Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 20:20 Autor: PAP

Izrael/ Premier Netanjahu potępił ortodoksyjnych żydów, którzy opluwają chrześcijan w Jerozolimie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i ministrowie jego rządu zareagowali we wtorek na wzrost liczby incydentów opluwania chrześcijan przez ortodoksyjnych żydów w Jerozolimie. Większość osób sfilmowanych podczas tych incydentów to żydowska młodzież, która pluła na budynki kościelne lub na napotkanych chrześcijańskich wiernych - podał dziennik "Haarec".

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował na X (dawniej Twitter), że "Izrael jest całkowicie oddany ochronie świętego prawa do kultu i pielgrzymowania do świętych miejsc wszystkich wyznań".


"Zdecydowanie potępiam wszelkie próby zastraszania wiernych i jestem zobowiązany do podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań przeciwko nim" - dodał premier.


W drugim tweecie Netanjahu podkreślił, że obraźliwe zachowanie wobec wiernych jest świętokradztwem i jest niedopuszczalne, zaznaczając, że jakakolwiek forma wrogości wobec osób zaangażowanych w kult nie będzie tolerowana.


Z kolei naczelny aszkenazyjski rabin Izraela Dawid Lau podkreślił: "Zdecydowanie potępiam krzywdzenie jakiejkolwiek osoby lub lidera religijnego", dodając, że te "odrażające" zachowania "oczywiście nie mogą być w żaden sposób kojarzone z halachą (prawem żydowskim)".


Opluwanie chrześcijan potępił również minister ds. religijnych Michael Malkieli, który stwierdził, że "nie jest to zgodne z Torą i nie ma ani jednego rabina, który popierałby i legitymizował takie nikczemne zachowanie".


Do głosów krytyki dołączył również szef MSZ Eli Cohen, który przekazał, że zjawisko to nie reprezentuje żydowskich wartości.


"Haarec" przypomina, że w sierpniu szef jerozolimskiej policji, generał Doron Turgeman, obiecał na spotkaniu z przedstawicielami kościoła w Jerozolimie, że będzie walczył ze sprawcami tych ataków.


Od początku bieżącego roku policja wszczęła 16 dochodzeń dotyczących wandalizmu, przemocy lub nękania chrześcijan i instytucji chrześcijańskich oraz zatrzymała 21 podejrzanych.


"Times of Israel" przekazał, że we wtorek wieczorem kilkudziesięciu żydowskich demonstrantów głośno protestowało przed Pais Arena w Jerozolimie, gdzie Międzynarodowa Ambasada Chrześcijańska w tym mieście organizuje Izraelską Noc w ramach święta Sukot.


Również polskie misje katolickie są celem ataków w tym kraju. W lipcu Nowy Dom Polski w Jerozolimie został zaatakowany przez ortodoksyjnych żydów.


PAP rozmawiał z siostrą Różą, przełożoną polskich elżbietanek w Nowym Domu Polskim, która na miejscu opisała trudną sytuację chrześcijan w tym mieście. "Plucie, wyzwiska i obrażanie imienia Pana Jezusa są ostatnio codziennością" - powiedziała wtedy polska zakonnica, która od 28 lat posługuje w Ziemi Świętej.


Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)


mma/ mms/


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 07:20 Nowa Zelandia/ Szef MSZ będzie dążył do zacieśnienia współpracy w ramach Sojuszu Pięciorga Oczu Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters powiedział w poniedziałek, że przybliży kraj do partnerów z Sojuszu Pięciorga Oczu, czyli Stanów… » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Fred Zinnemann twórca oskarowych filmów urodzony w Rzeszowie ma swoją tablicę w Rynku Sławny hollywoodzki reżyser, autor oskarowego 'W samo południe' oraz słynnego filmu sensacyjnego 'Dzień Szakala', przyszedł na świat w Rzeszowie. Na fasadzie… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami na chodnikach i lokalnych drogach jest ślisko W poniedziałek rano wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w woj. warmińsko-mazurskim są przejezdne, ale z powodu padającej marznącej mżawki miejscami jest… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Nowy rząd przetrwa, jeśli utrzyma uwagę obywateli W 2019 r. zainteresowanie polityką było wysokie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a w 2023 r. - przed parlamentarnymi. O tym, jak będzie wiosną… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Jest pomysł, jak skuteczniej leczyć raka piersi W Hiszpanii ruszył program badawczy, który zbiera genetyczne, fizjologiczne i behawioralne dane pacjentek z rakiem piersi. Na tej podstawie powstaną ich “cyfrowe… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Powyborcza cisza przed kadrową burzą Karuzela prezesów, która w wielu państwowych firmach szybko kręciła się za rządów PiS, zwolniła przed wyborami. Ale po zmianie władzy może zawirować… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Paryż - Kerber wraca na korty i marzy o złotym medalu w mikście ze Zverevem Mająca polskie korzenie Niemka Angelique Kerber, która wraca w grudniu na korty po 10-miesiecznej przerwie macierzyńskiej, zdradziła, że marzy nie tylko o… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Ciągle chcemy wojska na granicy Żołnierze powinni nadal chronić granicę polsko-białoruską - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie 'Rzeczpospolitej'. » więcej 2023-12-11, godz. 06:40 Wrocław/ Spór o kanalizację na osiedlu Leśnica Kończą się prace związane z budową kanalizacji na ul. Mokrzańskiej w zachodniej części Wrocławia. Radni osiedla Leśnica skarżą się, że w ramach budowy… » więcej 2023-12-11, godz. 06:40 Rok temu zmarł Angelo Badalamenti, kompozytor muzyki filmowej Rok temu, 11 grudnia 2022 r. zmarł amerykański kompozytor, Angelo Badalamenti - najbardziej znany jest z wykonania ścieżek dźwiekowych do takich produkcji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »