Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 16:20 Autor: PAP

Włochy/ Wbrew zaleceniom rządu burmistrz Rzymu zarejestrował dwoje pierwszych dzieci par lesbijskich

Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri z centrolewicowej Partii Demokratycznej zarejestrował dwoje urodzonych za granicą dzieci dwóch par tworzonych przez kobiety. Tym samym uznał je za ich matki. Decyzja wywołała spięcie z rządzącą we Włoszech centroprawicą premier Giorgii Meloni, przeciwną rejestracji dzieci par homoseksualnych.

Włoskie media zauważają, że po raz pierwszy w urzędzie stanu cywilnego w stolicy dokonano takiego aktu rejestracji dzieci ze związków osób tej samej płci urodzonych za granicą. Chłopiec i dziewczynka mają obywatelstwo włoskie. Jedno z dzieci urodziło się we Francji, skąd pochodzi jego matka biologiczna, która jest w związku z Włoszką. Drugie dziecko przyszło na świat w Wielkiej Brytanii, kraju swej biologicznej matki, której partnerką jest Włoszka.


Partnerki biologicznych matek będą mogły podejmować decyzje dotyczące leczenia dzieci, a także odbierać je z placówek oświatowych bez specjalnego upoważnienia.


W wyniku dokonania rejestracji dzieci będą miały włoskie dowody osobiste, w których będą uznane jako dzieci dwóch matek.


„To akt normalny, sprawiedliwy, konieczny, w pełni legalny”- argumentował burmistrz. Rzym, zapewnił, „jest na pierwszej linii krzewienia praw i występuje przeciwko wszelkiej formie dyskryminacji”.


Natychmiast na gest Gualtieriego zareagowało prawicowe ugrupowanie szefowej rządu - Bracia Włosi. Rzymski radny z tej partii Federico Rocca zapowiedział skierowanie do prefekta, czyli szefa władz prowincji, wniosku o podjęcie działań, by – jak stwierdził – burmistrz „przestrzegał przepisów i nie obalał ich z powodu własnych przekonań politycznych”.


“Burmistrz Gualtieri może zachować swoje przekonania, na szczęście demokracja daje taką wolność (...), ale jako burmistrz, a zatem urzędnik publiczny, ma obowiązek przestrzegać przepisów państwa i egzekwować ich szanowanie”- oświadczył przedstawiciel rządzącej we Włoszech partii.


Po tym, jak podobnych aktów wpisu dokonano też w innych miastach, MSW Włoch w marcu zaleciło władzom gmin, by nie rejestrowały dzieci osób tej samej płci.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ mms/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:30 Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej… » więcej 2023-09-25, godz. 22:30 Uzbekistan/ Premier: albo religia, albo służba państwu; nasila się walka z przejawami religijności Władze Uzbekistanu po trwającym kilka lat złagodzeniu podejścia do wyznawców islamu, związanym z objęciem władzy przez nowego prezydenta, zaostrzają walkę… » więcej 2023-09-25, godz. 22:20 Azerbejdzan/ Wybuch na stacji benzynowej w Górskim Karabachu; ponad 200 rannych, większość ciężko W wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na stacji benzynowej w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, rannych zostało ponad 200 osób, większość… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »