Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 18:20 Autor: PAP

Rybnik/ Utrudnienia w związku z budową brakującego odcinka obwodnicy

Odcinki trzech ulic zostaną od środy zamknięte w Rybniku (Śląskie) w związku z trwającą budową brakującego odcinka obwodnicy tego miasta w ciągu Drogi Regionalnej Pszczyna – Racibórz. Powstająca droga ma być gotowa w 2025 r.

Warte łącznie ok. 270 mln zł umowy na dokończenie w Rybniku budowy obwodnicy lokalny samorząd podpisał w połowie maja br. Chodzi o 4 km dwujezdniowej drogi o dwóch pasach ruchu od obecnie kończącego obwodnicę węzła wodzisławskiego na drodze krajowej nr 78 do ul. Sportowej, w pobliżu granicy z sąsiednimi Rydułtowami. Inwestycję realizuje Budimex.


We wtorek rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień podała, że od środy, 4 października, na czas niezbędny do realizacji kolejnego etapu prac nastąpi zamknięcie rybnickich ulic: Batorego (w rejonie budynków od nr 33 do 45), Wrzosowej (od nr 42 od ul. Hetmańskiej) oraz łącznika Bratnia – Hetmańska. Zaznaczyła, że utrudnienia nie powinny wpływać na główne potoki pojazdów w mieście.


Miasto akcentuje, że nowy odcinek będzie miał strategiczne znaczenie dla całego subregionu woj. śląskiego – z połączenia skorzysta nie tylko miasto, ale powiat rybnicki i okoliczne gminy. Inwestycja obejmie, poza 4 km trasy: bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego, skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową, cztery obiekty mostowe i pięć przepustów dla zwierząt.


Koszt dokończenia budowy drogi obejmuje również wykonanie oświetlenia, odwodnienia, przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu, wykonanie elementów ograniczających negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni. Gotowy jest projekt drogi, zakończone też są sprawy związane z wykupem terenów pod jej budowę.


W przetargu na budowę - przy budżecie 200 mln zł, który zapewniły m.in. rządowe dotacje - jedna z ofert, Budimeksu, była droższa o ok. 68 mln zł, a druga, Strabaga – o ponad 150 mln zł. Aby zapewnić brakujące środki, miasto zdecydowało o odsunięciu w czasie części zaplanowanych inwestycji. Rezygnacja z prac oznaczałaby utratę dofinansowania i zagrożenie, że droga nigdy nie powstanie.


Na budowę zapewniono m.in. 100 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz 65 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych. Umowa z Budimeksem na wykonanie robót budowlanych opiewa na 268,2 mln zł. Umowa na nadzór inwestorski z firmą Prokom Construction jest warta ponad 1,8 mln zł. Miasto liczy się, że budowa może być droższa jeszcze o ok. 10 proc.


Zasadnicze prace budowlane poprzedziła realizacja szeregu robót przygotowawczych, w tym inwentaryzacyjnych. Konieczne było wyburzenie dziesięciu niezamieszkałych domów oraz wycięcie pozostałych drzew na trasie z Niedobczyc do Niewiadomia. Czas realizacji przewidziany jest na 18 miesięcy, potem nastąpią procedury związane z odbiorami.


Informację o dotacji 100 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do projektu „Budowa Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna - dokończenie budowy południowej obwodnicy Rybnika w ciągu DW 935” Rybnik otrzymał pod koniec 2021 r. Następnie miasto zapewniło montaż kolejnych środków – rządowych, m.in. z rezerwy subwencji ogólnej oraz własnych, budżetowych.


Rybnicki samorząd wskazuje, że dokończenie obwodnicy jest kluczowe dla całego subregionu zachodniego woj. śląskiego, połączy ona bowiem w nowym śladzie Rybnik i autostradę A1 z remontowanym stopniowo raciborskim odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 935 w starym śladzie.


Zasadniczą część obwodnicy Rybnika – 10 km dwujezdniowej trasy od okolic węzła autostrady A1 w Żorach do ul. Wodzisławskiej – miasto budowało za ponad 430 mln zł, przy wsparciu m.in. funduszy unijnych, od kwietnia 2017 r. do kwietnia 2020 r.


Miasto zaplanowało swoją obwodnicę jako część Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna, jak nazywana jest modernizowana lub rozbudowywana w ostatnich latach droga wojewódzka nr 935. Dlatego pod tym kątem mogło uzyskać pod koniec ub. roku 100 mln zł z puli Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na projekty zakładające budowę obwodnic miast w ciągu dróg wojewódzkich.


Wniosek do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych samorząd złożył, mając na uwadze szacunki z końca ub. roku, że brakujący fragment obwodnicy, ok. 4 km dwujezdniowej drogi od ul. Wodzisławskiej do ul. Sportowej, może kosztować ok. 250 mln zł.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ drag/


Kraj i świat

2023-12-05, godz. 04:00 Macedonia Płn./ Ojciec z grupą znajomych porwał nastoletnią córkę dla okupu; jeden z nich ze strachu zabił dzie… Ojciec wraz z grupą znajomych porwał 14-letnią córkę dla okupu, który chciał wymusić od jej matki. W związku z poszukiwaniami, w które zaangażowały… » więcej 2023-12-05, godz. 03:30 Ameryka Łacińska/ Media: Spór Wenezueli z Gujaną o bogaty w ropę naftową rejon Essequibo grozi konfliktem zbrojn… Przeprowadzone w niedzielę z inicjatywy prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro referendum, w którym 95 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączeniem… » więcej 2023-12-05, godz. 03:10 Strefa Gazy/ ONZ: nadchodzi jeszcze bardziej przerażający scenariusz W Strefie Gazy może pojawić się 'jeszcze bardziej przerażający scenariusz', na który organizacje humanitarne nie będą w stanie zareagować - ostrzegła… » więcej 2023-12-05, godz. 03:00 Niemcy/ W Instytucie Pileckiego w Berlinie otwarto wystawę "Paszporty życia”, prezentującą historię Grupy Łado… W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego została otwarta w poniedziałek wystawa 'Paszporty życia”, prezentująca historię Grupy Ładosia, która ratowała… » więcej 2023-12-05, godz. 02:40 USA/ Były ambasador oskarżony o tajną działalność na rzecz Kuby Były ambasador USA w Boliwii Manuel Rocha został w poniedziałek oskarżony przez amerykańską prokuraturę o tajną pracę dla rządu Kuby. Zdaniem śledczych… » więcej 2023-12-05, godz. 01:40 Serbia/ W kraju żyje 20 tys. bezdomnych, jedna czwarta z nich ma mniej niż 14 lat W Serbii żyje około 20 tys. bezdomnych, z czego jedną czwartą stanowią dzieci i młodzież poniżej 14. roku życia - podał w poniedziałek portal telewizji… » więcej 2023-12-05, godz. 01:10 Hiszpania/ Wystawa rysunków polskiego architekta Henryka Dąbrowskiego w siedzibie regionalnego parlamentu Aragonii Uniwersytet w Saragossie (UNIZAR) w kooperacji z ministerstwem spraw zagranicznych w Madrycie zainaugurował w poniedziałek w siedzibie regionalnego parlamentu… » więcej 2023-12-05, godz. 00:30 Estonia/ Posłowie partii wchodzącej w skład rządu chcą legalizacji eutanazji Posłowie wchodzącej w skład rządu Estonii partii Eesti 200 chcą wprowadzenia do porządku prawnego kraju możliwości podjęcia decyzji o zakończeniu własnego… » więcej 2023-12-05, godz. 00:10 W. Brytania/ Rząd przestawił plan ograniczenia legalnej imigracji Nowy brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly przedstawił w poniedziałek pięciopunktowy plan, który ma znacząco ograniczyć legalną imigrację… » więcej 2023-12-05, godz. 00:00 GDDKiA: Śnieg, błoto pośniegowe i mgły utrudniają jazdę; wszystkie drogi krajowe są przejezdne Śnieg, błoto pośniegowe i mgły utrudniają jazdę w całym kraju, jednak wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 280 pługów i piaskarek -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »