Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-19, 00:00 Autor: PAP

USA/ Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem o kwestiach bezpieczeństwa

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, omawiając z nim m.in. kwestię eksportu ukraińskiego zboża oraz rosyjską agresję na Ukrainie. O spotkaniu poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

W Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem o "kwestiach bezpieczeństwa, w tym o transporcie ukraińskiego zboża" - napisała na portalu X (dawniej Twitter) Kancelaria Prezydenta.


Było to jedno z dwóch poniedziałkowych spotkań dwustronnych Dudy; później spotka się także z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, z którym również poruszy temat odblokowania eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne. Zarówno Guterres, jak i Erdogan odegrali główne role w doprowadzeniu do Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, z której Rosja wycofała się w lipcu.


Jak mówił przed spotkaniem szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz, Polska opowiada się za naciskiem dyplomatycznym na Rosję, by odblokowała kanały transportu zboża przez Morze Czarne.


"Polska uważa, że tutaj trzeba przede wszystkim naciskać na Rosję, tym samym zmniejszy się nacisk gospodarczy na granice wschodnie Unii Europejskiej. Punktem podstawowym powinna być aktywność na kierunku Moskwy" - mówił minister. (PAP)


Z Nowego Jorku Oskar Górzyński


osk/ kb/


Kraj i świat

2023-09-27, godz. 17:40 Warszawa/ 18 artystom rzemieślnikom wręczono tytuł honorowy "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" 18 artystom rzemieślnikom wręczono w środę w Warszawie tytuł honorowy 'Mistrz Rzemiosł Artystycznych'. To są pełnoprawni artyści, ludzie kultury, bez… » więcej 2023-09-27, godz. 17:40 R. Fogiel: monitorujemy sytuację na granicy polsko-niemieckiej Monitorujemy sytuację na granicy polsko-niemieckiej - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS). » więcej 2023-09-27, godz. 17:40 Warszawa/ Uszkodzona secesyjna balustrada z ul. Powązkowskiej zostanie wkrótce wyremontowana Zabytkowe secesyjne kute balustrady z końca lat 20. rozdzielają jezdnie ulicy Powązkowskiej. W wyniku uderzenia przez samochód jedno przęsło zostało mocno… » więcej 2023-09-27, godz. 17:40 Łódź/ Za pomoc w kampanii W. Budy można dostać polską flagę Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, startujący w wyborach w okręgu łódzkim z listy Prawa i Sprawiedliwości, wszystkim osobom, które chciałyby… » więcej 2023-09-27, godz. 17:40 Piłkarski PP - Gryf - Zagłębie 1:3 1. runda piłkarskiego Pucharu Polski: Gryf Wejherowo - Zagłębie Sosnowiec 1:3 (1:2). Awans: Zagłębie. Bramki: 0:1 Marek Fabry (31), 0:2 Marek Fabry (33)… » więcej 2023-09-27, godz. 17:30 Sąd: prezes PiS nie musi prostować słów o filmie Agnieszki Holland "Zielona granica" Sąd Okręgowy w Sieradzu oddalił pozew w trybie wyborczym kandydatki na posła z list Lewicy przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu - dowiedziała się PAP. Chodzi… » więcej 2023-09-27, godz. 17:30 USA/ Władze ogłosiły zniesienie wiz dla Izraelczyków Administracja USA ogłosiła w środę, że od grudnia Izrael przystąpi do Programu Ruchu Bezwizowego, dzięki czemu Izraelczycy będą mogli podróżować do… » więcej 2023-09-27, godz. 17:20 Japonia/ Kyodo: koszty utrzymania ukraińskich studentów przerastają możliwości finansowe uczelni Koszty utrzymania ukraińskich studentów przerastają możliwości finansowe uczelni pomimo pomocy, którą otrzymują od firm i instytucji. Ministerstwo edukacji… » więcej 2023-09-27, godz. 17:20 Warszawa/ Otwarto Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego To Muzeum jest opowieścią nie tylko o żołnierzach, nie tylko o oficerach, łączniczkach, powstańcach. Jest opowieścią o ludziach, którzy aktywnie działali… » więcej 2023-09-27, godz. 17:20 Czechy/ Rząd zdecydował o zakupie 24 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35 Czeski rząd zdecydował w środę o zakupie 24 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35. Częścią kontraktu jest uzbrojenie tych maszyn oraz offset… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »