne z Kolorado i Maine prawdopodobnie rozstrzygnie Sąd Najwyższy USA. Wysłuchał on łączących się z tym argumentów 8 lutego.


Grupa adwokacka z Illinois pod nazwą Free Speech For People, która przewodziła wysiłkom dotyczącym dyskwalifikacji Trumpa, uznała wyrok jako "historyczne zwycięstwo". Rzecznik jego kampanii wyborczej podkreślił natomiast, że "jest to niekonstytucyjny wyrok, który szybko unieważnimy".


„Wspierający Trumpa 6 stycznia 2021 zwolennicy roku zaatakowali policję i szturmowali Kapitol w próbie uniemożliwienia Kongresowi zatwierdzenia zwycięstwa wyborczego Demokraty Joe Bidena. Trump wygłosił do nich wcześniej jątrzące przemówienia wzywając, żeby udali się na Kapitol i +walczyli jak diabli+" – przypomina agencja Reutera.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ ap/


Kraj i świat

2024-04-12, godz. 16:10 Marszałek wielkopolski: pamięć o Katyniu ważna jest zwłaszcza teraz Pamięć o Katyniu, traumie rodzin katyńskich i sybirakach wywiezionych na nieludzką ziemię jest ważna dla nas zwłaszcza teraz - powiedział w piątek marszałek… » więcej 2024-04-12, godz. 16:10 Sroka (PSL-TD): b. główna księgowa MS kolejnym świadkiem przed komisją śledczą ds. Pegasusa Na kolejnym posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa, 26 kwietnia, ma zostać przesłuchana b. główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości, która nadzorowała… » więcej 2024-04-12, godz. 16:10 UE/Nowa dyrektywa o efektywności energetycznej budynków; ma pomóc w obniżeniu rachunków UE przyjęła w piątek już oficjalnie nową, zmienioną dyrektywę ws. poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Przepisy mają m.in. pomóc Europejczykom… » więcej 2024-04-12, godz. 16:10 UE/ Komisarz: fundusz odbudowy można by powtórzyć w obszarze obronności Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział w piątek, że sposób finansowania funduszu odbudowy - wspólnego pożyczania dla wspólnego celu -… » więcej 2024-04-12, godz. 16:10 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ sobota, 13 kwietnia 2024 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Warszawa 12:00 Uroczystość upamiętniająca duszpasterzy Wojska… » więcej 2024-04-12, godz. 16:10 "Bild": Ukraińcy skopiowali rosyjskie drony kamikadze Lancet i wykorzystują je na froncie Ukraiński przemysł zbrojeniowy pozbawił Rosję jednej z najważniejszych przewag na froncie, ponieważ zdołał skopiować rosyjskie drony kamikadze Lancet… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 Holandia/Hakerzy zaatakowali producenta półprzewodników i żądają okupu Grupa hakerska zaatakowała Nexperię, producenta półprzewodników z siedzibą w Holandii. Hakerzy opublikowali już część tajnych dokumentów firmy w dark… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 KPRM: Skuteczna ochrona granic wspólnym priorytetem Polski i Grecji (komunikat) - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje: Premier Donald Tusk kontynuuje spotkania z liderami państw i instytucji europejskich. W Warszawie szef polskiego… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 Sejm/ Pierwsze posiedzenie komisji ds. aborcji 30 minut po zakończeniu głosowań (krótka 3) Pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży odbędzie się, w celu ukonstytuowania, 30 minut po… » więcej 2024-04-12, godz. 16:00 CBS News: USA spodziewają się ataku odwetowego Iranu na Izrael jeszcze w piątek (opis) Władze USA spodziewają się, że jeszcze w piątek może dojść do irańskiego ataku na Izrael w odwecie za uderzenie na irańską placówkę w Damaszku - podała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »