Radio Opole » Kraj i świat
2023-10-03, 17:10 Autor: PAP

Gdańsk/ "Morze" Władysława Ślewińskiego w kolekcji Narodowego Muzeum Morskiego (wideo)

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku kupiło do swoich zbiorów obraz Władysława Ślewińskiego "Morze". Dzieło jednego z najwybitniejszych polskich postimpresjonistów i marynistów prezentowane jest w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance.

Premierowa prezentacja obrazu Władysława Ślewińskiego odbyła się we wtorek w Galerii Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


"W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważamy, że jest to nasz obowiązek, aby wzbogacać nam podległe muzea o nowe zbiory ruchome, które są przedmiotem marzeń pracowników, dyrektorów tych placówek i jesteśmy bardzo otwarci na propozycje, aby takich zakupów dokonywać" – mówił obecny na prezentacji wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin.


Podkreślił, że poza zakupami ministerstwo stara się szukać dzieł ruchomych, które zaginęły w czasie II wojny światowej.


"Mniej więcej pół miliona zabytków ruchomych zostało ukradzionych z polskich kolekcji w czasie II wojny światowej i cały czas ich poszukujemy. Mamy dobrze udokumentowanych 67 tys. rekordów takich dzieł, co do których mamy pełną dokumentację udowadniającą ich proweniencję i jak gdzieś je znajdujemy, natychmiast jesteśmy w stanie takie dokumenty położyć na stole i takie dzieła odzyskiwać" – wskazał Jarosław Sellin.


Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał podkreślił, że galeria sztuki marynistycznej w muzeum stanowi zaledwie ułamek dużo większej kolekcji, która obecnie liczy około 600 obrazów związanych z polskimi marynistami i z polską sztuką malarzy malujących epizody morskie".


"My tę galerię staramy się rozwijać, tę kolekcję wciąż wzbogacać. Jest tu kilka dzieł, które zostały sfinansowane już dużo wcześniej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także przy pomocy i dzięki hojności Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku" – powiedział.


"Ten obraz i ta dzisiejsza uroczystość są o tyle niezwykłe, że w naszej historii nigdy nie udało się uzyskać większego dofinansowania niż na ten obraz. Dzięki programom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy wzbogacać naszą kolekcję i rozwijać nasze zbiory, co jest bardzo cenne" – dodał dyrektor Domżał.


"Morze" Władysława Ślewińskiego zostało kupione dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 480 tys. zł, przyznanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Władysław Ślewiński urodził się 1 czerwca 1856 r. w Białyninie. Był jednym z najwybitniejszych polskich postimpresjonistów i marynistów, związanym blisko ze szkołą Pont Aven. Przyjaźnił się z Paulem Gauguinem. Do jego najbardziej znanych dzieł można zaliczyć m.in. "Morze w Bretanii (Belle Isle)" (1904) i "Czeszącą się" (1897) w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, a także "Sierotę z Poronina" (ok. 1906) z Muzeum Narodowego w Warszawie. (PAP)


Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/69858/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/obraz-morze-wladyslawa-slewinskiego-trafil-do-zbiorow-narodowego-muzeum-morskiego


Autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ joz/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 16:40 Paryż - MKOl: Rosjanie i Białorusini mogą wystartować jako sportowcy neutralni (opis) Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 M.Warchoł: Rada Ministrów przyjęła projekt noweli kodeksu cywilnego, zmieniający przepisy dotyczące franczyzy Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który reguluje kwestie dotyczące umowy franczyzy - poinformował w piątek na konferencji prasowej… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 Ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. Na realizację pomysłów przeznaczono 30 mln zł Ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. Samorząd województwa na realizację pomysłów obywateli przeznaczył rekordowe 30 mln zł. Projekty można zgłaszać… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 Beach Pro Tour Finals - krecz pary Bryl - Łosiak Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak w piątek w trakcie meczu z mistrzami świata Ondrejem Perusicem i Davidem Schweinerem z Czech zmuszeni byli… » więcej 2023-12-08, godz. 16:30 W. Brytania/ Rwanda dostała jeszcze 100 mln funtów, choć nie trafił tam ani jeden imigrant Wielka Brytania przekazała w tym roku Rwandzie dodatkowe 100 mln funtów - poza 140 mln, o których było już wcześniej wiadomo - z tytułu umowy o odsyłaniu… » więcej 2023-12-08, godz. 16:30 Francja/ Media: prezydent Macron zaprosił papieża Franciszka na ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w piątek odwiedził plac odbudowy zniszczonej w 2019 r. w pożarze paryskiej katedry Notre Dame, zaprosił na jej ponowne… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 Iga Świątek: ogromie cieszę się, że jestem ambasadorem Dobrej Drużyny PZU (MediaRoom) Iga Świątek, najlepsza tenisistka świata mówi o tym kim byłaby, gdyby nie grała w tenis, o znaczeniu programów wspierających dzieci, takich jak Dobra Drużyna… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 Estonia/ Służby bezpieczeństwa zatrzymały prokremlowskiego aktywistę podejrzewanego o szpiegostwo Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) zatrzymała prokremlowskiego działacza Allana Hantsoma jako podejrzanego o wspieranie działań wywiadowczych… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 B. Budka: prof. Czarnecka twardo stąpa po ziemi - jest pewna siebie, ale otwarta na dyskusję Prof. Marzena Czarnecka ma być szefową resortu przemysłu siedzibą w Katowicach - ogłosił w piątek lider PO Donald Tusk. 'Prof. Czarnecka jest twardo stąpającą… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 R. Bochenek: klub PiS w miejsce posła Michała Wójcika zgłasza do komisji śledczej posła Pawła Jabłońskiego Klub PiS w miejsce posła Michała Wójcika zgłasza do komisji śledczej ws. wyborów korespondencyjnych posła Pawła Jabłońskiego - przekazał PAP rzecznik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »