Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-18, 22:50 Autor: PAP

Niemcy/ Minister środowiska zaleca dostosowanie urbanistyki do zmian klimatycznych

Minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) powiedziała, że konieczne będzie przygotowanie miast i gmin na zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych – szczególnie dłuższych okresów suszy i ulewnych deszczy. „Trzeba przemyśleć całą urbanistykę miast i gmin” – zauważyła.

Kryzys klimatyczny sprawia, że coraz częściej miasta mają do czynienia np. z suszami w parkach oraz zalanymi ulicami podczas mocnych opadów. Dlatego jej zdaniem należy właśnie pod takim kątem planować zmiany urbanistyczne – opisuje w poniedziałek portal „Welt”.


„Niemcy muszą przygotować się na jednoczesny nadmiar i niedobór wody, przy wzrastających temperaturach. Dla Dessau, Deggendorf czy Kilonii będzie to oznaczać zupełnie co innego. Dlatego ważne jest, aby gminy przygotowały analizy ryzyka dla swoich warunków lokalnych” – wyjaśniła minister, dodając, że zmiany te dotykają wielu dziedzin, w tym rolnictwa, budownictwa i logistyki.


Lemke przyznała, że szybka zmiana kursu jest trudna. „To nie będzie szybki zwrot, ale raczej zawrócenie tankowca, który przez długi czas płynął w jednym, złym kierunku” – podkreśliła. Jej zdaniem ludzie „od wieków działali wbrew naturze”, osuszając torfowiska i zmieniając rzeki w drogi wodne – tych procesów nie da się szybko odwrócić.


„Będziemy musieli zrozumieć, że nic nie jest ważniejsze od ochrony klimatu i przyrody” – stwierdziła Lemke. (PAP)


mszu/ mms/


Kraj i świat

2023-09-27, godz. 16:50 SG: telefon i klucze ukryte w chlebie w przesyłkach do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców Funkcjonariusze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie ujawnili w przesyłkach przeznaczonych dla przebywających tam osób telefon i klucze płasko-oczkowe… » więcej 2023-09-27, godz. 16:50 Izrael/ Media: służby specjalne udaremniły irański spisek mający na celu zabicie ministra bezpieczeństwa Izraelska służba bezpieczeństwa Szin Bet aresztowała w środę pięć osób zaangażowanych w planowanie ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom i… » więcej 2023-09-27, godz. 16:50 Prognoza pogody na 28 i 29 września Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia oraz północ kontynentu będą w zasięgu niżów z układami frontów… » więcej 2023-09-27, godz. 16:50 Wiceminister Soboń: dzięki zwolnieniom podatkowym firmy mają środki na inwestycje Wsparcie w postaci zwolnień podatkowych jest dobrze wykorzystywane przez firmy, które dzięki temu mają środki na inwestycje - powiedział w środę wiceminister… » więcej 2023-09-27, godz. 16:40 Cieszyński: PiS zawsze miało w sercu sprawy związane z bezpieczeństwem Prawo i Sprawiedliwość wie, że bezpieczeństwo Polski i Polaków musi być priorytetem - powiedział w środę minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Wskazał… » więcej 2023-09-27, godz. 16:40 R. Bąkiewicz: składam pozew przeciwko Agnieszce Holland i Maciejowi Stuhrowi Składam pozew przeciwko Agnieszce Holland i Maciejowi Stuhrowi - przekazał w środę Robert Bąkiewicz, wieloletni organizator Marszu Niepodległości. Jak podkreślił… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Media: KE pyta rząd Węgier o reformę sądownictwa; pieniądze z funduszu spójności mogą popłynąć za kilka mie… Komisja Europejska wysłała na początku tygodnia dziewięć zapytań do rządu Węgier w sprawie wdrażania reformy sądownictwa. Jeśli gabinet Viktora Orbana… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Rosja/ BBC: potajemnie, lecz masowo usuwane są pomniki cudzoziemców-ofiar represji, głównie Polaków W Rosji od początku inwazji na Ukrainę potajemnie, lecz masowo usuwane są pomniki upamiętniające represjonowanych obcokrajowców i cudzoziemskich żołnierzy… » więcej 2023-09-27, godz. 16:30 Posłowie KO pytają: czy lotnisko Okęcie pójdzie "pod młotek" Zadajemy dziś publiczne pytanie, czy lotnisko Okęcie pójdzie 'pod młotek'; stawiamy niestety tezę, że wszystkie ostatnie działania, które podejmuje rząd… » więcej 2023-09-27, godz. 16:20 Pakistan/ 56 tysięcy szkół zostanie zamkniętych w powodu epidemii zapalenia spojówek 56 tysięcy szkół w całej prowincji Pendżab w środkowo-wschodnim Pakistanie będzie zamkniętych od czwartku do końca tygodnia z powodu epidemii wirusowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »