Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 12:30 Autor: PAP

S.Żaryn: w działaniach propagandy Rosji widać nasilenie taktyki "fałszywego dowodu"

W działaniach propagandy Rosji widać nasilenie taktyki "fałszywego dowodu"; te operacje mają zdezawuować Polskę, jako państwo rzekomo agresywne wobec Rosji, Białorusi i Ukrainy, niegodne zaufania Zachodu i służalcze wobec USA - mówił PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosjanie tworzą coraz więcej zdarzeń ukształtowanych według spójnej logicznie, ale opartej na nieprawdziwych przesłankach sekwencji lub fałszywym związku przyczynowo-skutkowym. W ten sposób powstaje tło informacyjne – ramy, w których Rosjanie prowadzą wiele operacji na raz. Operacje te mają zdezawuować Polskę, jako państwo rzekomo agresywne wobec Rosji, Białorusi i Ukrainy, rusofobiczne, niegodne zaufania Zachodu i służalcze wobec USA" - powiedział Żaryn.


Jak dodał, powtarzające się w przestrzeni medialnej informacje o polskich tropach w zniszczeniu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są konsekwentnie wykorzystywane przez rosyjski aparat wpływu do kształtowania u odbiorców wrażenia, domniemań, jakoby Warszawa stała za tym incydentem.


"Propaganda Federacji Rosyjskiej nie ustaje w próbach poróżnienia Polaków i Ukraińców. Zadanie to realizuje dwukierunkowo: osobno prowadzona jest dezinformacja skierowana do ludności ukraińskiej, a osobno ta adresowana do społeczeństwa polskiego. Celem jest wytworzenie między nimi trwałej wrogości" - mówił.


Dodał, że Rosjanie konsekwentnie podtrzymują dezinformację o sfingowaniu przez Ukrainę, przy udziale zachodnich służb specjalnych, materiałów z masakry w Buczy, która w "optyce propagandy Kremla - w zależności od przyjętej metanarracji - nie miała miejsca, albo została dokonana przez Ukraińców".


Żaryn wskazał, że Rosja kontynuuje także operacje zastraszania. "Co rusz przybliża perspektywę trwałego rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi, eksponuje bezwzględność swoich żołnierzy na polu walki, pokazuje obrazy zniszczeń zachodniego sprzętu wojskowego, a niszcząc tamę na Dnieprze podniosła poziom strachu" - wyliczał.


Zdaniem pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, rosyjska propaganda współdziała z aparatem wpływu Chińskiej Republiki Ludowej w zakresie kształtowania obrazu "nowego porządku świata", w którym USA straciły już swoją pozycję w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa.


"Białoruska propaganda adaptuje sytuację na granicy z Rzeczpospolita Polską do operacji mającej na celu wywoływanie emocji, empatii w tych grupach (w Polsce i na świecie), które wykazują wysoką responsywność na kwestie humanitarne" - mówił.


"Podobny mechanizm stosuje w odniesieniu do jednej z większych wrażliwości młodego pokolenia Polaków, tj. ekologiczności. Mińsk fałszywie oskarża Polskę o brak szacunku dla środowiska naturalnego i szkodliwy wpływ bariery na granicy z Białorusią na ekosystem Puszczy Białowieskiej" - stwierdził Żaryn. (PAP)


autor: Aleksander Główczewski


ago/ mok/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 21:50 Białoruś/ Niezależny portal: studenci z Turkmenistanu masowo zajmują się przemytem migrantów do Polski Dziesiątki studentów z Turkmenistanu zajmują się przemytem ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski; przemycają ich robiąc podkopy pod barierą na polsko-białoruskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 21:50 Armenia/ Do Erywania przybyły dwie wysokie rangą wysłanniczki USA; tematem rozmów ma być sytuacja w Górskim Kara… Do Erywania przybyły w poniedziałek szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power i główna zastępczyni asystenta sekretarza… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (opis) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:40 Woźniak wygrał żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka Szymon Woźniak wygrał w Pradze tradycyjny żużlowy Memoriał Lubosa Tomicka. W pięcioosobowym finale pokonał Czecha Jana Kvecha, Duńczyka Petera Kildemanda… » więcej 2023-09-25, godz. 21:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-09-25, godz. 21:30 Francja/ Prezydent Macron zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r. Celem Francji jest przejście „z 60 proc. paliw kopalnych do 40 proc. do 2030 r.” Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście, od węgla… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 USA/ Amerykańscy żołnierze schwytali w Syrii ważnego funkcjonariusza Państwa Islamskiego Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało w poniedziałek, że amerykańscy żołnierze ujęli wysokiej rangi bojownika Państwa Islamskiego (IS)… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprasza za zachowanie swojej urzędniczki Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprosiła za zachowanie swojej urzędniczki, która podczas wręczania nagród po zawodach w Dublinie 2022 roku pominęła… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (krótka) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 R. Trzaskowski: Wołodymyr Zełenski przesadził; nie powinien był takich słów wypowiadać Oczywiście Wołodymyr Zełenski przesadził; Nie powinien był takich słów wypowiadać - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »