Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-18, 11:20 Autor: PAP

Bułgaria/ Rozpoczęły się protesty rolników przeciwko importowi zboża z Ukrainy

W całej Bułgarii rozpoczęły się w poniedziałek protesty rolników skierowane przeciwko zniesieniu zakazu importu ukraińskich zbóż po 15 września, o czym zadecydowała w piątek Komisja Europejska przy poparciu wyrażonym przez bułgarski parlament. Producenci zrzeszeni w 26 organizacjach blokują ciężkim sprzętem najważniejsze węzły transportowe i punkty kontroli granicznej w kraju.

Bułgarscy producenci zebrali się łącznie w 46 różnych miejscach i w związku z tym w kraju występują duże utrudnienia w ruchu drogowym. Policja próbuje powstrzymać demonstracje w niektórych punktach zbiórki, ale producenci zbóż oświadczyli, że są w drodze do Sofii, gdzie we wtorek ma się odbyć ogólnokrajowy protest.


Premier Bułgarii Nikołaj Denkow, który w sobotę zarzucił rolnikom "terroryzm", w niedzielę wyraził gotowość do negocjacji, lecz organizacje producentów nie odpowiedziały na zaproszenie do rozmów. Zdaniem przedstawicielki producentów rolnych Mariany Kukuszewej importowane bezcłowo ukraińskie produkty są niebezpieczne dla konsumentów, zawierają trujące składniki. Dotyczy to nie tylko zbóż, ale również miodu i mleka - uważa Kukuszewa.


Jednocześnie bułgarska agencja bezpieczeństwa żywności wydała komunikat, zgodnie z którym "wykonano setki badań i ich wyniki nie wskazują na to, aby ukraińskie produkty były niebezpieczne i zawierały metale ciężkie i promieniotwórcze". W okresie od października 2022 r. do maja 2023 r. wykonano 575 badań ukraińskich produktów, wyniki wszystkich były negatywne - stwierdził w telewizji Nova przedstawiciel agencji Iwan Genczew.


Zdaniem Gali Wikiowej z agencji bezpieczeństwa żywności wskaźniki bezpieczeństwa ukraińskiego słonecznika są bardzo dobre.


Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez KE na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. W piątek KE nie przedłużyła po raz kolejny embarga. Dzień wcześniej bułgarski parlament zdecydował, że nie będzie go dłużej popierać.


Po piątkowej decyzji KE Polska, Słowacja i Węgry przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Rumunia z decyzjami w tej kwestii wstrzymuje się, czekając na propozycje Kijowa w sprawie środków kontroli eksportu ukraińskiej produkcji rolnej. Rumuńscy rolnicy zwrócili się do rządu swojego kraju o wprowadzenie zakazu importu ukraińskich zbóż przy zachowaniu tranzytu przez Rumunię. Organizacje rolników powołały się m.in. na decyzję podjętą przez Polskę, "która wszechstronnie wspiera Ukrainę w obliczu rosyjskiej agresji", jednak stara się walczyć o prawa krajowych producentów.


Ewgenia Manołowa (PAP)


man/ kjm/ ap/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 16:20 Dania/ Pożar w siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk opanowany (opis) W siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk w Bagsvaerd na przedmieściach Kopenhagi wybuchł w środę pożar. Według straży pożarnej ogień strawił część… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Komisja SZ zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na stałego przedstawiciela RP przy NATO W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO - poinformował PAP wiceszef tej komisji Radosław… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Gramatyka: na jesieni założenia do projektu dot. bezpieczeństwa dzieci w sieci Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w środę na posiedzeniu komisji sejmowej wyraził nadzieję, że wczesną jesienią przedstawione zostaną założenia… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Niemcy/ Media: ponowny wzrost nielegalnej migracji przez Białoruś i Rosję do Niemiec Ponownie wzrasta liczba migrantów przekraczających granicę z Niemcami, podróżujących przez Białoruś i Rosję - wynika z informacji niemieckich redakcji… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Śląskie/ Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy Wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku. O tytuł rywalizować… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Biały Dom: prezydent Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji Prezydent USA Joe Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji, a nie jednostronnych deklaracji o jego uznaniu - przekazał w… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Sąd: areszt z zamianą m.in. na poręczenie wobec burmistrz Sokółki podejrzanej w śledztwie korupcyjnym Trzymiesięczny areszt, ale z możliwością jego zamiany na 70 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Turniej WTA w Strasburgu - Fręch odpadła w drugiej rundzie Magdalena Fręch odpadła w drugiej rundzie turnieju WTA na kortach ziemnych w Strasburgu. Polska tenisistka przegrała z kontuzją i najwyżej rozstawioną Czeszką… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Belgia/ Rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego Belgijski rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego. W środę sprawa była dyskutowana na posiedzeniu w Brukseli. 'Trzy państwa… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Lewica: chcemy realnego przyspieszenia prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej Klub Lewicy zaapelował w środę do rządu o realne przyspieszenie prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej. W międzyczasie proponujemy naszą małą ustawę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »