Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 16:50 Autor: PAP

Rzeszów/ Zamek Lubomirskich otwiera się na zwiedzających

Zamek Lubomirskich, gdzie siedzibę ma Sąd Okręgowy w Rzeszowie, czeka na turystów. Budynek będzie można zwiedzić w towarzystwie przewodników w trzy wakacyjne weekendy.

Turyści będą mogli wejść do zamku 17 i 18 czerwca, 15 i 16 lipca oraz 19 i 20 sierpnia. Aby zobaczyć jego wnętrza, trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę w siedzibie rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego. Bilety będą dostępne od poniedziałku, 12 czerwca.


Grupy zwiedzających mogą liczyć do 15 osób. Każda będzie miała godzinę na poznanie historii zamku. Pierwsze wejście będzie o godzinie 12.00, kolejne o 13.00, 14:00 i ostatnie o 15.00.


Rzeszowski zamek, w którym mieści się teraz sąd okręgowy, jest dość młody, ma nieco ponad 100 lat. Został wybudowany na miejscu dawnego Zamku Lubomirskich, którego historia sięga XVI wieku. Z rezydencji mieszkalnej stał się instytucją, w której Austriacy ulokowali sąd i więzienie


Zwiedzanie będzie podzielone na dwie części. Przewodnicy PTTK opowiedzą o początkach zamku i jego losach pod rządami cesarstwa austriackiego. Na drugim piętrze pokażą dwie sale. W jednej była kiedyś sala balowa, w drugiej kaplica, o czym świadczą polichromie na suficie.


Z kolei historycy IPN zejdą z turystami do suteren zamku, gdzie mieści się „Sali Pamięci”. Przypomina m.in. o czasach, kiedy w zamku było więzienie niemieckie, a następnie komunistyczne. Pomiędzy 1944 a 1956 r. wykonano tam ponad 400 wyroków śmierci, zginęło m.in. ponad 100 żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.


„Na wystawie prezentowane są na przykład fragmenty wspomnień z wywózek do łagrów sowieckich żołnierzy AK. Przypominamy Łukasza Cieplińskiego, który dowodził atakiem na to więzienie w październiku 1944 roku. Są też zdjęcia oraz inne materiały z archiwum IPN, które także dotyczą zamku i jego historii” – powiedział PAP historyk rzeszowskiego oddziału IPN dr Mirosław Surdej.


Można też zobaczyć oryginalne drzwi z celi więziennej, na której zachowały się napisy wykonane przez więźniów w latach 40. ubiegłego wieku. To są drzwi z siedziby Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, które mieściło się przy ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie. Dziś jest tam komenda miejska policji.


Zwiedzanie zakończy przejście podziemiami do fosy zamku. (PAP)


autorka: Agnieszka Lipska


al/ dki/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 14:00 Węgry/ Szef Rosatomu: wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu zostały usunięte Wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech zostały usunięte dzięki procesowi przygotowań i licencjonowania w ostatnich… » więcej 2023-09-23, godz. 14:00 Na konwencji Lewicy o budowie i finansowaniu 300 tys. mieszkań na tani wynajem (opis) Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem. W pierwszym roku nasz program będzie kosztował 20 mld zł, będzie sfinansowany m.in. ze środków KPO… » więcej 2023-09-23, godz. 14:00 KO: Koniec z traktowaniem przedsiębiorców, jak maszynek do wyciskania pieniędzy Dość i koniec traktowania przedsiębiorców przez państwo jak maszynek do wyciskania pieniędzy - powiedział w sobotę poseł KO Arkadiusz Marchewka. Wśród… » więcej 2023-09-23, godz. 13:40 Warszawa/ Symboliczny mur – instalacja z lustrem weneckim w miejscu historycznej granicy getta (wideo) Symboliczny mur - instalacja z lustrem weneckim - stanęła w Warszawie na historycznej granicy getta. Chcemy przywołać pamięć tych tragicznych wydarzeń z… » więcej 2023-09-23, godz. 13:30 Podlaskie/ Pomnik i tablica upamiętniające Rok Kodeksu Supraskiego w regionie W monasterze w Supraślu k. Białegostoku odsłonięty został w sobotę pomnik i tablica upamiętniające 'Kodeks supraski' - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego… » więcej 2023-09-23, godz. 13:20 Premier: rząd PiS będzie kontynuował i rozwijał politykę senioralną (krótka) Rząd PiS będzie robił wszystko, aby kontynuować i rozwijać wielką i szeroką politykę senioralną - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił… » więcej 2023-09-23, godz. 13:20 Ekstraklasa piłkarska - Radomiak - Puszcza 0:0 (do przerwy) Radomiak Radom - Puszcza Niepołomice 0:0 do przerwy Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).   W 26. min. bramkarz Puszczy, Oliwier Zych obronił rzut… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Szef MON: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej skutecznie dbają o bezpieczeństwo Polski W czasach, gdy za naszymi wschodnimi granicami trwa agresja Rosji na Ukrainę, terytorialsi z poświęceniem realizują zadania, do których zostali powołani… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Liderzy Trzeciej Drogi: musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej (opis) I wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy. Musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej. Mówimy stop nienawiści… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Niemcy/ Bloomberg: państwowa firma SEFE (dawniej Gazprom Germania) ponownie handluje rosyjskim LNG Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »