Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 18:00 Autor: PAP

Niemcy/ Szef Muzeum Dzieci Polskich: ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi ukarano tylko trzech zbrodniarzy

Ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi ukarano tylko trzech zbrodniarzy. Nie ukarano komendanta, nie ukarano jego zastępców - powiedział PAP w Berlinie dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu, Ireneusz Piotr Maj, podczas otwarcia wystawy, w ramach której prezentowane są listy dzieci z czasów wojny.

W Berlinie otwarto dwie wystawy prezentujące listy polskich dzieci z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi (1942-1945) i listy dzieci ukraińskich z czasu trwającej obecnie wojny: "Dwie wojny – jedno cierpienie" (na placu Waszyngtona przed Dworcem Głównym) oraz "Oby moje +Kocham Cię+ nie dotarło za późno" (w Instytucie Polskim). Ekspozycje przygotowało Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu.


"Miejsce pokazania tej wystawy i mówienie o tym w Berlinie jest nieprzypadkowe i uważam, że bardzo dobrze, że udało nam się wspólnie tę wystawę tutaj pokazać" - powiedział PAP Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas wydarzenia w Instytucie Polskim. "Powinniśmy w sposób intensywny docierać do odbiorcy niemieckiego z tymi informacjami, z tą wiedzą". Ponieważ jest "niestety nadal duży deficyt wśród Niemców, jeżeli chodzi o wiedzę na temat okupacji niemieckiej w Polsce i ludzkiego nieszczęścia, które przez niemiecką okupację zostało wyrządzone".


W Niemczech "polska historia musi być obecna. Nie tylko dlatego, że mamy słuszne roszczenia odszkodowawcze wobec Republiki Federalnej Niemiec, ale to Niemcy byli bardzo obecni w polskiej historii, w związku z tym musimy im to przypominać" - powiedział PAP obecny na wernisażu ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.


"Ta wystawa robi szczególne wrażenie, ponieważ jest to zderzenie wojny, która dzieje się na naszych oczach, w czasie której cierpią najbardziej dzieci, i wojny, która była 80 lat temu w Polsce i kiedy również najbardziej cierpiały dzieci". Ambasador upomniał się "o pamięć o dzieciach polskich, które w czasie II wojny światowej były wysiedlane, deportowane do obozów koncentracyjnych, do takiego obozu, jak obóz koncentracyjny dla dzieci w Łodzi - mało znana kategoria niemieckich hitlerowskich obozów. Nie możemy obok takich faktów, nieznanych praktycznie w ogóle w Niemczech, przechodzić do porządku dziennego, pomijać je. Bo to jest część naszej wspólnej, bolesnej historii, która woła o pamięć, ale również woła o rozliczenie".


"Bardzo nam zależy na tym, żeby historię obozu przy ulicy Przemysłowej", także obecnie w kontekście "losów dzieci ukraińskich, odkrywać na nowo, ale też umiędzynarodowić ją" - stwierdził w rozmowie z PAP w Instytucie Polskim w Berlinie dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu, Ireneusz Piotr Maj. "Nie chcemy się ograniczać wyłącznie do odbiorcy polskiego, ale zależy nam na tym, aby docierać też do młodych ludzi w Niemczech. Do wszystkich, którzy chcieliby się na chwilę zatrzymać przy tych wystawach i zapoznać się z podstawowymi faktami, wyciągnąć konkretne refleksje".


W kontekście trwającej na Ukrainie wojny dyrektor muzeum wskazał, że "trzeba wyciągnąć wnioski z tego, co się stało po II wojnie światowej", podkreślając konieczność rozliczeń zbrodniarzy wojennych. "Ja pokazuję to przez pryzmat obozu na Przemysłowej: ze 120-osobowej załogi tylko trzech zbrodniarzy ukarano. Nie ukarano komendanta, nie ukarano jego zastępców. Oni po wojnie żyli w bardzo dobrych warunkach, a byli więźniowie obozu, którzy przeżyli, byli straumatyzowani i do dzisiaj noszą piętno obozu. Często nie otrzymali żadnego wsparcia, byli zostawieni sami sobie".


Zdaniem Ireneusza Piotra Maja "tak naprawdę Muzeum powinno było powstać o wiele wcześniej, a my w tym momencie ratujemy to, co można jeszcze uratować, skrawki wspomnień, relacji, historii. Traktujemy to jako swoiste ślady pamięci, które trzeba zachować i przekazać następnym pokoleniom".


Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)


bml/ mms/


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 21:00 Poznań/ Rektor UAM: obecnie nie ma planów sprzedaży DS Jowita; szukamy pieniędzy na modernizację Obecnie nie ma planów sprzedaży domu studenckiego Jowita w centrum Poznania - zapewniła w poniedziałek rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiła… » więcej 2023-12-11, godz. 21:00 Ekstraklasa siatkarzy - Czarni - Resovia 2:3 Enea Czarni Radom - Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (26:24, 17:25, 21:25, 27:25, 7:15). Enea Czarni Radom: Konrad Formela, Brodie Hofer, Mateusz Kufka, Nikola Meljanac… » więcej 2023-12-11, godz. 21:00 D. Tusk o słowach J. Kaczyńskiego: nie ma lepszego dowodu na to, że warto było 15 października przegonić zło Nie ma lepszego dowodu na to, że warto było 15 października przegonić zło. Jeśli ktoś chciał jeszcze raz podkreślić jak bardzo ważne było, żeby odsunąć… » więcej 2023-12-11, godz. 21:00 Warmińsko-mazurskie/ Ostrzeżenie przed oblodzeniem Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie dla województwa warmińsko-mazurskiego przed oblodzeniem. W nocy w całym regionie temperatura może spaść poniżej… » więcej 2023-12-11, godz. 21:00 UE/ Ursula von der Leyen pogratulowała Donaldowi Tuskowi z okazji objęcia funkcji premiera 'Gratulacje dla Donalda Tuska z okazji objęcia funkcji premiera Polski. Twoje doświadczenie i silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą cenne… » więcej 2023-12-11, godz. 21:00 Ekstraklasa piłkarska – Puszcza – Widzew 1:0 (wynik) Puszcza Niepołomice - Widzew Łódź 1:0 (0:0). Bramki: 1:0 Artur Craciun (60-karny). Żółta kartka - Puszcza Niepołomice: Piotr Mroziński, Kamil Zapolnik… » więcej 2023-12-11, godz. 20:50 COP28/ Powstał projekt końcowego porozumienia, wiele krajów przyjęło go krytycznie To ogromny krok naprzód - oświadczył w poniedziałek przewodniczący odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej COP28 sułtan Ahmed al-Dżaber, informując… » więcej 2023-12-11, godz. 20:40 Ekstraklasa piłkarska - nowy piłkarz Rakowa Raków Częstochowa poinformował o pierwszym zimowym transferze. W styczniu przyszłego roku, do drużyny piłkarskich mistrzów Polski dołączy Muhamed Sah… » więcej 2023-12-11, godz. 20:40 Szefowa Kancelarii Prezydenta: zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godz. 9.00 Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godz. 9.00 w Pałacu Prezydenckim - poinformowała w poniedziałek szefowa Kancelarii Prezydenta… » więcej 2023-12-11, godz. 20:30 Komisarz UE: cieszymy się z otwarcia przejścia Dorohusk–Jahodyn; pozostałe przejścia graniczne należy niezwłocznie… Z radością witamy ponowne otwarcie dla transportu towarowego przejścia granicznego Dorohusk-Jahodyn, najważniejszego przejścia granicznego pomiędzy Polską… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »