Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-13, 16:10 Autor: PAP

Lublin/ Lubelski Festiwal Nauki od najbliższego poniedziałku; są jeszcze wolne miejsca

Blisko 1800 wykładów, warsztatów, prezentacji i wystaw przygotowali organizatorzy 19. Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie propagujące naukę wśród przedszkolaków, uczniów i dorosłych odbędzie się w dniach 18-24 września w Lublinie.

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego festiwalu, prorektor ds. nauki i kadr KUL s. prof. Beata Zarzycka stwierdziła podczas środowej konferencji, że tegoroczna edycja będzie rekordowa. "Liczba zgłoszonych projektów osiągnęła 1777" – podkreśliła.


"Lubelski Festiwal Nauki to okazja, aby pokazać naukę szerszej publiczności, nawiązać kontakty, zainspirować się nowymi pomysłami, pogłębić wiedzę, a przede wszystkim poznać wyzwania, przed którymi stoi współcześnie nauka i zobaczyć, jak dynamicznie odpowiada na wyzwania współczesności" – wyjaśniła prorektor.


Informując o najciekawszych wydarzeniach zaplanowanych na KUL, organizatorzy wymienili: badania w laboratorium kryminalistycznym, warsztaty z projektowania budżetu państwa, wykłady o szansach i zagrożeniach ze strony sztucznej inteligencji i o owadach jako źródle pożywienia.


Na UMCS zaplanowano m.in. ćwiczenia z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji i poszukiwania różnic między diamentami a brylantami, wykłady o problemach społeczno-kulturowych w grach komputerowych, poszukiwaniu piękna w fizyce, spotkania z archeologami, rozmowy o superwulkanach i zasadach postępowania w przypadku zagrożenia życia dziecka.


Uniwersytet Przyrodniczy przygotował z kolei: spotkania poświęcone dietetycznemu wsparciu nastolatków z bulimią i anoreksją, warsztaty z projektowania ogrodów kapsułowych, analizy DNA, komunikacji w świecie psów, wykonywania zabawek dla zwierząt i wycieczki wąwozami lessowymi. "Sporo miejsc na projekty jest już zarezerwowanych. Na dzisiaj mamy jeszcze ok. 50 projektów stacjonarnych, w których dysponujemy ok. 30 miejscami w każdym" – powiedziała koordynująca festiwal na UP dr inż. Justyna Libera.


Wśród ciekawych projektów na Politechnice Lubelskiej znajdują się prezentacje łazika marsjańskiego Orion i pojazdu napędzanego wodorem Hydros. W programie są także: badanie wody i twardości metali, spotkania o cyberbezpieczeństwie, pokaz szermierki historycznej, warsztaty z modelowania wirtualnego, kreowania wizerunku i tolerancji.


Sześć wydziałów Uniwersytetu Medycznego przygotowało spotkania dotyczące m.in. profilaktyki jamy ustnej, zwierząt laboratoryjnych, chorób dawnych władców i warsztaty oswajania lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.


Urząd Miasta Lublin przygotował dla uczestników festiwalu m.in. spacery i wycieczki po mieście zabytkowym autobusem tzw. Gutkiem, warsztaty z programowania robotów i druku 3d.


Jeszcze przed inauguracją festiwalu - w najbliższy piątek – Politechnika Lubelska zorganizuje Noc Inżyniera w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (tzw. Rdzewiaku). W godz. 18-22 będzie tam można zwiedzić sale i laboratoria, wziąć udział w pokazach zdalnie sterowanych pojazdów, tunelu aerodynamicznego i skorzystać z wirtualnej strzelnicy.


W najbliższą niedzielę na KUL zaplanowano spotkanie z astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej Sławoszem Uznańskim, które będzie poświęcone przygotowaniom do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.


Natomiast w przyszłą sobotę odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy, którego uczestnicy zapoznają się z ofertą uczelni i instytucji, wezmą udział w pokazach m.in. kuchni molekularnej, konkursach dla dzieci i spotkaniach popularyzujących naukę. Piknik w Targach Lublin odbędzie się w godz. 10-16.


Lubelski Festiwal Naukowy organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i przez Politechnikę Lubelską.


Hasło tegorocznej edycji LFN to "Nauka dla przyszłości". Szczegółowy program na stronie: www.festiwal.lublin.pl. (PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ sdd/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 15:50 Rzecznik MSZ: w razie potrzeby powstanie więcej komisji wyborczych poza granicami kraju Rzecznik MSZ Paweł Wroński zapewnił, że w razie potrzeby, poza granicami Polski, powstanie więcej obwodowych komisji w wyborach do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Niemcy/ CDU zrywa z Merkel i szykuje się do powrotu do władzy (analiza) CDU chce w przyszłym roku odzyskać władzę w Niemczech. W nowym programie partia zrywa z polityką Angeli Merkel, co ma zapewnić niemieckim chadekom bardziej… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Na maturze z matematyki na poziomie podstawowym m.in. działania na liczbach rzeczywistych i funkcje (opis) Maturzyści piszący w środę egzamin z matematyki na poziomie podstawowym w nowej formule musieli wykazać się m.in. umiejętnością działań na liczbach… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Turniej WTA w Rzymie - Amerykanka Pera rywalką Świątek w drugiej rundzie Bernarda Pera będzie rywalką liderki światowego rankingu Igi Świątek w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 w Rzymie. Amerykanka pokonała w środę swoją rodaczkę… » więcej 2024-05-08, godz. 15:50 Szydło o zapowiedzi premiera ws. komisji ds. wpływów: Tusk chce przywrócić coś, co sam de facto zlikwidował Donald Tusk chce przywrócić coś, co sam de facto zlikwidował - powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło komentując zapowiedź szefa rządu w sprawie komisji… » więcej 2024-05-08, godz. 15:40 LN siatkarek - Smarzek: ciężko samej ocenić, w jakiej jest się dyspozycji 'Ciężko samej ocenić, w jakiej jest się dyspozycji' - powiedziała atakująca reprezentacji Polski siatkarek Malwina Smarzek. Biało-czerwone przygotowują… » więcej 2024-05-08, godz. 15:30 Prezydent Katowic: 100 mln zł na transport w związku z przebudową linii kolejowej E65 Prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że dodatkowy transport publiczny w mieście, w związku z przebudową linii kolejowej E65, ma kosztować ok. 100… » więcej 2024-05-08, godz. 15:30 Prognoza pogody na 9 i 10 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominować będą wyże, jedynie północ i krańce południowe kontynentu znajdą się w… » więcej 2024-05-08, godz. 15:30 Białystok/ Premiera spektaklu "Małe zbrodnie małżeńskie" Teatru Dramatycznego - w piątek Relacje i nieporozumienia między ludźmi - to główne tematy najnowszego spektaklu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 'Małe zbrodnie… » więcej 2024-05-08, godz. 15:30 EKG/ Buzek: walka o gospodarkę europejską poważniejsza niż o zakazy Zielonego Ładu Walka o nadal konkurencyjną, przynoszącą dobrobyt i bezpieczeństwo gospodarkę europejską jest znacznie dalej posunięta i znacznie poważniejsza, niż o… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »