Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 13:50 Autor: PAP

Łotwa/ Władze chcą, by samochody na rosyjskich i białoruskich tablicach zostały przerejestrowane

Łotewski resort sprawiedliwości przygotowuje projekt, przewidujący zakaz używania na Łotwie samochodów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi. Pojazdy mają opuścić łotewskie terytorium albo zostać przerejestrowane - pisze w piątek agencja LETA.

Właściciele samochodów na rosyjskich i białoruskich tablicach będą zobowiązani do przerejestrowania pojazdów w ciągu trzech miesięcy albo do wywiezienia auta z Łotwy. W przypadku niezastosowania się do tych przepisów właścicielowi grozić ma konfiskata pojazdu.


O przygotowywanym projekcie poinformowała w piątek łotewska minister sprawiedliwości Inese Libina-Egnere.


Od 12 września samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej przez granicę Łotwy z Rosją i Białorusią. Dozwolony jest powrót do Rosji pojazdami na rosyjskich tablicach, pod warunkiem, że samochody są wykorzystywane jedynie jako środek transportu, a nie są zadeklarowane jako towar.


Takie ograniczenia wprowadziły też sąsiednie Litwa i Estonia oraz Finlandia.


LETA przypomina, że 8 września Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienia dotyczące importu towarów z Rosji. Wskazano, że import prywatnych samochodów jest zakazany. Później KE podkreśliła, że opublikowana lista ma wyłącznie charakter doradczy i kraje UE powinny same decydować, czy nakładać takie zakazy, czy nie.


Z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ adj/


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 07:20 Nowa Zelandia/ Szef MSZ będzie dążył do zacieśnienia współpracy w ramach Sojuszu Pięciorga Oczu Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters powiedział w poniedziałek, że przybliży kraj do partnerów z Sojuszu Pięciorga Oczu, czyli Stanów… » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Fred Zinnemann twórca oskarowych filmów urodzony w Rzeszowie ma swoją tablicę w Rynku Sławny hollywoodzki reżyser, autor oskarowego 'W samo południe' oraz słynnego filmu sensacyjnego 'Dzień Szakala', przyszedł na świat w Rzeszowie. Na fasadzie… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami na chodnikach i lokalnych drogach jest ślisko W poniedziałek rano wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w woj. warmińsko-mazurskim są przejezdne, ale z powodu padającej marznącej mżawki miejscami jest… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Nowy rząd przetrwa, jeśli utrzyma uwagę obywateli W 2019 r. zainteresowanie polityką było wysokie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a w 2023 r. - przed parlamentarnymi. O tym, jak będzie wiosną… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Jest pomysł, jak skuteczniej leczyć raka piersi W Hiszpanii ruszył program badawczy, który zbiera genetyczne, fizjologiczne i behawioralne dane pacjentek z rakiem piersi. Na tej podstawie powstaną ich “cyfrowe… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Powyborcza cisza przed kadrową burzą Karuzela prezesów, która w wielu państwowych firmach szybko kręciła się za rządów PiS, zwolniła przed wyborami. Ale po zmianie władzy może zawirować… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Paryż - Kerber wraca na korty i marzy o złotym medalu w mikście ze Zverevem Mająca polskie korzenie Niemka Angelique Kerber, która wraca w grudniu na korty po 10-miesiecznej przerwie macierzyńskiej, zdradziła, że marzy nie tylko o… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Ciągle chcemy wojska na granicy Żołnierze powinni nadal chronić granicę polsko-białoruską - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie 'Rzeczpospolitej'. » więcej 2023-12-11, godz. 06:40 Wrocław/ Spór o kanalizację na osiedlu Leśnica Kończą się prace związane z budową kanalizacji na ul. Mokrzańskiej w zachodniej części Wrocławia. Radni osiedla Leśnica skarżą się, że w ramach budowy… » więcej 2023-12-11, godz. 06:40 Rok temu zmarł Angelo Badalamenti, kompozytor muzyki filmowej Rok temu, 11 grudnia 2022 r. zmarł amerykański kompozytor, Angelo Badalamenti - najbardziej znany jest z wykonania ścieżek dźwiekowych do takich produkcji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »