Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-24, 11:10 Autor: PAP

Jury wyłoniło finalistów 30. Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Trzy książki dla najmłodszych znalazły się w ścisłym finale 30. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Spośród nich jurorzy wyłonią laureata, a wyniki ogłoszą 6 października – poinformowała PAP Galeria Książki w Oświęcimiu, organizator konkursu.

Martyna Frączek-Paszuda z miejskiej biblioteki – Galerii Książki, powiedziała PAP, że w ścisłym finale znalazły się dwie książki wydawnictwa Dwukropek: "Kot Marian i odwiedzacze" Krzysztofa Zapotocznego i "Maciejka Gwizd" Joanny M. Chmielewskiej, a także "Anna na tropie tygrysa" Bartłomieja Świderskiego, które ukazało się nakładem oficyny Ezop.


Wicedyrektor biblioteki Monika Sobota poinformowała PAP, że w tym roku zgłoszonych zostało 70 książek. Spośród nich jury, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą, wyłoniło dziesięć. Obecnie z tego grona wyselekcjonowana została trójka. Wśród tych książek jest laureat, który zostanie ogłoszony 6 października podczas gali w Galerii.


Wyróżniony pisarz otrzyma statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.


Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienia się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.


Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik "Guliwer". Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.


W ubiegłym roku zwyciężyła książka "Już, już!" Katarzyny Wasilkowskiej wydawnictwa Literatura.


"To zaangażowany tekst o problemach ludzi bardzo młodych i wrażliwych, którzy zanurzeni w świecie cyberprzestrzeni, najnowszych technologii, powszechnej komputeryzacji – narażają swoje życie psychiczne i osobowość" – podało wydawnictwo. Książka adresowana jest do czytelnika od 10. roku życia. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ joz/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarska - trener Korony: jesteśmy w stanie wygrać we Wrocławiu Piłkarze Korony w 1. kolejce rundy rewanżowej ekstraklasy zagrają we Wrocławiu z liderem tabeli. „Śląsk to dużo lepszy zespół niż rok temu, ale jesteśmy… » więcej 2023-12-08, godz. 16:50 Media: uwikłany w handel kością słoniową ambasador Korei Północnej w Szwajcarii zostanie odwołany Podejrzany o udział w nielegalnym handlu kością słoniową i rogami nosorożców ambasador Korei Północnej w Szwajcarii prawdopodobnie wróci do kraju jeszcze… » więcej 2023-12-08, godz. 16:50 MS: Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów dotyczących franczyzy (komunikat) - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Regulację procesu zawierania umowy, przebiegu współpracy i warunków jej rozwiązania, a także dokładne określenie… » więcej 2023-12-08, godz. 16:50 Szwecja/ Policja zwiększyła obecność w miejscach handlu przedświątecznego w związku z zagrożeniem terrorystycz… Szwedzka policja zwiększyła obecność w miejscach handlu przedświątecznego w związku z zagrożeniem terrorystycznym - poinformowali w piątek przedstawiciele… » więcej 2023-12-08, godz. 16:50 PŚ w skokach - Kobayashi wygrał kwalifikacje w Klingenthal, pięciu Polaków w konkursie Pięciu polskich skoczków narciarskich awansowało do sobotniego konkursu Pucharu Świata w Klingenthal. Dawid Kubacki zajął piąte miejsce, Piotr Żyła był… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 Paryż - MKOl: Rosjanie i Białorusini mogą wystartować jako sportowcy neutralni (opis) Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku będą mogli rywalizować jako sportowcy neutralni, bez flag… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 M.Warchoł: Rada Ministrów przyjęła projekt noweli kodeksu cywilnego, zmieniający przepisy dotyczące franczyzy Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, który reguluje kwestie dotyczące umowy franczyzy - poinformował w piątek na konferencji prasowej… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 Ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. Na realizację pomysłów przeznaczono 30 mln zł Ruszył Budżet Obywatelski Mazowsza. Samorząd województwa na realizację pomysłów obywateli przeznaczył rekordowe 30 mln zł. Projekty można zgłaszać… » więcej 2023-12-08, godz. 16:40 Beach Pro Tour Finals - krecz pary Bryl - Łosiak Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak w piątek w trakcie meczu z mistrzami świata Ondrejem Perusicem i Davidem Schweinerem z Czech zmuszeni byli… » więcej 2023-12-08, godz. 16:30 W. Brytania/ Rwanda dostała jeszcze 100 mln funtów, choć nie trafił tam ani jeden imigrant Wielka Brytania przekazała w tym roku Rwandzie dodatkowe 100 mln funtów - poza 140 mln, o których było już wcześniej wiadomo - z tytułu umowy o odsyłaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »