Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-27, 16:00 Autor: PAP

Kidawa-Błońska: to czas decyzji o bezpiecznej przyszłości Polski, bo chcemy, żeby każda nas czuła się bezpieczna

To jest czas decyzji o bezpiecznej przyszłości Polski, bo chcemy, żeby każda nas w naszym kraju czuła się bezpieczna - mówiła w środę wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która w ramach ogólnopolskiej akcji KKW KO "Kobiety na wybory" odwiedziła Płock (Mazowieckie).

Podczas spotkania na płockim Starym Rynku z udziałem kandydatek KKW KO do Sejmu w okręgu nr 16 Kidawa-Błońska podkreśliła, iż "to jest czas wyboru wartości", aby Polska po 15 października, dniu głosowania w wyborach parlamentarnych, "była uczciwa, przyzwoita, bez kłamstwa, bez hejtu".


"To jest czas decyzji o bezpiecznej przyszłości Polski, bo chcemy, żeby każda nas w naszym kraju czuła się bezpieczna" - powiedziała wicemarszałek Sejmu. Jak dodała, każda kobieta w Polsce będzie bezpieczna, "kiedy będzie dialog, kiedy będzie współpraca, kiedy nikt siłą nie będzie narzucał rozwiązań".


Kidawa-Błońska oceniła, że polskie kobiety zyskają poczucie bezpieczeństwa, kiedy będą czuły się bezpieczne idąc do lekarza, odprowadzając dzieci do szkoły, kiedy będą wiedziały, że otrzymają wsparcie opiekując się starszymi rodzicami.


Apelowała też do kobiet, aby wzięły udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych. "Odważnie zabierzcie głos" - prosiła. Przekonywała, że głos kobiet "ma wielką siłę rażenia".


Kidawa-Błońska zwróciła też uwagę, że w kampanii wyborczej KKW KO kobiety wspierają mężczyźni, jak mówiła "Donald Tusk, świetny, najlepszy lider", a w okręgu nr 16 lider listy tego komitetu poseł Marcin Kierwiński. "Żadna kobieta nie może być sama, mężczyźni także nas wspierają" - zaznaczyła.


Wicemarszałek Sejmu namawiała jednocześnie, w tym kobiety, do udziału w "Marszu miliona serc", który odbędzie się w Warszawie 1 października. "Pokażmy, że ludzi odważnych, ludzi dobrej woli, dla których wartości mają znaczenie, jest więcej" - powiedziała.


Nawiązując do wyborów parlamentarnych, posłanka KO Izabela Leszczyna mówiła, że "bez kobiet nie da się naprawić Polski". I dodała: "A jeśli chcemy ją naprawić, to dlaczego mają to robić inni, a nie my, przecież my kobiety, dziewczyny, seniorki najlepiej wiemy, w jakim państwie chcemy mieszkać".


Leszczyna przekonywała, że 15 października trzeba "wybrać najlepszych ludzi, tych, którzy gwarantują, że prawa kobiet w Polsce będą przestrzegane", a jak zauważyła, prawa te dotyczą wszystkich kobiet, od najmłodszych lat.


"Młode dziewczyny mają prawo do dobrej szkoły. I nie chcemy, żeby w tej szkole nasze córki uczone były cnót niewieścich. Same o nie zadbamy, jeśli będziemy chciały" - powiedziała posłanka KO.


"Chcemy, żeby szkoła dała naszym wnuczkom, naszym córkom, najlepsze wykształcenie, żeby mogły konkurować z mężczyznami na rynku pracy, bo zasługujemy i mamy prawo do najwyższych stanowisk: w państwie, w instytucjach, w firmach, w przedsiębiorstwach" - dodała Leszczyna.


Posłanka Elżbieta Gapińska, która zajmuje drugie miejsce na liście KKW KO w wyborach do Sejmu w okręgu nr 16, zaznaczyła, że w całej Polsce na listach tego komitetu "50 proc. stanowią kobiety". Z kolei zaproszona na spotkanie dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej w Płocku mecenas Joanna Kaczorowska przypomniała, iż w listopadzie tego roku minie 105 lat, od chwili, "gdy Polki otrzymały prawa wyborcze".


Na spotkanie w Płocku w ramach ogólnopolskiej akcji KKW KO "Kobiety na wybory" uczestniczki przyniosły dwa banery: jeden z napisem konstytucja, drugi w kształcie serca, oba w biało-czerwonych kolorach. Na zakończenie spotkania skandowały m.in.: "Października piętnastego pogonimy Kaczyńskiego".


Okręg wyborczy nr 16 w wyborach do Sejmu obejmuje Płock i powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski. W 2019 r. w okręgu tym na 10 możliwych mandatów poselskich PiS zdobył sześć, KO - dwa mandaty, a PSL i SLD po jednym mandacie. (PAP)


Autor: Michał Budkiewicz


mb/ godl/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 16:40 Paryż - MKOl: Rosjanie i Białorusini mogą wystartować jako sportowcy neutralni (opis) Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 M.Warchoł: Rada Ministrów przyjęła projekt noweli kodeksu cywilnego, zmieniający przepisy dotyczące franczyzy Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który reguluje kwestie dotyczące umowy franczyzy - poinformował w piątek na konferencji prasowej… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 Ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. Na realizację pomysłów przeznaczono 30 mln zł Ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. Samorząd województwa na realizację pomysłów obywateli przeznaczył rekordowe 30 mln zł. Projekty można zgłaszać… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 Beach Pro Tour Finals - krecz pary Bryl - Łosiak Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak w piątek w trakcie meczu z mistrzami świata Ondrejem Perusicem i Davidem Schweinerem z Czech zmuszeni byli… » więcej 2023-12-08, godz. 16:30 W. Brytania/ Rwanda dostała jeszcze 100 mln funtów, choć nie trafił tam ani jeden imigrant Wielka Brytania przekazała w tym roku Rwandzie dodatkowe 100 mln funtów - poza 140 mln, o których było już wcześniej wiadomo - z tytułu umowy o odsyłaniu… » więcej 2023-12-08, godz. 16:30 Francja/ Media: prezydent Macron zaprosił papieża Franciszka na ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w piątek odwiedził plac odbudowy zniszczonej w 2019 r. w pożarze paryskiej katedry Notre Dame, zaprosił na jej ponowne… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 Iga Świątek: ogromie cieszę się, że jestem ambasadorem Dobrej Drużyny PZU (MediaRoom) Iga Świątek, najlepsza tenisistka świata mówi o tym kim byłaby, gdyby nie grała w tenis, o znaczeniu programów wspierających dzieci, takich jak Dobra Drużyna… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 Estonia/ Służby bezpieczeństwa zatrzymały prokremlowskiego aktywistę podejrzewanego o szpiegostwo Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) zatrzymała prokremlowskiego działacza Allana Hantsoma jako podejrzanego o wspieranie działań wywiadowczych… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 B. Budka: prof. Czarnecka twardo stąpa po ziemi - jest pewna siebie, ale otwarta na dyskusję Prof. Marzena Czarnecka ma być szefową resortu przemysłu siedzibą w Katowicach - ogłosił w piątek lider PO Donald Tusk. 'Prof. Czarnecka jest twardo stąpającą… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 R. Bochenek: klub PiS w miejsce posła Michała Wójcika zgłasza do komisji śledczej posła Pawła Jabłońskiego Klub PiS w miejsce posła Michała Wójcika zgłasza do komisji śledczej ws. wyborów korespondencyjnych posła Pawła Jabłońskiego - przekazał PAP rzecznik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »