Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-22, 12:50 Autor: PAP

Azerbejdżan/ Władze: przewidujemy amnestię dla Ormian walczących w Górskim Karabachu, którzy złożą broń

Przewidujemy amnestię dla Ormian walczących w Górskim Karabachu, którzy złożą broń, choć niektóre jednostki oświadczyły, że będą kontynuować opór - powiedział w piątek agencji Reutera Hiknet Hadżijew, doradca prezydenta Azerbejdżanu.

"Nawet w odniesieniu do byłych wojskowych i żołnierzy (...) przewidujemy amnestię lub coś w rodzaju amnestii" - powiedział Reuterowi Hikmet Hadżijew, doradca prezydenta Azerbejdżanu ds. polityki zagranicznej.


"Widzimy jednak, że niektóre pojedyncze jednostki i oficerowie publicznie deklarują, że nie zgodzą się na nasze warunki i będą kontynuować opór" - dodał doradca. Powiedział też, że Ormianie z Karabachu poprosili o pomoc humanitarną i że trzy transporty zostaną dostarczone do regionu w piątek, a Azerbejdżan chce pokojowej reintegracji Ormian z separatystycznego regionu - informuje Reuters.


We wtorek rząd Azerbejdżanu ogłosił rozpoczęcie "operacji antyterrorystycznej" w Górskim Karabachu. Baku i Erywań od dekad toczą przybierający różną intensywność konflikt o ten region; w ostatnich miesiącach napięcie znów wzrosło. Celem wojsk azerbejdżańskich było wyparcie armeńskich sił zbrojnych z tego terytorium, przywrócenie porządku konstytucyjnego i ustaleń zawieszenia broni kończącego wojnę z 2020 roku oraz stłumienie "prowadzonych na szeroką skalę prowokacji" - przekazywało ministerstwo obrony w Baku. Rozpoczęcie ofensywy uzasadniano wrogimi działaniami wojsk armeńskich, w wyniku których mieli zginąć azerbejdżańscy żołnierze i cywile.


W środę władze Azerbejdżanu i administracja Górskiego Karabachu potwierdziły, że w separatystycznym regionie wprowadzono zawieszenie broni. Rozejm miał zostać wypracowany przy wsparciu tzw. kontyngentu sił pokojowych z Rosji.


Armeńskie siły w Górskim Karabachu zgodziły się złożyć broń, opuścić zajmowane pozycje i poddać się całkowitemu rozbrojeniu. Sprzęt wojskowy tych oddziałów zostanie przekazany naszej armii - poinformowało azerbejdżańskie ministerstwo obrony. Administracja prezydenta Ilhama Alijewa oznajmiła, że negocjacje, toczone w mieście Jewlach, będą dotyczyły "reintegracji" Górskiego Karabachu z Azerbejdżanem.


Premier Armenii Nikol Paszynian oznajmił w czwartek w orędziu do narodu, że warunkiem utrzymania niepodległości przez jego kraj są pokojowe relacje z sąsiadami. "Żyjemy w trudnych czasach, cierpiąc niewypowiedziany ból fizyczny i psychiczny", lecz musimy być "wolni od konfliktu" - ocenił szef rządu, cytowany przez agencję Reutera. W piątek na posiedzeniu rządu dodał, że przeciwko Armenii prowadzona jest hybrydowa wojna informacyjna. (PAP)


sm/ adj/


arch.


Kraj i świat

2023-12-08, godz. 16:30 W. Brytania/ Rwanda dostała jeszcze 100 mln funtów, choć nie trafił tam ani jeden imigrant Wielka Brytania przekazała w tym roku Rwandzie dodatkowe 100 mln funtów - poza 140 mln, o których było już wcześniej wiadomo - z tytułu umowy o odsyłaniu… » więcej 2023-12-08, godz. 16:30 Francja/ Media: prezydent Macron zaprosił papieża Franciszka na ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w piątek odwiedził plac odbudowy zniszczonej w 2019 r. w pożarze paryskiej katedry Notre Dame, zaprosił na jej ponowne… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 Iga Świątek: ogromie cieszę się, że jestem ambasadorem Dobrej Drużyny PZU (MediaRoom) Iga Świątek, najlepsza tenisistka świata mówi o tym kim byłaby, gdyby nie grała w tenis, o znaczeniu programów wspierających dzieci, takich jak Dobra Drużyna… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 Estonia/ Służby bezpieczeństwa zatrzymały prokremlowskiego aktywistę podejrzewanego o szpiegostwo Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) zatrzymała prokremlowskiego działacza Allana Hantsoma jako podejrzanego o wspieranie działań wywiadowczych… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 B. Budka: prof. Czarnecka twardo stąpa po ziemi - jest pewna siebie, ale otwarta na dyskusję Prof. Marzena Czarnecka ma być szefową resortu przemysłu siedzibą w Katowicach - ogłosił w piątek lider PO Donald Tusk. 'Prof. Czarnecka jest twardo stąpającą… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 R. Bochenek: klub PiS w miejsce posła Michała Wójcika zgłasza do komisji śledczej posła Pawła Jabłońskiego Klub PiS w miejsce posła Michała Wójcika zgłasza do komisji śledczej ws. wyborów korespondencyjnych posła Pawła Jabłońskiego - przekazał PAP rzecznik… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 BiH/ W pobliżu unijnej granicy odkryto dwa obozy nielegalnych imigrantów, w których znaleziono broń W Bośni i Hercegowinie - w pobliżu należącej do strefy Schengen Chorwacji - odkryto dwa obozy nielegalnych imigrantów, w których znaleziono broń - poinformowały… » więcej 2023-12-08, godz. 16:20 Piłkarski PP - w ćwierćfinałach Raków w Gliwicach, Lech z Pogonią (korekta) Finalista trzech poprzednich edycji Raków Częstochowa zagra w Gliwicach z Piastem, a w spotkaniu drużyn czołówki ekstraklasy Lech Poznań podejmie Pogoń… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Poznań/ Zderzenie radiowozu z osobówką, dwóch policjantów w szpitalu Z niegroźnymi obrażeniami trafili do szpitala dwaj policjanci, których radiowóz zderzył się w piątek po południu w Poznaniu z autem osobowym. Trwa wyjaśnianie… » więcej 2023-12-08, godz. 16:10 Lublin/ 105. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Wspólnota uniwersytetu to grupa ludzi, która emanuje pokojem, dobrocią, miłością - powiedział w piątek rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »