Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 14:20 Autor: PAP

Suwerenna Polska proponuje święto państwowe upamiętniające powstanie na Zamojszczyźnie (krótka)

Suwerenna Polska przygotowała projekt ustawy o ustanowieniu 27 listopada Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego. Jak podkreślił w piątek w Zamościu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, powstanie zamojskie zasługuje na upamiętnienie przez całą Polskę i na prawdziwy film.

Podczas konferencji prasowej przy Rotundzie Zamojskiej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, polityk Suwerennej Polski kandydujący do Sejmu z list PiS, przedstawił projekt ustawy o ustanowieniu 27 listopada Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.


"Chcemy oddać hołd polskim bohaterom, którzy ginęli tu podczas II wojny światowej dlatego, że byli Polakami. To również hołd dla tych wszystkich, którzy walczyli i ginęli, byśmy mogli żyć w wolnej, suwerennej Polsce. Nasi rodacy ginęli z rąk i niemieckich okupantów, i rosyjskich, z rąk ukraińskich nacjonalistów na tych terenach, a także później z rąk sowieckich kolaborantów. Chcemy im wyrazić wdzięczność" - powiedział Romanowski.


Zaznaczył, że powstanie zamojskie wymaga ogólnopolskiego upamiętnienia, tak samo jak powstanie wielkopolskie, powstania śląskie czy powstanie warszawskie. Podkreślił, że dzięki postawie polskiego państwa podziemnego i polskich partyzantów udało się w znacznej mierze zatrzymać zaplanowane przez Niemców wysiedlenia.


Romanowski wskazał, że ważne jest też upamiętnienie Dzieci Zamojszczyzny. "Spośród ok. 100 tys. wysiedlonych 30 tys. to były dzieci. Wiele tysięcy z nich zginęło w obozach przejściowych, koncentracyjnych czy nigdy nie wróciło do Polski, bo zostało zgermanizowanych" - mówił Romanowski.


Minister Ziobro dodał, że Zamojszczyzna słynie z "odwagi i determinacji synów tej ziemi, którzy w warunkach okupacji niemieckiej podjęli walkę o Polskę, wolność, własną tożsamość". Dodał, że była to walka zwycięska. "Musimy mieć w pamięci ich poświęcenie i ofiarę. Musimy mieć w pamięci te tysiące dzieci Zamojszczyzny, które zostały wywiezione do Niemiec, część z nich zgładzona po drodze w obozach przejściowych w tragicznych warunkach, a część zgermanizowana. Straszna to tragedia, która zasługuje na prawdziwy film" - mówił lider Suwerennej Polski.


Dodał, że dziś "filmy tworzą ci, którzy chcą fałszować naszą historię". Odniósł się w ten sposób do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica".


Prokurator Generalny zaznaczył, że w pełni popiera projekt ustanowienia 27 listopada Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. "Rocznica tego wielkiego powstania synów Ziemi Zamojskiej, którzy stawili czoła w nierównej walce Niemcom, hitlerowskiej armii, zasługuje na upamiętnienie, podobnie jak walka powstańców Warszawy, zwłaszcza, że w pewnym wymiarze to powstanie było powstaniem zwycięskim" - powiedział Ziobro.


Jak podsumował, powstanie zamojskie zasługuje na "uwiecznienie, chwałę całej Polski, zasługuje na prawdziwy firm, który pokaże to, co Niemcy zrobili Polakom, mieszkańcom tej ziemi". (PAP)


kmz/ pin/ mrr/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 8 grudnia, godz. 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku będą mogli rywalizować… » więcej 2023-12-08, godz. 17:10 Szwajcaria/ Tysiące dzieci z zagranicy nielegalnie adoptowanych w latach 1970-90 Tysiące dzieci z zagranicy zostało prawdopodobnie nielegalnie adoptowanych przez Szwajcarów w latach 1970-1990, co ma wpływ na ich życie - przyznał w piątek… » więcej 2023-12-08, godz. 17:10 Włochy/ Papież modlił się na Placu Hiszpańskim w Rzymie o sprawiedliwość i pokój na świecie Papież Franciszek w piątkową uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlił się przed figurą Matki Bożej na Placu Hiszpańskim… » więcej 2023-12-08, godz. 17:10 Rząd przyjął projekt ustawy, który ma umożliwić firmom szybsze rozliczenie inwestycji w podatku Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom… » więcej 2023-12-08, godz. 17:10 PŚ w biathlonie - sukces Norweżki Tandrevold w Hochfilzen, Sidorowicz 44. Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold wygrała w austriackim Hochfilzen zawody Pucharu Świata w biathlonie. Drugie miejsce w sprincie na 7,5 km zajęła Szwedka… » więcej 2023-12-08, godz. 17:00 Francja/ 12 osób, głównie dzieci, w stanie zagrożenia życia po zatruciu czadem w szkole podstawowej Dwanaście osób, głównie dzieci, znajduje się w stanie zagrożenia życia po zatruciu w piątek czadem w szkole podstawowej w Saint-Alban w Bretanii - informuje… » więcej 2023-12-08, godz. 17:00 UE/ PE i państwa członkowskie porozumiały się ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać… Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe… » więcej 2023-12-08, godz. 17:00 Nowe spojrzenie na edukację: podczas Szczytu Nagrody Yidana 2023 zaprezentowano przełomowe pomysły inspirujące do zmian… HONGKONG, 8 grudnia 2023 r. /PRNewswire/ -- Fundacja Nagrody Yidana, międzynarodowa organizacja filantropijna stojąca za najwyższym na świecie wyróżnieniem… » więcej 2023-12-08, godz. 17:00 Prognoza pogody na 9 i 10 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Europa Zachodnia pozostanie w zasięgu niżu z ośrodkiem na Atlantykiem, pogodę kształtować będą… » więcej 2023-12-08, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarska - trener Korony: jesteśmy w stanie wygrać we Wrocławiu Piłkarze Korony w 1. kolejce rundy rewanżowej ekstraklasy zagrają we Wrocławiu z liderem tabeli. „Śląsk to dużo lepszy zespół niż rok temu, ale jesteśmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »