Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 18:30 Autor: PAP

Toruń/ Zaprezentowano honorowy komitet poparcia "jedynki" PiS Krzysztofa Szczuckiego

W Toruniu zaprezentowano we wtorek honorowy komitet poparcia lidera listy PiS w wyborach do Sejmu Krzysztofa Szczuckiego. W komitecie znaleźli się m.in. była marszałek Senatu prof. Alicja Grześkowiak, prof. Andrzej Zybertowicz i członek kolegium IPN prof. Wojciech Polak.

W komitecie znalazły się 22 osoby. Poza zasłużonymi naukowcami są to m.in. samorządowcy, prawnicy, lekarze.


"Wszyscy rozumiemy tę rolę komitetu honorowego jako swoiste doradztwo, udzielanie dobrych rad" – powiedział prof. Wojciech Polak, historyk z UMK. Wskazał, że szef Rządowego Centrum Legislacji dał się już poznać w regionie jako osoba bardzo pracowita i skuteczna. Prof. Polak zapewnił, że wszyscy w komitecie wierzą w wybór Krzysztofa Szczuckiego na posła, a wówczas nadal komitet ma pełnić funkcje doradcze i wskazywać Szczuckiemu najważniejsze kwestie związane z regionem.


"To jest dla mnie ogromny zaszczyt, że wokół mojej kandydatury zgromadziły się osoby, które stanowią elitę" – mówił Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji. Dodał, że on rozumie swoją misję w Sejmie, jeżeli wyborcy obdarzą go zaufaniem, w taki sposób, iż będzie wstawiał się za bardzo istotnymi sprawami dla regionu.


Zarówno on, jak i prof. Wojciech Polak, zostali zapytanie o kwestię parku kulturowego na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. W środę wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński poinformował, że będą ratownicze badania archeologiczne na obszarze od Bramy Klasztornej do obecnie prowadzonych badań archeologicznych w kompleksie św. Ducha, a na wschód do ściany Koszar Racławickich.


Wczoraj koparka natknęła się najprawdopodobniej na średniowieczny bruk, który prowadził do kościoła św. Ducha. Odkrywany między Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi w Toruniu kompleks świętego Ducha, to XIII-wieczny kościół i szpital oraz zbudowany na początku XIV wieku klasztor benedyktynek. Kościół to najstarsza świątynia Torunia — w niej właśnie spoczęli pierwsi bracia zakonni.


O rozszerzenie dotychczasowych badań archeologicznych na Bulwarze postulowali od pewnego czasu społecznicy i naukowcy. Chcą oni odkrycia właśnie tego terenu, zbadania kompleksu św. Ducha i jego ochrony przez stworzenie w tym miejscu Parku Kulturowego. Zabytki miałyby zostać przebadane, zakonserwowane i wyeksponowane. Petycję o utworzenie Parku Kulturowego można podpisywać w Internecie.


"To jest oczywiste, że należy poszerzyć prace archeologiczne. Tu nie ma nad czym dyskutować. Odkrycie jest rewelacyjne. Projekty, żeby w jakiś sposób udostępnić efekty pracy archeologów w postaci parku historyczno-archeologicznego, to bardzo dobra koncepcja. Trzeba tylko usiąść i dobrze się nad tym zastanowić, bo jest mnóstwo problemów" - powiedział prof. Wojciech Polak. Dodał, że chodzi o układ drogowy, jak i odpowiednie zabezpieczenie reliktów.


"Z programu +Polski Ład+ na konserwację zabytków archeologicznych płyną duże pieniądze i nie wątpimy, że pan poseł będzie się włączał w działania, żeby także na ten dobry pomysł środki były, a miasto zostało wsparte przez ministerstwo. Dla mnie sprawa jest oczywista" - podkreślił prof. Polak.


Szef RCL Szczucki wskazał, że "jeżeli na ten projekt będą potrzebne pieniądze, jeżeli taka będzie rekomendacja środowisk historyków i konserwatorów, a słyszymy z ust pana prof. Polaka, że taka jest, to ja mogę się tylko pod tym podpisać i zadeklarować, iż będę zabiegał o potrzebne finansowanie".


"Jeżeli tylko będzie to technicznie możliwe, to jak najbardziej popieram ideę parku kulturowego. W ogóle jestem wielkim fanem parków kulturowo-historycznych. Tego typu przedsięwzięcia powinny funkcjonować także na terenie naszego województwa" - wskazał Szczucki. (PAP)


Autor: Tomasz Więcławski


twi/ mir/


Kraj i świat

2023-12-05, godz. 02:40 USA/ Były ambasador oskarżony o tajną działalność na rzecz Kuby Były ambasador USA w Boliwii Manuel Rocha został w poniedziałek oskarżony przez amerykańską prokuraturę o tajną pracę dla rządu Kuby. Zdaniem śledczych… » więcej 2023-12-05, godz. 01:40 Serbia/ W kraju żyje 20 tys. bezdomnych, jedna czwarta z nich ma mniej niż 14 lat W Serbii żyje około 20 tys. bezdomnych, z czego jedną czwartą stanowią dzieci i młodzież poniżej 14. roku życia - podał w poniedziałek portal telewizji… » więcej 2023-12-05, godz. 01:10 Hiszpania/ Wystawa rysunków polskiego architekta Henryka Dąbrowskiego w siedzibie regionalnego parlamentu Aragonii Uniwersytet w Saragossie (UNIZAR) w kooperacji z ministerstwem spraw zagranicznych w Madrycie zainaugurował w poniedziałek w siedzibie regionalnego parlamentu… » więcej 2023-12-05, godz. 00:30 Estonia/ Posłowie partii wchodzącej w skład rządu chcą legalizacji eutanazji Posłowie wchodzącej w skład rządu Estonii partii Eesti 200 chcą wprowadzenia do porządku prawnego kraju możliwości podjęcia decyzji o zakończeniu własnego… » więcej 2023-12-05, godz. 00:10 W. Brytania/ Rząd przestawił plan ograniczenia legalnej imigracji Nowy brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly przedstawił w poniedziałek pięciopunktowy plan, który ma znacząco ograniczyć legalną imigrację… » więcej 2023-12-05, godz. 00:00 GDDKiA: Śnieg, błoto pośniegowe i mgły utrudniają jazdę; wszystkie drogi krajowe są przejezdne Śnieg, błoto pośniegowe i mgły utrudniają jazdę w całym kraju, jednak wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 280 pługów i piaskarek -… » więcej 2023-12-05, godz. 00:00 Łódzkie/ IMGW: ostrzeżenie przed silnym mrozem dla południowo-wschodniej części regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla kilku powiatów na południowym wschodzie województwa… » więcej 2023-12-04, godz. 23:30 MŚ piłkarek ręcznych: trener Senstad: przepraszamy za występ (opinie) Po meczu Polska - Niemcy (17:33) w rozmowie z viaplay.pl powiedzieli: Arne Senstad (trener reprezentacji Polski): 'To nie był mecz, którego się spodziewaliśmy… » więcej 2023-12-04, godz. 23:20 Liga hiszpańska - 15. kolejka Wyniki 15. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: poniedziałekCelta Vigo 1 - Joergen Strand Larsen 57Cadiz 1 - Chris Ramos 16 czerwona kartka: Victor… » więcej 2023-12-04, godz. 23:20 Dolnośląskie/ Autostrada A4 przejezdna po wypadku; utrudnienia trwały 6,5 godziny 6,5 godziny zajęło przywrócenie ruchu po wypadku, do którego doszło o godz. 16:23 między węzłami Wrocław Wschód i Bielany Wrocławskie. Na jezdni w kierunku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »