Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 08:30 Autor: PAP

Grecja/ Prawniczka: potomkowie ofiar niemieckiej masakry w Distomo do dziś nie otrzymali żadnego odszkodowania

Pomimo korzystnego wyroku greckich sądów, potomkowie ofiar niemieckiej masakry w Distomo (miejscowość w Grecji - PAP) do dziś nie otrzymali żadnego odszkodowania - powiedziała w rozmowie z PAP Christina Stamouli, grecka prawniczka zajmująca się kwestią odszkodowań dla ofiar zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. „W Grecji jest odwrotnie niż w przypadku Polski, gdzie to rząd próbuje coś zdziałać. Nasze rządy tylko mówią, natomiast to cywile starają się dochodzić swoich praw” – dodaje prawniczka.

Podobnie jak jej siostra i ojciec, Stamouli zaangażowana jest w tzw. sprawę Distomo, miejscowości gdzie 10 czerwca 1944 roku Niemcy zamordowali prawie 220 mieszkańców.


Jak zaznacza prawniczka, sprawa ubiegania się o odszkodowania od Niemiec w Grecji ma różne wymiary, w tym zadośćuczynienie dla ofiar, reparacje dla państwa oraz spłata pożyczki, którą grecki bank centralny udzielił Niemcom pod przymusem, i która nie została zwrócona.


„Sprawa Distomo nie dotyczy oczywiście roszczeń zgłaszanych przez państwo, tylko przez indywidualne osoby” – podkreśla prawniczka. Jednocześnie zauważa, że mowa o niemieckich ofiarach, które nie były celem eksterminacji ideologii nazistowskiej, tak jak w przypadku Żydów, Romów, komunistów czy osób homoseksualnych.


„Mówimy o prostych mieszkańcach greckich wiosek i miasteczek, który padły ofiarą niemieckich zbrodni” – mówi Stamouli.


W połowie lat 90. jej ojciec, Ioannis Stamouli, który stał na czele lokalnej władzy w Distomo, doszedł do wniosku, że po zawarciu traktatu 2+4 w kwestii zjednoczenia Niemiec greckie ofiary mogą ubiegać się o odszkodowania za poniesione w czasie II wojny światowej szkody.


„Mój ojciec przedstawił tę ideę Andreasowi Papandreu, ówczesnemu premierowi Grecji, który był podobnego zdania. Od tej pory sprawa odszkodowań od Niemiec miała mieć dwa wymiary: indywidualny i państwowy” – powiedziała Stamouli.


W listopadzie 1995 roku mieszkańcy Distomo wystąpili z roszczeniami w stosunku do Niemiec, które zostały uznane przez sądy w Grecji. Natomiast greckie MSZ wystosowało notę do rządu niemieckiego.


Jednak zgodnie z greckim prawem, jeśli sądy krajowe podejmą decyzję przeciwko innemu państwu, jej egzekucja musi zostać zatwierdzona przez greckie ministerstwo sprawiedliwości. A z tym, jak podkreśla Stamouli, przez lata były problemy, gdyż po odejściu Papandreu ze stanowiska premiera kolejne rządy nie chciały wchodzić w konflikt z Niemcami.


„Kiedy w greckich sądach zapadła decyzja w sprawie Distomo, na czele rządu stał już Kostas Simitis z socjalistycznej partii PASOK, który był niechętny całej sprawie” – powiedziała Stamouli.


Jej ojciec wykorzystał więc przepisy prawa europejskiego o możliwości egzekucji prawa w innym państwie Wspólnoty. „Próbował wyegzekwować decyzję greckich sądów we Włoszech, gdzie Niemcy miały pewne aktywa” – dodała prawniczka.


Państwo włoskie nie przewidywało konieczności uzyskania zgody tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości, aby przystąpić do egzekwowania wyroku. „Jednak kiedy Niemcy zrozumieli, że ofiary z Distomo są zdeterminowane dochodzić swoich praw poza Grecją, zaczęli negocjować z Włochami” – powiedziała prawniczka.


Rząd Silvio Berlusconiego skierował sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który wydał decyzję zgodną ze stanowiskiem niemieckim. Jednak przez te wszystkie lata po wydaniu decyzji na korzyść ofiar masakry w Distomo, sądy włoskie na wszystkich poziomach wyrokowały zgodnie z interesem ofiar.


Pomimo korzystnej decyzji sądów, potomkom ofiar niemieckiej zbrodni w Distomo do dziś nie udało się uzyskać żadnego odszkodowania. Jednak według Stamouli są oni i tak w lepszej pozycji niż mieszkańcy innych miasteczek, gdzie Niemcy dopuścili się zbrodni: przynajmniej doczekali się decyzji sądu w swojej sprawie przeciwko Niemcom.


„Wszyscy politycy w Grecji mówią, że popierają kwestię odszkodowań, ale mało kto cokolwiek robi w tym zakresie” – twierdzi Stamouli.


„W Grecji jest odwrotnie niż w przypadku Polski, gdzie to rząd próbuje coś zdziałać. Nasze rządy tylko mówią, natomiast to cywile starają się dochodzić swoich praw” – dodaje prawniczka.


Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ kgod/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 12:00 W leczeniu raka piersi kluczowe są dostęp do wiedzy i możliwość wyboru terapii – tego dowodzą wyniki badania społecznego… Aż 90% kobiet po terapii raka piersi twierdzi, że świadomość i wiedza dotyczące procesu diagnozy i leczenia mają wpływ na poprawę jakości życia w trakcie… » więcej 2023-10-04, godz. 12:00 Pomorskie/ Ewakuacja szkoły podstawowej w Trąbkach Wielkich; w plecaku ucznia zapalił się telefon Kilkuset uczniów i ponad dwudziestu pracowników szkoły podstawowej w Trąbkach Wielkich (Pomorskie) zostało ewakuowanych po pożarze, który wybuchł w jednej… » więcej 2023-10-04, godz. 12:00 Nobel z chemii za kropki kwantowe, najmniejsze komponenty nanotechnologii (krótka) Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali w środę trzej naukowcy pracujący w USA: Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus oraz Alexei I. Ekimov - za odkrycie i… » więcej 2023-10-04, godz. 11:50 Media: KE zaprzecza, że pójdzie na ustępstwa wobec Węgier w zamian za wsparcie finansowe dla Ukrainy Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova kategorycznie zaprzecza doniesieniom medialnym, że Bruksela pójdzie na ustępstwa wobec Budapesztu w zamian… » więcej 2023-10-04, godz. 11:50 Pomorskie/ 22-latek z atrapą broni napadł na stację benzynową Policjanci ze Starogardu Gdańskiego (Pomorskie) zatrzymali 22-latka, który napadł na stację paliw. Mężczyzna zastraszył obsługę atrapą broni palnej… » więcej 2023-10-04, godz. 11:50 Piłkarska LE - austriacki Sturm Graz na drodze Rakowa Mający ponadstuletnią historię Sturm Graz, trzykrotny mistrz Austrii, który regularnie występuje w europejskich pucharach, będzie w czwartek w Sosnowcu rywalem… » więcej 2023-10-04, godz. 11:50 ZUS: wypłacono ponad 1,3 mld zł na świadczenie "Dobry start"; wnioski można składać do końca listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory ponad 1,3 mld zł na wyprawkę szkolną w ramach programu 'Dobry start'; wypłaty objęły dotąd ok… » więcej 2023-10-04, godz. 11:50 UE/ W PE debata o "potrzebie szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji"; Polska sprzeciwia się jego zapisom… W środę podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbywała się debata pt. 'Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji'. Europoseł Jaki:… » więcej 2023-10-04, godz. 11:40 Projekt: za granicą powstanie dodatkowych 8 obwodów głosowania; łącznie będzie ich 410 Utworzenie dodatkowych 8 obwodowych komisji wyborczych za granicą zakłada nowy projekt Ministra Spraw Zagranicznych, opublikowany w środę na stronach RCL… » więcej 2023-10-04, godz. 11:40 Paryż - Polska - Meksyk 3:0 w turnieju kwalifikacyjnym siatkarzy (opis) Polscy siatkarze wygrali w chińskim Xi'an z Meksykiem 3:0 (25:21, 25:19, 25:14) w czwartym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. To czwarte… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »