Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 13:50 Autor: PAP

M. Horała: "Zielona Granica" to film oczerniający Polskę, polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej

To film oczerniającym Polskę, polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej – powiedział w piątek w radiu Gdańsk wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, pytany o film Agnieszki Holland "Zielona Granica". "Może to jest część pomysłu na kampanię wyborczą" - dodał.

Horała podkreślił, że o produkcji ma opinię skrajnie negatywną. "Ten film jest filmem oczerniającym Polskę, polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej (…). Może to jest część pomysłu na kampanię wyborczą" - powiedział Horała, ubiegający się o reelekcję z list PiS w okręgu gdyńsko-słupskim.


Jak wskazywał, "tym obszarem, w którym Prawo i Sprawiedliwość jest naprawdę wiarygodne, jest obrona polskich granic". "Może chodziło o to, żeby w PiS w ten sposób uderzyć. Jest to pewna analogia do filmu +Tylko nie mów nikomu+, który był wypuszczony w kampanii wyborczej w roku 2019 do Parlamentu Europejskiego" - stwierdził.


"Mam szczerą nadzieję, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego, że jednak większość Polaków rozumie, że to często są zresztą ich synowie, którzy służyli i nadal służą na granicy w bardzo ciężkich warunkach, po to żebyśmy wszyscy byli bezpieczni. Należy im się za to wdzięczność i szacunek, a nie tego rodzaju oczerniające produkcje” – zaznaczył Horała.


Film "Zielona Granica" miał swoją premierę 5 września podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i został uhonorowany Nagrodą Specjalną jury.


"Film opowiada o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawia odpowiedzi polityków, sił zbrojnych, uchodźców, aktywistów i mieszkańców regionu na to wyzwanie. Zależało nam, by uchwycić ten temat w całej jego złożoności. Chcieliśmy również udzielić głosu tym, którzy są go pozbawieni" – powiedziała Holland podczas konferencji na festiwalu w Wenecji. "Nie chcieliśmy uprawiać propagandy sprawiedliwości. Zależało nam, by film odzwierciedlał, jak trudne są wybory, których dokonujemy" - mówiła.(PAP)


autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ sdd/


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 07:50 COP28/ Szef ONZ ds. klimatu: kraje muszą znieść "blokady taktyczne" i porozumieć się w sprawie paliw kopalnych Sekretarz wykonawczy ONZ ds. klimatu Simon Stiell wezwał w poniedziałek kraje uczestniczące w Dubaju w konferencji COP28 do zniesienia „niepotrzebnych blokad… » więcej 2023-12-11, godz. 07:50 Pomorskie/ Noworodek pozostawiony w kartuskim oknie życia W kartuskim oknie życia pozostawiono noworodka. Dziewczynka została przewieziona do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Jest zdrowa. » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Nowa Zelandia/ Szef MSZ będzie dążył do zacieśnienia współpracy w ramach Sojuszu Pięciorga Oczu Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters powiedział w poniedziałek, że przybliży kraj do partnerów z Sojuszu Pięciorga Oczu, czyli Stanów… » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Fred Zinnemann twórca oskarowych filmów urodzony w Rzeszowie ma swoją tablicę w Rynku Sławny hollywoodzki reżyser, autor oskarowego 'W samo południe' oraz słynnego filmu sensacyjnego 'Dzień Szakala', przyszedł na świat w Rzeszowie. Na fasadzie… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami na chodnikach i lokalnych drogach jest ślisko W poniedziałek rano wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w woj. warmińsko-mazurskim są przejezdne, ale z powodu padającej marznącej mżawki miejscami jest… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Nowy rząd przetrwa, jeśli utrzyma uwagę obywateli W 2019 r. zainteresowanie polityką było wysokie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a w 2023 r. - przed parlamentarnymi. O tym, jak będzie wiosną… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Jest pomysł, jak skuteczniej leczyć raka piersi W Hiszpanii ruszył program badawczy, który zbiera genetyczne, fizjologiczne i behawioralne dane pacjentek z rakiem piersi. Na tej podstawie powstaną ich “cyfrowe… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Powyborcza cisza przed kadrową burzą Karuzela prezesów, która w wielu państwowych firmach szybko kręciła się za rządów PiS, zwolniła przed wyborami. Ale po zmianie władzy może zawirować… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Paryż - Kerber wraca na korty i marzy o złotym medalu w mikście ze Zverevem Mająca polskie korzenie Niemka Angelique Kerber, która wraca w grudniu na korty po 10-miesiecznej przerwie macierzyńskiej, zdradziła, że marzy nie tylko o… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Ciągle chcemy wojska na granicy Żołnierze powinni nadal chronić granicę polsko-białoruską - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie 'Rzeczpospolitej'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »