Radio Opole » Kraj i świat
2023-09-06, 15:20 Autor: PAP

Śląskie/ 7. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się 9-11 grudnia

7. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 9-11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie pod hasłem "Nauka da nam przyszłość" połączone jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach.

Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki rozpocznie się 9 grudnia i potrwa trzy dni. "Kwiat nauki uwyraźni się bardzo mocno, nie tylko mieszkańcom górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii, ale także całemu światu" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas środowej konferencji prasowej.


W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki. W katowickim MCK zostanie zaaranżowanych sześć stref wiedzy: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, oraz kreacja i krytyka.


"Wyjątkowość nauki polega na tym, że to jest najlepszy instrument jaki człowiek wymyślił, żeby nie podlegać tylko prawom natury i wydobyć się z tej zależności" - zaznaczył Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.


Tegoroczną nowością będzie Strefa chorób przemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król, znana pediatra, która w latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach.


"Skupimy się na poznaniu chorób poprzemysłowych nie tylko z medycznej, ale także społecznej perspektywy. Postaramy się przedstawić konkretne działania pomocne w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska, którego celem byłoby dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców" - powiedziała prof. Lucyna Sadzikowska z Uniwersytetu Śląskiego.


Kolejną nową strefą w tej edycji festiwalu jest Strefa Motorsportu, którą ma poprowadzić dziennikarz sportowy Mikołaj Sokół. Strefę Motorsportu odwiedzą goście z różnych gałęzi motorsportu, m.in. Formuła 1, Mistrzostwa Świata czy Rajd Dakar. "Mam zaszczyt zaprezentować całą gamę równych zagadnień związanych z wyścigami i rajdami samochodowymi" - powiedział Sokół, który na konferencji obecny był online.


Otwarcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 9 grudnia w Spodku. Dyrektorem artystycznym tego wydarzenia będzie Miłosz "Miuosh" Borycki, który współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Współpracować z nim będzie Zbigniew Rokita, laureat Nagrody NIKE za książkę "Kajś", oraz Jan Matuszyński - reżyser, laureat m.in. Paszportu Polityki za film "Ostatnia rodzina".


"Chcemy połączyć spektakl z historią, która ma jednocześnie w ludziach pozostać. To nie ma być widowisko, które trafia tylko i wyłącznie do publiczności, która na co dzień mieszka w Katowichach. Ma być to widowisko, które opowiada o Śląsku, o Katowicach, o śląskiej scenie naukowej ludziom, którzy przyjadą tutaj z całego świata" - podkreślił Miuosh.


Śląski Festiwal Nauki połączony jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Ten tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas Festiwalu odbędzie się EuroScience Open Forum największy kongres naukowy w Unii Europejskiej, a także 50 tematycznych tygodni naukowych.


Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z woj. śląskiego. Uczestniczący w festiwalu naukowcy chcą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje. W szóstej edycji festiwalu wzięło udział blisko 500 tys. odbiorców i prawie 504 prelegentów. Przybyło 120 gości specjalnych.


Udział w festiwalu jest bezpłatny, jednak dzięki rejestracji na ŚFN uczestnicy otrzymają przed wydarzeniem informacje praktyczne i programowe. Wstęp na większość aktywności w programie jest nieograniczony, jednak wybrane wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagają wcześniej rejestracji.


Głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski. Współpracują: miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.(PAP)


autorka: Julia Szymańska


jms/ par/


Kraj i świat

2024-07-16, godz. 03:40 Chorwacja/ W Dubrowniku odnotowano najwyższą w historii kraju temperaturę morza W położonym nad adriatyckim wybrzeżem Chorwacji Dubrowniku odnotowano w poniedziałek najwyższą w historii kraju temperaturę morza, blisko 30 st. Celsjusza… » więcej 2024-07-16, godz. 03:20 Brazylia/ Z powodzi na południu kraju uratowano ponad 20 tysięcy zwierząt Podczas akcji ratowniczych przeprowadzonych w trakcie powodzi na południu Brazylii w maju i czerwcu br. uratowano ponad 20 tysięcy zwierząt, zarówno dzikich… » więcej 2024-07-16, godz. 02:40 USA/ Konwencja Republikanów przyjęła program wyborczy obiecujący rekordowe deportacje imigrantów i "przywrócenie… Delegaci na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee przyjęli w poniedziałek program na zbliżające się wybory. Wśród obietnic znalazło się… » więcej 2024-07-16, godz. 02:20 Francja/ Na paryskim dworcu nożownik zaatakował i ranił żołnierza sił antyterrorystycznych W Paryżu, podczas patrolu w ramach operacji antyterrorystycznej Sentinelle, został zaatakowany i raniony przez nożownika francuski żołnierz. Jak poinformował… » więcej 2024-07-16, godz. 02:10 Wenezuela/ Dwie osoby zginęły w katastrofie awionetki meksykańskich przemytników kokainy Dwóch obywateli Meksyku zginęło w katastrofie awionetki Cessna należącej do jednego z karteli narkotykowych, do której doszło w stanie Portuguesa, na północnym… » więcej 2024-07-16, godz. 01:10 Kosowo/ Rząd zakazał ruchu ciężkich pojazdów, gdyż z powodu upałów na drogach topi się asfalt Z powodu topienia się asfaltu na skutek upalnej pogody rząd Kosowa zakazał ruchu pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony w godzinach od 11 do… » więcej 2024-07-16, godz. 00:40 W. Brytania/ Sondaż: Partia Konserwatywna przegrała wybory przez niekompetencję Prawie dwie trzecie Brytyjczyków uważa, że Partia Konserwatywna została odsunięta od władzy nie dlatego, że skręciła za mocno w lewo lub za mocno w prawo… » więcej 2024-07-16, godz. 00:10 B. Lewandowski: przedstawienie zarzutów Romanowskiemu - prawnie bezskuteczne To bezprawne pozbawienie wolności człowieka chronionego immunitetem; przedstawienie zarzutów Marcinowi Romanowskiemu jest prawnie bezskuteczne - uważa pełnomocnik… » więcej 2024-07-15, godz. 23:40 USA/ Trump oficjalnie kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta; J.D. Vance kandydatem na wiceprezydenta (opis) Donald Trump został w poniedziałek oficjalnie wybrany kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta USA; zdobył wszystkie, niemal 2,4 tys. głosów delegatów… » więcej 2024-07-15, godz. 23:20 Rwanda/ Po ośmiu godzinach zamknięto lokale wyborcze; prezydent Kagame pewny zwycięstwa Osiem godzin trwały wybory prezydenckie i parlamentarne w Rwandzie. Oczekuje się, że w tych pierwszych zwycięży obecny prezydent Paul Kagame, dla którego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »