Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 11:50 Autor: PAP

Dolnośląskie/ Od czwartku 58. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Koncerty z udziałem polskich i zagranicznych artystów, wykład oraz prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego znalazły się w programie 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 15-18 czerwca oraz 15 sierpnia.

Festiwal Henryka Wieniawskiego hołduje postaci oraz twórczości polskiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora, który wielokrotnie gościł z koncertami w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku. Wydarzenie propaguje literaturę skrzypcową samego Wieniawskiego, prezentuje dorobek artystyczny jego brata Józefa, córki Ireny Wieniawskiej, a także innych polskich i europejskich kompozytorów współczesnych Wieniawskiemu.


Tegoroczny festiwal zainauguruje w czwartek, 15 czerwca w Teatrze Zdrojowym koncert laureatki I nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - Japonki Hiny Maedy z Orkiestrą Filharmonii Północno-Czeskiej z Teplic, pod batutą Wilsona Hermanto. W programie koncertu znalazły się dzieła Wieniawskiego, Beethovena i Dvořáka.


Dzień później, 16 czerwca odbędzie się pokaz premierowego filmu dokumentalnego pt. "Dusza skrzypiec Henryka Wieniawskiego" w reżyserii Wojciecha Czemplika. Dokument opowiada o losach instrumentów, na których grał sam kompozytor.


W sobotę, 17 czerwca zaplanowano z kolei wykład Marka Dyżewskiego "Sztuce na chwałę, rodakom ku pokrzepieniu". Tego dnia odbędzie się także koncert skrzypaczki Amelii Maszońskiej, której towarzyszyć będzie na fortepianie Michał Orgasiński. Publiczność wysłucha m.in. utworów Wieniawskiego i Szymanowskiego.


Podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca wystąpi Wojciech Niedziółka (skrzypce) z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod batutą Szymona Makowskiego. Zabrzmią wówczas m.in. utwory Rossiniego, Wieniawskiego i Dvořáka.


Festiwal będzie miał swój epilog 15 sierpnia. Wówczas w Hali Spacerowej w Parku Zdrojowym zaplanowano koncert zespołu Spirituals Singers Band w rocznicę występu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. W programie znalazły się utwory Wieniawskiego, Moniuszki a także spirituals, gospels i standardy jazzowe.


Organizatorami festiwalu jest Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju, Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ mrr/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 21:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski: stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tematu zboża, praca z sąsiadami musi stać się konstruktywna - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr… » więcej 2023-09-25, godz. 21:30 Francja/ Prezydent Macron zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r. Celem Francji jest przejście „z 60 proc. paliw kopalnych do 40 proc. do 2030 r.” Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście, od węgla… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 USA/ Amerykańscy żołnierze schwytali w Syrii ważnego funkcjonariusza Państwa Islamskiego Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych poinformowało w poniedziałek, że amerykańscy żołnierze ujęli wysokiej rangi bojownika Państwa Islamskiego (IS)… » więcej 2023-09-25, godz. 21:20 Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprasza za zachowanie swojej urzędniczki Irlandzka Federacja Gimnastyczna przeprosiła za zachowanie swojej urzędniczki, która podczas wręczania nagród po zawodach w Dublinie 2022 roku pominęła… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 Min. Gliński: myślę, że bezpieczeństwo kulturowe to najważniejszy rodzaj bezpieczeństwa (krótka) Myślę, że bezpieczeństwo kulturowe jest najważniejszym rodzajem bezpieczeństwa, bo jeżeli nie będzie siły duchowej członków wspólnoty narodowej, to… » więcej 2023-09-25, godz. 21:10 R. Trzaskowski: Wołodymyr Zełenski przesadził; nie powinien był takich słów wypowiadać Oczywiście Wołodymyr Zełenski przesadził; Nie powinien był takich słów wypowiadać - powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał… » więcej 2023-09-25, godz. 21:00 Kosowo/ MSW wzywa Serbię do wydania sześciu osób, podejrzanych o zabicie kosowskiego policjanta Minister spraw wewnętrznych Kosowa Xhelal Svecla poinformował w poniedziałek, że sześć osób, podejrzanych o udział w niedzielnej strzelaninie, w czasie… » więcej 2023-09-25, godz. 21:00 Premier: to, że niemiecka stacja ZDF współfinansowała film Zielona granica", to jest coś obrzydliwego Dowiedziałem się całkiem niedawno, że również niemiecka stacja ZDF współfinansowała film Agnieszki Holland 'Zielona granica'. To jest coś obrzydliwego… » więcej 2023-09-25, godz. 20:50 Kanada/ Opozycja wzywa spikera Izby Gmin do rezygnacji po uhonorowaniu przez parlament Ukraińca z jednostki SS Galizi… Kanadyjskie opozycyjne ugrupowania Nowa Partia Demokratyczna (NDP) i Bloc Quebecois wezwały w poniedziałek spikera Izby Gmin Anthony’ego Rotę do rezygnacji… » więcej 2023-09-25, godz. 20:50 Małopolskie/ Rada Miejska w Myślenicach przyjęła uchwałę ws. reparacji wojennych Rada Miejska w Myślenicach (Małopolskie) przyjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »