Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 14:40 Autor: PAP

Ukraina/ Prezydent Zełenski o sytuacji wokół zboża: nie trzeba robić politycznego koncertu

"Wybraliśmy ścieżkę prawną, nie trzeba robić politycznego koncertu" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując sytuację wokół ograniczeń importowych dotyczących ukraińskiego zboża podczas rozmowy z ukraińskimi dziennikarzami w trakcie wizyty w USA.

"Wszyscy uzgodniliśmy, że jest data upłynięcia terminu ograniczeń. Ta data to 15 września. To ostatni dzień blokady" - podkreślił Zełenski, cytowany przez telewizję Freedom.


"Wszyscy zrozumieli, że jeśli po tej dacie będzie blokada, Ukraina wybiera proces prawny. To nie jest dla nikogo nowością. Nie należy z tego robić jakiegoś politycznego koncertu. To nie jest nowość. To jest cywilizowana decyzja, by Ukraińcy, rolnicy, budżet otrzymali wyłącznie ekonomiczną rekompensatę" - dodał.


Telewizja Freedom poinformowała, że Zełenski mówił o tym dziennikarzom podczas czwartkowej wizyty w Waszyngtonie.


Nie mam żadnych wątpliwości, że spór o dostarczanie ukraińskiego zboża na polski rynek jest absolutnie "odpryskowym" wycinkiem relacji polsko-ukraińskich; nie wierzę, że może na nie wpłynąć w sposób istotny – podkreślił z kolei w piątek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda.


Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września.


Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Unii Europejskiej. Następnie w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.


Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji.


W poniedziałek Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z decyzją Warszawy, Bratysławy i Budapesztu.


W czwartek agencja Reutera podała, że ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża, a władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji. (PAP)


ndz/ adj/


arch.


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: cieplejsza noc z opadami w całym kraju W nocy zachmurzenie będzie duże. W całym kraju wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem i śniegu, a na wschodzie opady marznące. Termometry wskażą… » więcej 2023-12-11, godz. 19:40 USA/ Prezydent Zełenski: Ameryka może liczyć na Ukrainę; mam nadzieję, że mogę liczyć na was Możecie liczyć na Ukrainę, mam nadzieję, że mogę liczyć na was - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia… » więcej 2023-12-11, godz. 19:40 TK: zasadnicze przepisy styczniowej noweli ustawy o SN - niekonstytucyjne (opis) Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek o niekonstytucyjności szeregu zapisów styczniowej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, m.in. o tzw. teście… » więcej 2023-12-11, godz. 19:40 Borrell: UE zaproponuje sankcje za przemoc ze strony izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu Unia Europejska zaproponuje rządom UE nałożenie sankcji na ekstremistycznych osadników dopuszczających się aktów przemocy wobec Palestyńczyków na okupowanym… » więcej 2023-12-11, godz. 19:40 MŚ piłkarek ręcznych - Polska - Rumunia 26:27 (krótka) Polska przegrała w duńskim Herning z Rumunią 26:27 (10:13) w swoim ostatnim meczu rundy zasadniczej mistrzostw świata piłkarek ręcznych, których współgospodarzami… » więcej 2023-12-11, godz. 19:40 D. Tusk do PiS: obudziliście miliony ludzi, którzy postanowili odsunąć was od władzy (krótka) Polacy każdego dnia z waszych mediów widzieli, co zgotowaliście Polsce i Polakom; dzięki temu obudziliście miliony ludzi, którzy postanowili odsunąć was… » więcej 2023-12-11, godz. 19:30 Opublikowano rozporządzenia zw. z opłatami za jednorazowy plastik Do jednorazowych kubków z plastiku doliczana będzie opłata w wysokości 20 gr, a w przypadku pojemników na żywność 25 gr. - wynika z jednego z trzech rozporządzeń… » więcej 2023-12-11, godz. 19:30 Prezydent i premier Ukrainy pogratulowali Donaldowi Tuskowi wyboru na premiera Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal pogratulowali Donaldowi Tuskowi wyboru na premiera. 'Jestem przekonany, że Ukraina i… » więcej 2023-12-11, godz. 19:30 Sejm/ J. Kaczyński do D. Tuska: pan jest niemieckim agentem Nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno: pan jest niemieckim agentem, po prostu niemieckim agentem - powiedział w poniedziałek z sejmowej mównicy… » więcej 2023-12-11, godz. 19:20 Sejm/ G. Braun o kandydaturze D. Tuska na premiera: nie poprzemy; nie będziemy leczyć dżumy cholerą Konfederacja nie może poprzeć kandydatury Donalda Tuska na premiera. Nie będziemy leczyć dżumy cholerą - powiedział w poniedziałek w Sejmie poseł Konfederacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »