Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-20, 10:50 Autor: PAP

5. edycja Nocy Innowacji na Politechnice Częstochowskiej

Politechnika Częstochowska w piątek po raz pierwszy weźmie udział w 5. edycji ogólnopolskiego wydarzenia pt. "Noc Innowacji - Digital Festival".

Wybrani naukowcy zaprezentują nad czym aktualnie pracują, odpowiedzą na pytania i pokażą, jak podążać ścieżką innowacji. Program zawiera trzy rodzaje wydarzeń: warsztaty, na które obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie, wykłady i ćwiczenia. Jest to okazja do bliższego spotkania z technologiami i światem innowacji. Spotkania te dostępne będą w godzinach od 18:00 do 21:00.


Wszystkie sześć wydziałów Politechniki Częstochowskiej otworzy swe podwoje z warsztatami i pokazami, które zaprezentują najnowsze technologie z licznych dziedzin nauk technicznych, m.in. z zakresu automatyki i robotyki, podstaw elektrotechniki i elektroniki, nowoczesnych badań strukturalnych i mikrostrukturalnych w inżynierii materiałowej, obserwacji makroskopowych grzybów, izolacji DNA, bioniki, projektowania 3D z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, akwaponiki (jest to system produkcji żywności łączący konwencjonalną hodowlę wodnej fauny w zbiornikach z uprawą roślin w wodzie, w wytworzonym symbiotycznym środowisku) oraz odnawialnych źródeł energii.


"Będziemy z naszego wydziału prezentować jako innowacje skanowanie 3D i druk 3D jako nowe technologie wykorzystywane w prototypowaniu i projektowaniu różnych urządzeń czy elementów, części maszyn. Na to wydarzenie mamy już komplet zgłoszonych uczestników. Mamy też zajęcia z podstaw automatyki i robotyki. Mamy też dwa +luźniejsze+ tematy - może niekoniecznie innowacje, ale zachęcające żeby nas odwiedzić z rodzinami. To są pokazy doświadczeń fizycznych, czyli fizyka dla każdego, +odczarowanie+ trudnych zjawisk fizycznych i +kolorową chemię+" - powiedziała PAP tytułem zachęty dr inż. Małgorzata Lubas, adiunkt Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów P. Cz.


"Mamy też symulacje komputerowe procesu walcowania. Zachęcamy do odwiedzenia udostępnianych przy tej okazji laboratoria badań materiałowych, czyli własności wytrzymałościowe, mikroskopia skaningowa, cyfrowa, mamy bardzo nowoczesny mikroskop cyfrowy optyczny Keyence z przystawką do analizy składu chemicznego" - dodała dr inż. Lubas.


Będzie okazja wysłuchać na żywo wykładów, m.in. o wykorzystaniu energii jądrowej, o szansach i wyzwaniach branży odnawialnych źródeł energii, o problemach obecności farmaceutyków i środków kosmetycznych w wodach, a także o technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) wykorzystywanej w nauce. Organizatorzy obiecują efektowne pokazy i doświadczenia zarówno fizyczne jak i chemiczne, a także roboty, skanery 3D i drukarki 3D.


Zainteresowani, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału, będą za to mogli wysłuchać trzech wykładów w formie online za pośrednictwem serwisu YouTube: "Nowa Era Dialogu: Prompt Engineering i Artificial Intelligence", "BIM - technologia przyszłości" oraz "Zrównoważony rozwój w budownictwie a technologia BIM".


Szczegółowy program wydarzenia podany jest na stronie internetowej: https://pcz.pl/wspolpraca-promocja/noc-innowacji-pcz. (PAP)


Autor: Maciej Świerzy


macs/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 09:30 Macedonia Płn./ Ekspertka: kampanię wyborczą zdominował m.in. nacjonalizm partii albańskich Jednym z tematów, które zdominowały kampanię przed wyborami parlamentarnymi i drugą turą wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej, była nacjonalistyczna… » więcej 2024-05-08, godz. 09:30 Wrocław/ Sakura – festiwal poświęcony kulturze Japonii w Instytucie Grotowskiego Spektakle tańca buto, wykłady poświęcone teatrowi no, wystawy sztuki japońskiej oraz przegląd filmów z kraju kwitnącej wiśni to cześć atrakcji rozpoczynającego… » więcej 2024-05-08, godz. 09:30 Nowe horyzonty w ubezpieczeniach - śniadanie pod chmurą (MediaRoom) W hotelu Crowne Plaza Warsaw The HUB 24 kwietnia 2024 odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które rzuca nowe światło na przyszłość branży ubezpieczeniowej… » więcej 2024-05-08, godz. 09:10 Rozpoczął się obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym W środę o godz. 9. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. » więcej 2024-05-08, godz. 09:00 Beskidy/ Pogoda sprzyja turystom; warunki na szlakach są dobre Pogoda sprzyja wędrówkom po górach; warunki są dobre - wynika z komunikatu ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. Środowy poranek był dość rześki, ale zza… » więcej 2024-05-08, godz. 08:50 Mashreq nawiązuje współpracę z Silent Eight w zakresie oceny alertów zgodności (MediaRoom) - Czołowa instytucja finansowa w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wybrała platformę opartą na sztucznej inteligencji w celu przetwarzania i… » więcej 2024-05-08, godz. 08:40 ATMECS Global przyspiesza innowacje w dziedzinie AI, dołączając do NVIDIA Partner Network w charakterze doradcy-konsultanta… SAN JOSE, Kalifornia--(BUSINESS WIRE)-- ATMECS Global, znana z ogromnego potencjału pod względem cyfrowej transformacji i rozwiązań inżynieryjnych, ma przyjemność… » więcej 2024-05-08, godz. 08:30 SG: wykonujemy wobec rosyjskiego dezertera czynności administracyjne Straż Graniczna nie udziela na razie szczegółowych informacji dotyczących zatrzymania po nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusią w Podlaskiem 41-letniego… » więcej 2024-05-08, godz. 08:30 Węgry/ Negujący Holokaust były prezydent Iranu wygłosił wykład w Budapeszcie Były prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad, który neguje Holokaust i wzywa do zniszczenia Izraela, wygłosił we wtorek wykład na Narodowym Uniwersytecie Służby… » więcej 2024-05-08, godz. 08:30 Warszawa/ Premiera "Wenus w futrze" w Teatrze Collegium Nobilium - w piątek W Sali im. Jana Kreczmara Teatru Collegium Nobilium w Warszawie 10 maja odbędzie się premiera przedstawienia 'Wenus w futrze' na podstawie dramatu Davida Ivesa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »