Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 13:30 Autor: PAP

Węgry zablokowały wspólne oświadczenie 27 państw UE w sprawie wydarzeń w Górskim Karabachu

Węgry zablokowały wspólne oświadczenie 27 państw Unii Europejskiej w sprawie wydarzeń w Górskim Karabachu - podał w piątek portal Insider.

Powołał się na informację swojego dziennikarza Rikarda Jozwiaka, który przekazał, że uzyskał tę informację z trzech niezależnych od siebie źródeł.


W efekcie działania Azerbejdżanu potępił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który zamieścił w czwartek wpis na platformie X (d. Twitterze): "Azerbejdżan ponosi odpowiedzialność za zapewnienie pełnego poszanowania praw i bezpieczeństwa Ormian w Karabachu. Użycie siły w celu rozwiązywania sporów jest niedopuszczalne. Odnotowujemy zapowiedzi zawieszenia broni i oczekujemy, że zaprzestanie działań wojennych zostanie utrzymane".


W środę Rada Bezpieczeństwa ONZ oświadczyła, że przyjęła do wiadomości dane dotyczące zaprzestania operacji wojsk azerbejdżańskich w Górskim Karabachu i wezwała do zaprzestania jakiejkolwiek konfrontacji zbrojnej.


Insider przytacza też wypowiedź amerykańskiego badacza, pisarza i działacza na rzecz praw człowieka Simona Magakiana, który przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconym sytuacji w Górskim Karabachu, powiedział, że nie spodziewa się żadnych zdecydowanych działań ze strony krajów zachodnich: "USA i UE dały Azerbejdżanowi zielone światło do zaangażowania się w czystki etniczne z rosyjską pomocą, więc nie wiem, czego jeszcze można się spodziewać. Obowiązek przygotowania ewakuacji spoczywa na Armenii, ale jej niekompetentny rząd jest bardziej zainteresowany swoimi rządami niż ratowaniem życia".


We wtorek rząd Azerbejdżanu ogłosił rozpoczęcie "operacji antyterrorystycznej" w Górskim Karabachu. Baku i Erywań od dekad toczą przybierający różną intensywność konflikt o ten region; w ostatnich miesiącach napięcie znów wzrosło. Celem wojsk azerbejdżańskich było wyparcie armeńskich sił zbrojnych z tego terytorium, przywrócenie porządku konstytucyjnego i ustaleń zawieszenia broni, kończącego wojnę z 2020 roku oraz stłumienie "prowadzonych na szeroką skalę prowokacji" - przekazywało ministerstwo obrony w Baku. Rozpoczęcie ofensywy uzasadniano wrogimi działaniami wojsk armeńskich, w wyniku których mieli zginąć azerbejdżańscy żołnierze i cywile.


W środę władze Azerbejdżanu i administracja Górskiego Karabachu potwierdziły, że w separatystycznym regionie wprowadzono zawieszenie broni. Rozejm miał zostać wypracowany przy wsparciu tzw. kontyngentu sił pokojowych z Rosji.


W piątek administracja azerbejdżańska poinformowała o możliwości amnestii dla ormiańskich ugrupowań zbrojnych pod warunkiem, że złożą one broń. Jednocześnie poinformowano, że są jeszcze oddziały ormiańskich separatystów, które nie zamierzają się poddawać.


Agencja Reutera poinformowała, że w odpowiedzi na azerbejdżańskie niejasne propozycje dotyczące amnestii karabascy Ormianie odpowiedzieli, że żadne konkretne propozycje jeszcze nie padły. Poinformowano też, że władze Armenii zapowiedziały, że mogą udzielić schronienia 40 tys. osób, gdyby Ormianie ze zdobytej przez Azerów enklawy chcieli opuścić swoje domy (liczbę Ormian zamieszkujących Górski Karabach szacuje się na 120 tys.). (PAP)


sm/ mal/


arch.


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 17:50 Ukraina/ Wojsko: Rosjanie skoncentrowali na kierunku awdijiwskim 40 tys. żołnierzy; "jedzą śnieg, ale idą naprzó… Na kierunku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skoncentrowała ponad 40 tys. wojskowych - poinformował w piątek Ołeksandr Sztupun, rzecznik sił… » więcej 2023-12-08, godz. 17:50 UE/ PE i państwa członkowskie porozumiały się ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać… Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Senat/ Bez poprawek do ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. (krótka) Senat nie wniósł w piątek poprawek do ustawy mającej chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. Teraz ustawa trafi do podpisu… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Irak/ Ambasada USA w Bagdadzie ostrzelana pociskami moździerzowymi Około siedmiu pocisków moździerzowych spadło na teren ambasady USA w Bagdadzie w piątek rano - powiedział agencji Reutera amerykański urzędnik wojskow… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Rosja/ Współpracownicy uwięzionego Nawalnego biją na alarm: nie wiadomo, co się z nim dzieje w łagrze Nie wiadomo, co dzieje się z uwięzionym w łagrze liderem opozycji antykremlowskiej Aleksiejem Nawalnym - alarmują w piątek jego współpracownicy. Polityka… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat) Centrum Informacyjne Rządu informuje: Rząd chce umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie w podatku dochodowym poniesionych wydatków inwestycyjnych… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Kraków/ Monika Bednarek została dyrektorką Muzeum KL Plaszow Monika Bednarek otrzymała w piątek od prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum KL Plaszow. Do tej pory organizowała… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Celem projektowanej ustawy jest m.in. zapewnienie środków na podwyższenie… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 KPRP: Para Prezydencka spotkała się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland; była to okazja do podziękowania zawodnikom… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Senat przyjął uchwałę w 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka W 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Senat RP uznaje jej aktualność i doniosłość, traktując ją jako fundament regulujący życie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »