Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 18:50 Autor: PAP

Gdańsk/ Europoseł Patryk Jaki (SuW) ma przeprosić Agnieszkę Pomaską (KO); zapadł wyrok w procesie wyborczym

Sąd Okręgowy w Gdańsku we wtorek w procesie wyborczym nakazał europosłowi Patrykowi Jakiemu m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO Agnieszkę Pomaską. Spór dotyczył zdjęcia posłanki stojącej obok samochodu z wulgarnym napisem. Wyrok jest nieprawomocny.

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł nieprawomocny wyrok procesie wyborczym przeciwko europosłowi Patrykowi Jakiemu wytoczony przez posłankę Agnieszkę Pomaską.


25 września wieczorem Jaki na serwisie Facebook opublikował wpis, na którym widać Agnieszkę Pomaską rozdającą ulotki na drodze przy wjeździe do Kolbud koło Gdańska. Napis na jednym z samochodów, do którego podeszła posłanka opozycji, oburzył polityka. Na tylnej szybie widać hasło: "Głosowałeś na PiS? To w***! Żebym cię tu k*** więcej nie widział!".


Na swoim profilu polityk Suwerennej Polski skomentował wpis: "To samochód, którym jedzie A. Pomaska z PO. Ludzie Tuska to wulgarni zdrajcy i obciach". Kilka godzin później, gdy jak twierdzi Jaki zorientował się co do błędu, poprawił pierwsze zdanie wpisu "To samochód, z którym miło rozmawia A. Pomaska z PO...", a drugie pozostało bez zmian.


Posłanka KO złożyła pozew w trybie wyborczym przeciwko Jakiemu do Sądu Okręgowego w Gdańsku.


Pomaska poczuła się obrażona wpisem Jakiego. Tłumaczyła, że nigdy nie jechała samochodem, na którym było obraźliwe hasło, a jedynie rozdawała materiały wyborcze podczas gdy zostało zrobione zdjęcie. "Ten wpis sugeruje, że jestem zdrajcą. To jest obraźliwie do mnie i całej formacji politycznej, którą reprezentuję" – stwierdziła w sądzie Pomaska.


Polityk Zjednoczonej Prawicy i jego pełnomocnik wnosili o oddalenie wniosku albo o umorzenie postępowania.


Jaki twierdził w sądzie, że wg. jego opinii politycznej, środowisko wnioskodawczyni jest środowiskiem zdrajców i ocenią to wyborcy.


Sąd nie podzielił argumentacji polityka Suwerennej Polski i we wtorek zakazał Patrykowi Jakiemu rozpowszechniania nieprawdziwej informacji w stosunku do wnioskodawczyni Agnieszki Pomaskiej, że "jest wulgarnym zdrajcą" oraz nakazał Jakiemu przeproszenie w terminie 48 godzin od uprawomocnienia się orzeczenia poprzez zamieszczenie na okres 7 dni na portalu Meta (dawniej Facebook) na jego koszt przeprosin o następującej treści: "Przepraszam panią Agnieszkę Pomaską za użycie w stosunku do niej słów, że jest wulgarnym zdrajcą" oraz nakazał wpłacenia kwoty 1,5 tys. zł na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie w terminie 7 dni od uprawomocnienia się postanowienia.


Sędzia Monika Bakuła-Steinborn uzasadniała, że nie zaszły żadne przesłanki, aby odrzucić wniosek posłanki KO lub umorzyć postępowanie. "W ocenie sądu wniosek podlegał merytorycznemu rozpoznaniu w trybie art. 111 kodeksu wyborczego" - mówiła sędzia i stwierdziła, że wpis dokonany przez uczestnika postępowania (P. Jakiego - dop. PAP) miał charakter agitacji wyborczej i był wpisem publicznym.


Sąd podkreślił, że w debacie publicznej ochrona interesu społecznego nie uzasadnia podawania informacji nieprawdziwej. "W ocenie sądu (...) jest to wypowiedź, co do faktu, a nie ocena, czy komentarz. Pani wnioskodawczyni w tej wypowiedzi została wskazana, jako osoba wulgarna wobec wyborców Prawa i Sprawiedliwości, co miało być powiązane z wulgarnymi słowami, które znajdowały się na kartce na tylnej szybie samochodu będącego na tym zdjęciu" - uzasadniała sędzia Bakuła-Steinborn i dodała, że użycie słowa "zdrajca" w stosunku do Pomaskiej również miało charakter informacji.


Sąd podkreślił też, że w ocenie sądu określenie "wulgarni zdrajcy" w stosunku do wnioskodawczyni nie polega na prawdzie, a sam fakt przebywania w pobliżu samochodu z kartką, nie upoważnia do podawania nieprawdziwych informacji. Wg. sądu, podane stwierdzenie miało charakter pogardliwy.


Pełnomocnik europosła PiS radca Tomasz Złoch po wyroku nie chciał komentować werdyktu. Natomiast sam poseł Jaki odniósł się do wydarzenia na platformie X. "Uwaga! Sąd w Gdańsku zakazał mi dziś mówić o PO, że są +wulgarni+ i to +zdrajcy+. Oddalił jednak wniosek o zakaz mówienia o PO, że to +obciach+ . Już złożyłem wniosek o udostępnienie całego nagrania rozprawy, abyście mogli zobaczyć ten cyrk. I nie mam zamiaru się do tego zastosować. Więc jeszcze raz: PO to ludzie wulgarni (8 gwiazdek ich myśl przewodnia), zdrajcy (reset z Putinem, linia Wisły, sankcje na własny kraj etc) i obciach. Nikt nie będzie ograniczał moich konstytucyjnych praw i wolności słowa. Nie będzie zgody na żadną cenzurę".


Wtorkowy wyrok jest nieprawomocny. (PAP)


Autor: Krzysztof Wójcik


kszy/ mir/


Kraj i świat

2023-12-09, godz. 23:20 Liga francuska - 15. kolejka Wyniki meczów 15. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: sobota Rennes 1 - Benjamin Bourigeaud 90-karnyAS Monaco 2 - Vanderson 51, Youssouf Fofana 85… » więcej 2023-12-09, godz. 23:20 MŚ piłkarek ręcznych - Szwecja, Niemcy i Dania w ćwierćfinale Szwecja, Niemcy i Dania dołączyły do Francji oraz Norwegii i zagrają w ćwierćfinale mistrzostw świata piłkarek ręcznych, które odbywają się w Skandynawii… » więcej 2023-12-09, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska – Śląsk – Korona 0:0 (opinie) Po meczu Śląsk Wrocław - Korona Kielce (0:0) powiedzieli: Kamil Kuzera (trener Korony): 'Po takim tygodniu, jaki mieliśmy, bardzo chcieliśmy i mocno wierzyliśmy… » więcej 2023-12-09, godz. 23:00 Liga włoska - 15. kolejka (aktl.) Wyniki meczów 15. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: sobotaVerona 1 - Thomas Henry 70 czerwona kartka: Ondrej Duda 77 Lazio Rzym 1 - Mattia Zaccagni… » więcej 2023-12-09, godz. 23:00 "Anatomia upadku" Justine Triet otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu (krótka3) 'Anatomia upadku' Justine Triet otrzymała w sobotę wieczorem Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu. Twórców obrazu doceniono również m.in… » więcej 2023-12-09, godz. 23:00 Liga włoska - Inter rozbił Udinese i wrócił na pozycję lidera W sobotę piłkarze Interu Mediolan na stadionie San Siro wygrali z Udinese 4:0 w 15. kolejce i znów są liderem włoskiej ekstraklasy. Natomiast Atalanta Bergamo… » więcej 2023-12-09, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-12-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-12-09 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-12-09, godz. 22:50 Ekstraklasa piłkarska - kolejka na remis (podsumowanie) Wszystkie pięć dotychczasowych meczów 18. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zakończyło się remisami. W sobotni wieczór prowadzący w tabeli Śląsk podzielił… » więcej 2023-12-09, godz. 22:50 MŚ piłkarek ręcznych - duńskie media: zwycięstwo w pokazowym stylu Duńskie media oceniły mecz ich reprezentacji piłkarek ręcznych z Polską w mistrzostwach świata jako trudny w pierwszej połowie, lecz ostatecznie pewnie… » więcej 2023-12-09, godz. 22:40 Ekstraklasa futsalu – Constract Lubawa prowadzi na półmetku Broniący tytuu mistrza Polski piłkarze Constractu Lubawa zakończyli na pierwszym miejscu rundę jesienną futsalowej ekstraklasy. W sobotnim meczu 15. kolejki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »