Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 18:20 Autor: PAP

Prezydent: Joe Biden podkreślił, że możemy być pewni wsparcia ze strony NATO w przypadku prowokacji (opis)

Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że Polska może być pewna stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich w przypadku jakichkolwiek prowokacji - poinformował we wtorek w Kielcach po wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, Rumunii, szefów NATO oraz UE prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że wziął udział w wideokonferencji z przywódcami państw G7 (Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada), a także z przewodniczącą Komisji Europejskiej, szefem Rady Europejskiej, sekretarzem generalnym NATO i prezydentem Rumunii. Jak relacjonował prezydent Duda, rozmowa odbyła się z inicjatywy amerykańskiego prezydenta Joe Bidena i trwała godzinę. Tematem narady była sytuacja na Ukrainie.


"Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie. Pan prezydent Joe Biden rozpoczął tę konferencję, przekazał nam, jaka jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, jak jest rzeczywiście sytuacja polityczna, także wokół Ukrainy. Zapewnił, że to poparcie dla pomocy dawanej Ukrainie, jest. Powiedział, że w Kongresie to wsparcie uzyska. Zarówno po stronie (Partii) Demokratycznej, jak i po stronie (Partii) Republikańskiej jest bardzo wielu kongresmenów, którzy popierają dalszą pomoc dla Ukrainy, że to wsparcie jest znacznie większe, niż wydawałoby się to z przekazów medialnych" - powiedział prezydent.


Jak przekazał, prezydent Biden "wezwał wszystkich do podtrzymania pomocy dla Ukrainy". "Tutaj mogę śmiało powiedzieć, że wszyscy zapewnili o jedności w tym zakresie. Jesteśmy nadal, wszyscy przywódcy zdeterminowani do tego, by wspierać Ukrainę" - powiedział Andrzej Duda.


Prezydent dodał, że Ukraina potrzebuje pomocy militarnej, jak również humanitarnej. "Rozmawialiśmy o planach odbudowy Ukrainy. Praktycznie każdy o tym wspominał, że to jest ten następny krok, który będzie konieczny i na który trzeba będzie się przygotowywać i te przygotowania już powinny być czynione" – oświadczył.


Zaznaczył, że Polska jest jednym z kluczowych w państw, jeżeli chodzi o pomoc niesioną Ukrainie. "Nie tylko dlatego, że przekazaliśmy ogromną pomoc militarną" – mówił. "Nikomu nie trzeba też mówić, jak ogromną pomoc uzyskali po prostu zwykli obywatele Ukrainy, którzy uciekali przed wojną do nas i którzy zostali przyjęci przez Polaków w domach z otwartym sercem" – dodał prezydent Duda.


"Jesteśmy w absolutnej czołówce państw, jeżeli chodzi o pomoc dla Ukrainy. Dzisiaj nasze terytorium jest kluczowe dlatego, żeby wspierać Ukrainę. Przez Polskę biegnie autostrada na Ukrainę, przez Polskę biegną drogi kolejowe na Ukrainę, to przez Polskę także idzie transport, który drogą lotniczą zmierza na Ukrainę" – powiedział.


Prezydent Duda zaznaczył, że te wysiłki zostały docenione przez uczestników narady. Prezydent Biden miał zapewnić o gotowości do kolektywnej obrony państw członkowskich NATO w tym przede wszystkim państw wschodniej flanki sojuszu. Biden zwracał także uwagę na "niezwykle odpowiedzialne i rozsądne zachowanie wobec prowokacji", które spotykają Polskę ze strony białoruskiej.


"Wspomniał bardzo wyraźnie o przekroczeniu granicy przez śmigłowce białoruskie, że zachowaliśmy się bardzo odpowiedzialnie, także jako państwo członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, że dziękuje za konsultacje z sojusznikami w tej sprawie i że oczywiście możemy być tu pewni stuprocentowego wsparcia ze strony NATO, zarówno Kwatery Głównej, jak i państw członkowskich w przypadku jakichkolwiek prowokacji, to bardzo mocno podkreślił" - przekazał Andrzej Duda. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ reb/ kmz/ godl/


Kraj i świat

2023-12-05, godz. 03:10 Strefa Gazy/ ONZ: nadchodzi jeszcze bardziej przerażający scenariusz W Strefie Gazy może pojawić się 'jeszcze bardziej przerażający scenariusz', na który organizacje humanitarne nie będą w stanie zareagować - ostrzegła… » więcej 2023-12-05, godz. 03:00 Niemcy/ W Instytucie Pileckiego w Berlinie otwarto wystawę "Paszporty życia”, prezentującą historię Grupy Łado… W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego została otwarta w poniedziałek wystawa 'Paszporty życia”, prezentująca historię Grupy Ładosia, która ratowała… » więcej 2023-12-05, godz. 02:40 USA/ Były ambasador oskarżony o tajną działalność na rzecz Kuby Były ambasador USA w Boliwii Manuel Rocha został w poniedziałek oskarżony przez amerykańską prokuraturę o tajną pracę dla rządu Kuby. Zdaniem śledczych… » więcej 2023-12-05, godz. 01:40 Serbia/ W kraju żyje 20 tys. bezdomnych, jedna czwarta z nich ma mniej niż 14 lat W Serbii żyje około 20 tys. bezdomnych, z czego jedną czwartą stanowią dzieci i młodzież poniżej 14. roku życia - podał w poniedziałek portal telewizji… » więcej 2023-12-05, godz. 01:10 Hiszpania/ Wystawa rysunków polskiego architekta Henryka Dąbrowskiego w siedzibie regionalnego parlamentu Aragonii Uniwersytet w Saragossie (UNIZAR) w kooperacji z ministerstwem spraw zagranicznych w Madrycie zainaugurował w poniedziałek w siedzibie regionalnego parlamentu… » więcej 2023-12-05, godz. 00:30 Estonia/ Posłowie partii wchodzącej w skład rządu chcą legalizacji eutanazji Posłowie wchodzącej w skład rządu Estonii partii Eesti 200 chcą wprowadzenia do porządku prawnego kraju możliwości podjęcia decyzji o zakończeniu własnego… » więcej 2023-12-05, godz. 00:10 W. Brytania/ Rząd przestawił plan ograniczenia legalnej imigracji Nowy brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly przedstawił w poniedziałek pięciopunktowy plan, który ma znacząco ograniczyć legalną imigrację… » więcej 2023-12-05, godz. 00:00 GDDKiA: Śnieg, błoto pośniegowe i mgły utrudniają jazdę; wszystkie drogi krajowe są przejezdne Śnieg, błoto pośniegowe i mgły utrudniają jazdę w całym kraju, jednak wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 280 pługów i piaskarek -… » więcej 2023-12-05, godz. 00:00 Łódzkie/ IMGW: ostrzeżenie przed silnym mrozem dla południowo-wschodniej części regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla kilku powiatów na południowym wschodzie województwa… » więcej 2023-12-04, godz. 23:30 MŚ piłkarek ręcznych: trener Senstad: przepraszamy za występ (opinie) Po meczu Polska - Niemcy (17:33) w rozmowie z viaplay.pl powiedzieli: Arne Senstad (trener reprezentacji Polski): 'To nie był mecz, którego się spodziewaliśmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »