Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-19, 00:50 Autor: PAP

Niemcy/ Minister rolnictwa zarzuca Polsce "niepełną solidarność" z Ukrainą

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów - Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Po tej decyzji Warszawa, Budapeszt i Bratysława przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Minister rolnictwa i polityki żywnościowej Niemiec Cem Ozdemir stwierdził w poniedziałek, że KE podjęła "słuszną decyzję" o zniesieniu zakazu i oskarżył kraje Europy Wschodniej, w tym Polskę, o "niepełną solidarność" z Ukrainą. "Kiedy wam to pasuje, jesteście solidarni, a kiedy wam to nie pasuje, nie jesteście" - powiedział polityk cytowany przez "Financial Times".

Decyzję Polski, Węgier i Słowacji skrytykowała także Francja i Hiszpania, jako naruszającą główne zasady Unii Europejskiej, na których podstawie Komisja Europejska ma nadzór nad polityką handlową wspólnoty.


"Jesteśmy rozczarowani i zaniepokojeni, że Unia Europejska nie myśli o tym, żeby budować mechanizmy na przyszłość. To nie jest załatwienie sprawy na teraz; to jest załatwienie sprawy na przyszłość. Nie tylko zboża, ale ukraińskich produktów" - powiedział Robert Telus po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Zwrócił uwagę, że wprowadzenie zakazu importu do Polski, Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii w kwietniu br. ustabilizowało sytuację, przez co wolumen eksportu zboża z Ukrainy drogą lądową zwiększył się.


"My chcemy, żeby produkty ukraińskie pojechały tam, gdzie są one potrzebne; gdzie jechały przed wojną. Przecież to logiczne i normalne, że jeżeli zacznie brakować zboża w tych krajach afrykańskich, arabskich - a już drugi sezon zboże jedzie tam w dużo mniejszym procencie - to za chwilę (...) zdestabilizuje się tam rynek, (ludzie) zaczną szukać, zacznie się migracja. A czy nie to próbował zrobić Putin przez Białoruś? Przecież to jest takie logiczne. Nie wiem dlaczego biurokraci w Brukseli albo tego nie widzą, albo zamykają oczy, żeby nie widzieć" - dodawał Telus.


Jak poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko w komunikacie: "Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne". (PAP)


kb/


Kraj i świat

2023-09-27, godz. 16:50 SG: telefon i klucze ukryte w chlebie w przesyłkach do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców Funkcjonariusze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie ujawnili w przesyłkach przeznaczonych dla przebywających tam osób telefon i klucze płasko-oczkowe… » więcej 2023-09-27, godz. 16:50 Izrael/ Media: służby specjalne udaremniły irański spisek mający na celu zabicie ministra bezpieczeństwa Izraelska służba bezpieczeństwa Szin Bet aresztowała w środę pięć osób zaangażowanych w planowanie ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom i… » więcej 2023-09-27, godz. 16:50 Prognoza pogody na 28 i 29 września Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia oraz północ kontynentu będą w zasięgu niżów z układami frontów… » więcej 2023-09-27, godz. 16:50 Wiceminister Soboń: dzięki zwolnieniom podatkowym firmy mają środki na inwestycje Wsparcie w postaci zwolnień podatkowych jest dobrze wykorzystywane przez firmy, które dzięki temu mają środki na inwestycje - powiedział w środę wiceminister… » więcej 2023-09-27, godz. 16:40 Cieszyński: PiS zawsze miało w sercu sprawy związane z bezpieczeństwem Prawo i Sprawiedliwość wie, że bezpieczeństwo Polski i Polaków musi być priorytetem - powiedział w środę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Wskazał… » więcej 2023-09-27, godz. 16:40 R. Bąkiewicz: składam pozew przeciwko Agnieszce Holland i Maciejowi Stuhrowi Składam pozew przeciwko Agnieszce Holland i Maciejowi Stuhrowi - przekazał w środę Robert Bąkiewicz, wieloletni organizator Marszu Niepodległości. Jak podkreślił… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Media: KE pyta rząd Węgier o reformę sądownictwa; pieniądze z funduszu spójności mogą popłynąć za kilka mie… Komisja Europejska wysłała na początku tygodnia dziewięć zapytań do rządu Węgier w sprawie wdrażania reformy sądownictwa. Jeśli gabinet Viktora Orbana… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Rosja/ BBC: potajemnie, lecz masowo usuwane są pomniki cudzoziemców-ofiar represji, głównie Polaków W Rosji od początku inwazji na Ukrainę potajemnie, lecz masowo usuwane są pomniki upamiętniające represjonowanych obcokrajowców i cudzoziemskich żołnierzy… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Posłowie KO pytają: czy lotnisko Okęcie pójdzie "pod młotek" Zadajemy dziś publiczne pytanie, czy lotnisko Okęcie pójdzie 'pod młotek'; stawiamy niestety tezę, że wszystkie ostatnie działania, które podejmuje rząd… » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Pakistan/ 56 tysięcy szkół zostanie zamkniętych w powodu epidemii zapalenia spojówek 56 tysięcy szkół w całej prowincji Pendżab w środkowo-wschodnim Pakistanie będzie zamkniętych od czwartku do końca tygodnia z powodu epidemii wirusowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »