Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-28, 15:10 Autor: PAP

J.Scheuring-Wielgus w ramach akcji „Szpitale dla chorych, nie dla relikwii”: ochrona zdrowia powinna być świecka

Ochrona zdrowia powinna być świecka, w szpitalach powinna rządzić nauka, a nie wiara w tego czy innego świętego - mówiła w czwartek w Płocku (Mazowieckie) posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus w ramach akcji wyborczej tego ugrupowania „Szpitale dla chorych, nie dla relikwii”.

W czwartkowej konferencji prasowej przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Płocku, oprócz Scheuring-Wielgus, uczestniczyły także: liderka listy Komitetu Wyborczego Nowej Lewicy do Sejmu w tamtejszym okręgu nr 16 Paulina Piechna-Więckiewicz oraz kandydatka do Senatu z okręgu warszawskiego nr 45 posłanka Magdalena Biejat.


„My, Jako Lewica mówimy jasno i wyraźnie, że ochrona zdrowia powinna być świecka, że w szpitalach powinna rządzić nauka, a nie wiara w tego czy innego świętego” - powiedziała Scheuring-Wielgus, która w wyborach do Sejmu otwiera listę Nowej Lewicy w toruńskim okręgu nr 5.


Jak dodała, w ramach akcji „Szpitale dla chorych, nie dla relikwii” posłanki Lewicy przyjechały do Płocka, gdyż tamtejszy Wojewódzki Szpital Zespolony posiada relikwie. „Posiadanie relikwii, albo nazwanie szpitala imieniem tego, czy innego świętego, powoduje to, że szpitale nie dokonują zabiegu medycznego, jakim jest aborcja” - podkreśliła.


„Okazuje się, że takich szpitali w Polsce jest naprawdę bardzo, bardzo dużo i one są w każdym województwie” - zauważyła Scheuring-Wielgus. Mówiła, że np. w woj. kujawsko-pomorskim są dwa takie szpitale, w woj. dolnośląskim są trzy, w woj. lubelskim jest ich pięć, w woj. małopolskim siedem, a w woj. mazowieckim funkcjonuje jedenaście takich placówek.


„To jest niewiarygodne, że w XXI wieku ludzie, którzy przychodzą do szpitala, w szczególności kobiety, mogą nie otrzymać należnej pomocy w przypadku, kiedy ich ciąża jest zagrożona albo, kiedy potrzebują pomocy związanej z kwestiami kobiecymi” - mówiła posłanka. „My jasno na Lewicy mówimy: lekarz, który leczy w szpitalu powinien schować do kosza swój światopogląd” - oświadczyła.


Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje, iż „klauzula sumienia, którą podpisało - jak się okazuje - bardzo wielu lekarzy w Polsce, powinna być po prostu zlikwidowana”. Przypomniała, że Lewica przygotowała także „pełen pakiet spraw do załatwienia w kwestii praw kobiet”.


Magdalena Biejat przypomniała, że właśnie w czwartek obchodzony jest Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. „I o to Lewica walczy, o to, żeby wyprowadzić religię nie tylko ze szkół, ale też ze szpitali” - zapewniła. Według posłanki Lewica chce, „żeby każda kobieta, która trafia do szpitala, wiedziała, że spotka tam lekarza, który nie będzie dbał o swoje sumienie, nie będzie dbał o to, czy w tym szpitalu są relikwie, ale zadba o jej życie i zdrowie, i będzie traktował ją z szacunkiem i godnością tak, jak każda pacjentka na to zasługuje”.


Biejat zwróciła uwagę, że Nowa Lewica, oprócz postulatu „legalnej, bezpiecznej, dostępnej i bezpłatnej aborcji” idzie do wyborów parlamentarnych „z hasłami wsparcia zdrowia reprodukcyjnego kobiet”. „Chcemy, żeby każda kobieta miała szansę na dostanie się bez problemu do ginekologa na NFZ. Chcemy, żeby każda kobieta miała prawo do dostępnej, bezpłatnej, refundowanej antykoncepcji. Chcemy zlikwidować recepty na pigułki +dzień po+” - deklarowała posłanka.


Biejat dodała, że Nowa Lewica domaga się też, i takie rozwiązanie będzie chciała wprowadzić po wyborach parlamentarnych, „żeby to państwo refundowało zabiegi in vitro”. „Po to, aby zasobność portfela nie stała na drodze do macierzyństwa, do rodzicielstwa” - dodała. „Lewica jest kobietą” - powiedziała. Zaapelowała do kobiet o udział w wyborach parlamentarnych i głosowanie na Nową Lewicę.


Z podobnym apelem zwróciła się Piechna-Więckiewicz. „Chciałabym poprosić, panie, siostry, koleżanki, córki, matki, żebyście poszły do wyborów, bo te wybory są również o was” - podkreśliła. Wspomniała, że program wyborczy Nowej Lewicy to także pakiet rozwiązań wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży z bezpłatną pomocą państwa w tym zakresie i specjalnie dedykowaną opieką psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów.


Okręg wyborczy nr 16 w wyborach do Sejmu obejmuje Płock i powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski. W 2019 r. w okręgu tym na 10 możliwych mandatów poselskich PiS zdobył sześć, KO - dwa mandaty, a PSL i SLD po jednym mandacie. (PAP)


Autor: Michał Budkiewicz


mb/ par/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 16:10 Poznań/ Zderzenie radiowozu z osobówką, dwóch policjantów w szpitalu Z niegroźnymi obrażeniami trafili do szpitala dwaj policjanci, których radiowóz zderzył się w piątek po południu w Poznaniu z autem osobowym. Trwa wyjaśnianie… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Lublin/ 105. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Wspólnota uniwersytetu to grupa ludzi, która emanuje pokojem, dobrocią, miłością - powiedział w piątek rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 W. Brytania/ Resort obrony: Rosja kontynuuje ryzykowne misje wymierzone w Wyspę Węży Od lata 2023 r. Rosja, chcąc zademonstrować panowanie na Morzu Czarnym, kontynuuje prowadzenie ryzykownych misji przeciwko Wyspie Węży, gdyż jest ona symbolem… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 A. Gembicka: skierowałam pismo do służb w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni Pismo w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia zostało skierowane do właściwych służb - poinformowała w piątek na konferencji prasowej… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Czarnek, Buda, Karnowski, Filiks, Kucharska-Dziedzic i Tumanowicz wśród kandydatów do komisji śledczej Przemysław Czarnek, Waldemar Buda, Paweł Jabłoński, Mariusz Krystian z PiS; Magdalena Filiks, Dariusz Joński i Jacek Karnowski z KO; Bartosz Romowicz z Polski… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 UE/ Minister finansów Kosztowniak w Brukseli: został zamknięty pewien proces dotyczący KPO; Polska gospodarka dostanie… Polska gospodarka dostanie zastrzyk finansowy w związku z zamknięciem pewnego procesu dotyczącego prac nad KPO - oświadczył w piątek w Brukseli minister… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Przewodnicząca KRS: tylko to jest prawem, co zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Tylko to jest prawem i to stanowi źródło prawa, co zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw - powiedziała w piątek przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Zimbabwe/ Kilkadziesiąt słoni zginęło wskutek zmian klimatu i suszy Zmiany klimatu, el Nino i susza doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu słoni w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe, a działacze na rzecz ochrony przyrody obawiają… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Holandia/ Media: korki i narzekania kierowców w Amsterdamie w pierwszym dniu obowiązywania ograniczenia prędkości do… Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 km/h w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Kielce/ Rekordowe zainteresowanie komunikacją miejską Komunikacja miejska w Kielcach zanotowała w 2023 roku rekord popularności. Sprzedano o 3 mln biletów więcej niż w najlepszym dotychczas 2019 roku, kiedy autobusami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »