Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-28, 15:20 Autor: PAP

Kraków/ Poseł M. Sowa (PO) po decyzji Sądu Apelacyjnego: postanowienie wykonam

Poseł Marek Sowa (PO) zadeklarował, że wykona decyzję Sądu Apelacyjnego, zgodnie z którą musi przeprosić wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę za słowa na temat jego działań w Trzebini. Jednocześnie ocenił, że "postanowienie w niewielkim stopniu uwzględnia zażalenie wojewody".

Sąd Apelacyjny w Krakowie w czwartek na posiedzeniu niejawnym zdecydował, że poseł Marek Sowa (PO) musi przeprosić wojewodę małopolskiego, kandydata PiS do Sejmu Łukasza Kmitę za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji dotyczących działań wojewody w związku z zapadliskami w Trzebini.


Zgodnie z postanowieniem sądu, Marek Sowa musi sprostować nieprawdziwą informację oraz przeprosić wnioskodawcę poprzez opublikowanie na swoim profilu facebookowym oświadczenia o treści: "Marek Sowa oświadcza, że nieprawdziwa jest rozpowszechniana przez niego informacja, że Wojewoda nie przyjeżdża do Trzebini. Marek Sowa przeprasza Łukasza Kmitę za podanie powyżej nieprawdziwej informacji". Oświadczenie poseł ma zamieścić do 24 godzin od daty uprawomocnienia się postanowienia - czyli w ciągu najbliższej doby.


Chodzi o słowa Sowy, które padły w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej w Trzebini. Polityk podczas spotkania mówił m.in.: "Zero pomocy, zero wsparcia, to jest tak naprawdę roczny efekt poczynań ekipy PiS-u i wojewody Łukasza Kmity", a także: "Rząd PiS-u przyjął w stosunku do Trzebini strategię nic nie robienia i przeczekania, aż miną wybory. Wojewoda stchórzył, nie przyjeżdża do Trzebini, woli powiesić sto banerów mieszkańcom Gaja i Trzebini".


Do decyzji sądu Marek Sowa odniósł się na konferencji prasowej w Krakowie. "Postanowienie w niewielkim stopniu uwzględnia zażalenie Łukasza Kmity. Tak naprawdę dotyczy to słów: +nie przyjeżdża do Trzebini+" – podkreślił Sowa. "Oczywiście wiem, że wojewoda wielokrotnie przyjeżdża, również prywatnie, do burmistrza" - zaznaczył poseł. Ale, jak dodał, "jego przyjazdy nie skutkują konkretnymi rozwiązaniami, nie skutkują pomocą, jaką by mieszkańcy Trzebini od niego oczekiwali".


"Sąd Apelacyjny stwierdził, że – chociaż w trakcie konferencji i całego postępowania potwierdzałem i dałem przykład, że (wojewoda) pływał łódką na Chechle, że był na herbatce w dworze Zieleniewskich, że przyjechał skomentować wizytę Donalda Tuska – sąd stwierdził, że nie może tego rozróżniać na wizyty ważne, istotne, rozwiązujące problem, tylko, czy były, czy nie były" – zauważył poseł.


"Chcę jednoznacznie powiedzieć: pomimo faktu, że w składzie SA była sędzia z Neo-KRS, ja to postanowienie wykonam, choć w świetle orzecznictwa europejskiego, a chcemy, aby Polska była częścią europejskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, wyroki z udziałem Neo-KRS po prostu nie istnieją" – podkreślił podczas konferencji Sowa.


Zapowiedział także, że w piątek spotka się w Trzebini z mieszkańcami miasta. Zdaniem posła w sprawie miasta, które walczy z problemem zapadlisk, potrzebne są m.in. specjalne programy rządowe, "które pozwolą przenieść infrastrukturę w bezpieczne miejsca". "Potrzebna są nie tylko determinacja, zaangażowanie ale również decyzje polityczne - to jest proces legislacyjny, przygotowanie ustawy, która by była odpowiedzią na te trudne sytuacje w Trzebini" - dodał Sowa.


Wojewoda Łukasz Kmita złożył pozew w trybie wyborczym, domagając się m.in., aby sąd okręgowy zakazał posłowi Sowie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji oraz opublikowania przeprosin w lokalnych mediach. W poniedziałek sąd oddalił pozew, uznając, że wypowiedź posła PO mieści się w ramach dozwolonej krytyki, a on sam ma prawo oceniać działania administracji rządowej jako nieskuteczne. Sąd argumentował także, że nie można oceniać wypowiedzi Sowy jako wyrwanych z kontekstu, a osoby publiczne muszą być przygotowane na krytykę. We wtorek Łukasz Kmita odwołał się od tej decyzji.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ par/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 17:50 Ukraina/ Wojsko: Rosjanie skoncentrowali na kierunku awdijiwskim 40 tys. żołnierzy; "jedzą śnieg, ale idą naprzó… Na kierunku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skoncentrowała ponad 40 tys. wojskowych - poinformował w piątek Ołeksandr Sztupun, rzecznik sił… » więcej 2023-12-08, godz. 17:50 UE/ PE i państwa członkowskie porozumiały się ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać… Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Senat/ Bez poprawek do ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. (krótka) Senat nie wniósł w piątek poprawek do ustawy mającej chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. Teraz ustawa trafi do podpisu… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Irak/ Ambasada USA w Bagdadzie ostrzelana pociskami moździerzowymi Około siedmiu pocisków moździerzowych spadło na teren ambasady USA w Bagdadzie w piątek rano - powiedział agencji Reutera amerykański urzędnik wojskow… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Rosja/ Współpracownicy uwięzionego Nawalnego biją na alarm: nie wiadomo, co się z nim dzieje w łagrze Nie wiadomo, co dzieje się z uwięzionym w łagrze liderem opozycji antykremlowskiej Aleksiejem Nawalnym - alarmują w piątek jego współpracownicy. Polityka… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat) Centrum Informacyjne Rządu informuje: Rząd chce umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie w podatku dochodowym poniesionych wydatków inwestycyjnych… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Kraków/ Monika Bednarek została dyrektorką Muzeum KL Plaszow Monika Bednarek otrzymała w piątek od prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum KL Plaszow. Do tej pory organizowała… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Celem projektowanej ustawy jest m.in. zapewnienie środków na podwyższenie… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 KPRP: Para Prezydencka spotkała się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland; była to okazja do podziękowania zawodnikom… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Senat przyjął uchwałę w 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka W 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Senat RP uznaje jej aktualność i doniosłość, traktując ją jako fundament regulujący życie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »