Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 13:00 Autor: PAP

Kolno/ Szef MON: każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony

Przed rokiem 2015 likwidowano jednostki wojskowe; rząd PO-PSL planował, że linią obrony będzie Wisła. Obecny rząd konsekwentnie wzmacnia armię; każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony – podkreślił w piątek w Kolnie (Podlaskie) szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej uczestniczył w Kolnie w przysiędze żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wskazał, że decyzja o wstąpieniu do służby, to dowód patriotyzmu i zaangażowania w bezpieczeństwo ojczyzny. Kolno to jedna z lokalizacji tworzonej brygady zmotoryzowanej, wschodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów.


"Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie przynosi nam życie. U naszej granicy toczy się wojna. Polska od dwóch lat jest atakowana w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi, przy wykorzystaniu migrantów, zaproszonych przez reżim (Alaksandra) Łukaszenki z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Azji” – mówił szef MON.


Jedyną i najskuteczniejszą odpowiedzią na te wyzwania jest, jak akcentował minister, wzmacnianie polskiego wojska. "Konsekwentnie to robimy” – dodał Błaszczak. Wskazał na zwiększanie liczebności armii i doposażanie sił zbrojnych w nowoczesną broń. "Robimy to, by odstraszyć agresora, żeby agresor nie odważył się napaść na Polskę” – podkreślił.


Minister mówił, że decyzja, by powołać w Kolnie jednostkę wojskową zapadła z dwóch powodów. "Po pierwsze, dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony przez żołnierzy wojska polskiego. Po drugie, dlatego, że było tak wielu chętnych do przystąpienia do polskiego wojska” – wskazał.


Szef MON mówił, że poprzednicy polityczni likwidowali jednostki, a obecny rząd je powołuje. "Przed rokiem 2015 likwidowano jednostki wojskowe. Ówczesne władze, rząd koalicji PO-PSL ustalił, że najlepszą linią obrony będzie Wisła, więc de facto oddał wschodnią część kraju pod okupację rosyjską, jeżeli Rosja by weszła na terytorium Polski” – powiedział.


"Zapewniam, że Prawo i Sprawiedliwość jest i będzie konsekwentne. Jeżeli chodzi o wzmacnianie wojska polskiego. Gwarantujemy to, że każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony przez wojsko polskie. Nie tereny, które są na zachód od Wisły, ale każdy skrawek polskiej ziemi, każdy skrawek województwa podlaskiego będzie i jest broniony przez żołnierzy polskiego wojska” – zaznaczył szef MON. (PAP)


Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Robert Fiłończuk


ktl/ rof/ par/


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 17:40 Senat/ Bez poprawek do ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. (krótka) Senat nie wniósł w piątek poprawek do ustawy mającej chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła w I poł. 2024 r. Teraz ustawa trafi do podpisu… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Irak/ Ambasada USA w Bagdadzie ostrzelana pociskami moździerzowymi Około siedmiu pocisków moździerzowych spadło na teren ambasady USA w Bagdadzie w piątek rano - powiedział agencji Reutera amerykański urzędnik wojskow… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Rosja/ Współpracownicy uwięzionego Nawalnego biją na alarm: nie wiadomo, co się z nim dzieje w łagrze Nie wiadomo, co dzieje się z uwięzionym w łagrze liderem opozycji antykremlowskiej Aleksiejem Nawalnym - alarmują w piątek jego współpracownicy. Polityka… » więcej 2023-12-08, godz. 17:40 Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat) Centrum Informacyjne Rządu informuje: Rząd chce umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie w podatku dochodowym poniesionych wydatków inwestycyjnych… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Kraków/ Monika Bednarek została dyrektorką Muzeum KL Plaszow Monika Bednarek otrzymała w piątek od prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum KL Plaszow. Do tej pory organizowała… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Celem projektowanej ustawy jest m.in. zapewnienie środków na podwyższenie… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 KPRP: Para Prezydencka spotkała się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland; była to okazja do podziękowania zawodnikom… » więcej 2023-12-08, godz. 17:30 Senat przyjął uchwałę w 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka W 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Senat RP uznaje jej aktualność i doniosłość, traktując ją jako fundament regulujący życie… » więcej 2023-12-08, godz. 17:20 Gdańsk/ Karambol czterech aut na Obwodnicy Trójmiasta w stronę Łodzi W piątek po południu na Obwodnicy Trójmiasta, między Karczemkami a Kowalami, doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych. Poszkodowana została jedna… » więcej 2023-12-08, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska - Runjaic: byliśmy bardzo rozczarowani po meczu w Kielcach 'Byliśmy bardzo rozczarowani po meczu w Kielcach. Straciliśmy bramkę w doliczonym czasie, której powinniśmy uniknąć. Byliśmy już gotowi na serię rzutów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »