Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 17:50 Autor: PAP

Premier: koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego

Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego, to skrajna nieodpowiedzialność - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do wypowiedzi posłanki KO, że jej opcja polityczna będzie brała pod uwagę odstąpienie od umowy na zaprojektowanie elektrowni jądrowej.

W poniedziałkowym wywiadzie w Radiu Zet posłanka KO Urszula Zielińska z partii Zielonych, która kandyduje do Sejmu z drugiego miejsca na liście Koalicji w Warszawie, mówiła m.in. o planach transformacji energetycznej. Zapytana, jak Zieloni dogadają się z Platformą Obywatelską ws. atomu, wyjaśniła, że w KO uzgodniono, że przez pierwsze 100 dni rządów zostanie przygotowany plan finansowania energetyki opartej na OZE i "tego, czego nie zrobił polski rząd, czyli plan rozwoju energetyki jądrowej".


"Dogadamy się tak, że dzisiaj plany energetyki jądrowej mają jedną wielką wadę: nie mają żadnego rachunku finansowania, nie mają biznesplanu" - podkreśliła Zielińska. Dopytywana, co z podpisaną z Amerykanami umową ws. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, odparła: "Musimy dowiedzieć się, na ile jest zobowiązująca i jakie kary grożą nam za odstąpienie od niej". "Czy KO brałaby pod uwagę zerwanie tej umowy?" - padło kolejne pytanie. "Oczywiście, wszystko musimy wziąć pod uwagę, musimy wszystko przejrzeć" - odpowiedziała Zielińska.


Do wypowiedzi Zielińskiej premier Morawiecki odniósł się we wpisie na Facebooku. "Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego! To czyste szaleństwo i skrajna nieodpowiedzialność! Walczymy – i dalej będziemy walczyć o bezpieczeństwo Polski!" - stwierdził premier, załączając materiał wyborczy.


Premier podkreśla w nim, że Polska ma umowę na pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. "To stało się faktem. Wraz z amerykańskimi partnerami zbudujemy gwarancję bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ekipa Tuska przespała najważniejsze lata dla polskiej energetyki" - wskazał szef rządu. W materiale pokazano następnie fragment wypowiedzi Zielińskiej, w której przyznaje, że Koalicja Obywatela będzie brała pod uwagę odstąpienie od umowy ws. pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.


"My to odwróciliśmy. Dzięki sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi i dobrej współpracy zapewniamy nie tylko bezpieczeństwo, ale także tysiące miejsc pracy i szybki rozwój gospodarczy kraju. Tylko Prawo i Sprawiedliwość daje gwarancje szybkiego rozwoju Polski" - zapewnił premier w zamieszczonym materiale.


Pod koniec września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.


Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.


W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. (PAP)


kmz/ godl/


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 19:30 Opublikowano rozporządzenia zw. z opłatami za jednorazowy plastik Do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr. - wynika z jednego z trzech rozporządzeń… » więcej 2023-12-11, godz. 19:30 Prezydent i premier Ukrainy pogratulowali Donaldowi Tuskowi wyboru na premiera Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal pogratulowali Donaldowi Tuskowi wyboru na premiera. 'Jestem przekonany, że Ukraina i… » więcej 2023-12-11, godz. 19:30 Sejm/ J. Kaczyński do D. Tuska: pan jest niemieckim agentem Nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno: pan jest niemieckim agentem, po prostu niemieckim agentem - powiedział w poniedziałek z sejmowej mównicy… » więcej 2023-12-11, godz. 19:20 Sejm/ G. Braun o kandydaturze D. Tuska na premiera: nie poprzemy; nie będziemy leczyć dżumy cholerą Konfederacja nie może poprzeć kandydatury Donalda Tuska na premiera. Nie będziemy leczyć dżumy cholerą - powiedział w poniedziałek w Sejmie poseł Konfederacji… » więcej 2023-12-11, godz. 19:20 W. Czarzasty: Lewica wchodzi do tego rządu, aby być gwarantem naszych lewicowych priorytetów programowych Lewica wchodzi do tego rządu, aby być gwarantem naszych lewicowych priorytetów programowych - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący Nowej Lewicy… » więcej 2023-12-11, godz. 19:20 Pomorskie/ Korek po zderzeniu trzech aut na Obwodnicy Trójmiasta w Karwinach Kierowcy poruszający się Obwodnicą Trójmiasta w kierunku Chyloni muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu po zderzeniu trzech samochodów na wysokości… » więcej 2023-12-11, godz. 19:20 Za wyborem Donalda Tuska na premiera posłowie KO, Polski 2050-TD, PSL-TD i Lewicy; przeciw - PiS, Kukiz'15 i Konfeder… Sejm wybrał w poniedziałek Donalda Tuska na premiera; w głosowaniu opowiedziało się za tym 157 posłów KO, 33 posłów Polski 2050-TD, 32 posłów PSL-TD… » więcej 2023-12-11, godz. 19:10 W. Kosiniak-Kamysz (PSL): solidarnie zgłosiliśmy D.Tuska, solidarnie podejmujemy odpowiedzialność za Polskę Solidarnie w cztery kluby parlamentarne zgłosiliśmy na prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, solidarnie podejmujemy pełną odpowiedzialność za Polskę -… » więcej 2023-12-11, godz. 19:10 D. Tusk: Dziękuję Polsko, to jest naprawdę wspaniały dzień (krótka) Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze… » więcej 2023-12-11, godz. 19:00 Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »