Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 13:40 Autor: PAP

Kraków/ Pod hasłem "Multiwersum" rozpoczyna się 21. festiwal Sacrum Profanum

Pod hasłem "Multiwersum" w sobotę w Krakowie rozpocznie się 21. festiwal Sacrum Profanum. "Hasło oddaje naszą chęć prezentacji tych licznych gatunków, które mieszczą się między sacrum a profanum" – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

14 koncertów prezentujących różne muzyczne gatunki, w tym jazz, folk, ambient czy country znalazło się w programie festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest "Multiwersum".


"Hasło to jest nie tylko wzmocnieniem przekazu o tym, o czym jest ten festiwal – właśnie o mnożeniu światów, o pokazywaniu różnych światów współistniejących obok siebie. To także ćwiczenie dla nas samych, żeby pokazać jeszcze coś, czego na tym festiwalu nie było, odważyć się na wycieczkę w takie rejony, do których jeszcze nie zajrzeliśmy" – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal jego dyrektor artystyczny Krzysztof Pietraszewski.


Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – w sobotę i w niedzielę w Krakowie odbędą się koncerty Bugle Call i In Between. Publiczność usłyszy m.in. medytacyjne dudy, skandynawskie kołysanki i elektroniczne requiem. Druga część festiwalu odbędzie się między 9 a 12 listopada, a w programie m.in. koncert łączący muzykę współczesną i country. Wydarzeniem towarzyszącym będzie październikowy koncert z okazji 50-lecia studia muzyki elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.


"Nie ma takiej muzyki, której nie bylibyśmy w stanie – obudowując ją odpowiednim kontekstem czy historią – zmieścić w tym wszystkim, co między sacrum a profanum prezentujemy. Bo ostatecznie chodzi o spotkanie, łączenie, budowanie mostów, żeby te wszystkie różne gatunki i stylistyki funkcjonowały obok siebie po partnersku" – zaznaczył w piątek dyrektor festiwalu. "Na festiwalu te różne gatunki, jak muzykę tradycyjną, jazz, współczesną improwizację, muzykę elektroniczną łączy jedno – szukamy wspólnych jakości, elementów do muzyki współczesnej" – dodał Krzysztof Pietraszewski.


Pierwszy z koncertów odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 na Rynku Głównym. Kolejne w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Akademii Muzycznej w Krakowie, Filharmonii Krakowskiej, Narodowym Starym Teatrze, Małopolskim Ogrodzie Sztuki i w teatrze Łaźnia Nowa.(PAP)


Autorka: Julia Kalęba


juka/ joz/


Kraj i świat

2023-12-11, godz. 08:10 Śląskie/ Utrudnienia na autostradzie A4 po zderzeniu trzech pojazdów Parokilometrowy korek powstał w poniedziałek rano na autostradzie A4 w rejonie Pławniowic (Śląskie), gdzie na jezdni w stronę Wrocławia zderzyły się trzy… » więcej 2023-12-11, godz. 08:10 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki niedzielnych meczów hokejowej ligi NHL: Columbus Blue Jackets - Florida Panthers 2:5Edmonton Oilers - New Jersey Jersey 4:1Montreal Canadiens - Nashville… » więcej 2023-12-11, godz. 07:50 COP28/ Szef ONZ ds. klimatu: kraje muszą znieść "blokady taktyczne" i porozumieć się w sprawie paliw kopalnych Sekretarz wykonawczy ONZ ds. klimatu Simon Stiell wezwał w poniedziałek kraje uczestniczące w Dubaju w konferencji COP28 do zniesienia „niepotrzebnych blokad… » więcej 2023-12-11, godz. 07:50 Pomorskie/ Noworodek pozostawiony w kartuskim oknie życia W kartuskim oknie życia pozostawiono noworodka. Dziewczynka została przewieziona do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Jest zdrowa. » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Nowa Zelandia/ Szef MSZ będzie dążył do zacieśnienia współpracy w ramach Sojuszu Pięciorga Oczu Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters powiedział w poniedziałek, że przybliży kraj do partnerów z Sojuszu Pięciorga Oczu, czyli Stanów… » więcej 2023-12-11, godz. 07:20 Fred Zinnemann twórca oskarowych filmów urodzony w Rzeszowie ma swoją tablicę w Rynku Sławny hollywoodzki reżyser, autor oskarowego 'W samo południe' oraz słynnego filmu sensacyjnego 'Dzień Szakala', przyszedł na świat w Rzeszowie. Na fasadzie… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami na chodnikach i lokalnych drogach jest ślisko W poniedziałek rano wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w woj. warmińsko-mazurskim są przejezdne, ale z powodu padającej marznącej mżawki miejscami jest… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Nowy rząd przetrwa, jeśli utrzyma uwagę obywateli W 2019 r. zainteresowanie polityką było wysokie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a w 2023 r. - przed parlamentarnymi. O tym, jak będzie wiosną… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Jest pomysł, jak skuteczniej leczyć raka piersi W Hiszpanii ruszył program badawczy, który zbiera genetyczne, fizjologiczne i behawioralne dane pacjentek z rakiem piersi. Na tej podstawie powstaną ich “cyfrowe… » więcej 2023-12-11, godz. 06:50 Powyborcza cisza przed kadrową burzą Karuzela prezesów, która w wielu państwowych firmach szybko kręciła się za rządów PiS, zwolniła przed wyborami. Ale po zmianie władzy może zawirować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »